کد خبر: 157896

ایران با ۳۱۰ هزار تن تولید پسته جای آمریکا را می‌گیرد

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال ۳۱۰ هزار تن پسته در کشور تولید شود، گفت: ایران با شکست آمریکا بار دیگر به رتبه نخست تولید پسته جهان برمی‌گردد.

تولید پسته
سرویس کسب‌وکار -

شکرالله حاجی‌وند با بیان اینکه میزان تولید پسته در سال جاری ۳۱۰ هزار تن پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: با توجه به تولید ۳۰۴ هزار تن پسته در سال ۱۳۹۵؛ امسال در مقایسه با سال قبل میزان افزایش تولید حدود ۲ درصد افزایش پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی درباره اینکه گفته می‌شود ایران امسال توانسته با شکست آمریکا رتبه اول تولید پسته را پس بگیرد و به مقام نخست جهان در تولید این محصول دست یابد؟ گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان تولید پسته در آمریکا ۲۷۰ هزار تن (در سال ۲۰۱۷) تخمین زده می‌شود و ایران با پیش‌بینی تولید ۳۱۰ هزار تن در رتبه اول تولید جهانی قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت صادرات این محصول را مورد اشاره قرار داد و افزود: میزان صادرات پسته در ۴ ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۶ برابر ۱۶ هزار و ۶۶۰ تن است و از آنجا که برداشت پسته آغاز شده، افزایش صادرات در ماه‌های آتی پیش‌بینی می‌شود.

کاهش ۴۰ درصدی صادرات در ۴ ماهه نخست سال

حاجی‌وند درباره اینکه میزان صادرات نسبت به سال قبل از لحاظ کمی چقدر فرق داشته است؟ اضافه کرد: در سال ۱۳۹۵ صادرات محصول پسته ۱۳۸ هزار تن به ارزش ۱۲۷۱ میلیون دلار بوده؛ در مقطع ۴ ماهه ابتدای سال کاهش ۴۰ درصدی در مقدار صادرات مشاهده می‌شود که ناشی از کمبود عرضه پسته است البته با توجه به برداشت و عرضه محصول در بازار افزایش صادرات در ماه‌های آتی پیش‌بینی می‌شود.

وی چالش‌هایی را که امسال در زمینه پسته با آنها مواجه بودیم، مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: تغیر اقلیم و نوسانات دمایی، مشکلاتی چون سرمازدگی بهاره، گرمازدگی، تگرگ، ریزش جوانه گل و… از جمله چالش‌های پیش روی ما بوده است. همچنین خشکسالی، کاهش کمی و کیفی آب و شیوع آفات و بیماری‌ها از جمله آفت کلیدی پسیل پسته از دیگر مواردی بوده که در این زمینه می‌توان به آنها اشاره کرد.

حاجی‌وند درباره اینکه پیش‌بینی تولید برای سال زراعی ۹۷-۹۶ چقدر است؟، افزود: بررسی میدانی باغ‌های پسته حاکی از ریزش جوانه گل در بعضی از مناطق بوده است؛ با توجه به نوسانات آب و هوایی در سال جاری و پدیده سال آور-ناآور به نظر می‌رسد در سال ۱۳۹۷ کاهش جزئی در میزان تولید محتمل شود.

وی تاکید کرد: اجرای مناسب مدیریت باغ‌ها از جمله تغذیه و آبیاری، در اولویت برنامه‌های دفتر قرار دارد تا سبب تولید مناسب شود.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.02)
1346.9
0.3
مثقال طلا (%0.74)
625100
4600
سکه امامی (%1.04)
1486250
15500
دلار (%0.68)
4563
31
یورو (%0.03)
5719
2
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.