تولید بیش از ۵۰ رقم بذر به بخش خصوصی واگذار شد

تولید بیش از ۵۰ رقم بذر به بخش خصوصی واگذار شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت ورود بیشتر بخش خصوصی به تولید بذر در کشور، گفت: بیش از ۵۰ بذر به بخش خصوصی واگذار شده است.

اسکندر زند در مراسم امضای قراردادهای انتقال دانش فنی تولید بذور ارقام اصلاح شده جدید زراعی به بخش خصوصی که صبح یکشنبه برگزار شد، افزود: در بخش خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز به کار کرده‌اند و ۲۸ رقم گندم از سوی این بخش آماده شده که آزمایش‌های نهایی آن انجام و معرفی می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی گفت: دانشگاه‌ها نیز در این زمینه ورود کرده‌اند که تحت پوشش شرکت‌های دانش بنیان هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: تعامل خوبی با بخش خصوصی داریم و بخش بزرگی از ارقام تولیدی را نیز به بخش خصوصی منتقل کرده‌ایم، زیرا معتقدیم راه نجات بذر نیز رفتن به سمت بخش خصوصی است.

زند با اشاره به اینکه ۵ برنامه به نژادی در دستور کار قرار دارد، افزود: این برنامه‌ها در حوزه به نژادی زراعی، باغی، آبزیان، دام و گیاهان مرتعی تعریف شد.

وی با بیان اینکه به نژادی گندم تا سال ۹۲ دولتی بوده است، ادامه داد: این امر اکنون به بخش‌های خصوصی، دولتی و بین الملل تقسیم شده است.

زند گفت: در بخش دولتی ۳۰ مزرعه به نژادی با حدود ۲ هزار و ۷۰۰ لاین آزمایش می‌شود که خروجی آنها سالی ۱۵ رقم گندم است.

وی با اشاره به اینکه ارقام به نژادی شده مقاوم در برابر خشکی هستند، افزود: در برنامه به نژادی بین الملل قراردادی با یک موسسه مکزیکی منعقد شده که هزار و ۸۰۰ لاین در حال آزمایش است و از تمام ظرفیت‌های بین المللی استفاده می‌شود.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند