ثبات احتمالی قیمت دلار

عزم بانك مركزى براى كنترل قيمت، وجود ارز كافى براى كنترل بازار، حساسيت قيمت دلار براى حفظ ثبات در بازار پول و شبكه بانكى از جمله تعدادى از اين عوامل است كه اجازه نمي‌دهد قيمت دلار فراتر رود.

ثبات احتمالی قیمت دلار

مرتضی ایمانی‌راد در یادداشت خود در کانال تلگرامی موسسه مطالعاتی بامداد به دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و پیش‌بینی قیمت دلار در روزهای آتی پرداخت.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از کانال تلگرامی موسسه مطالعاتی بامداد، مرتضی ایمانی‌راد، کارشناس ارشد اقتصادی در یادداشت خود نوشت: این روزها پرسشى که همه دارند این است که جهش چند روز اخیر دلار منجر به افزایش بیشتر آن خواهد شد یا در همین حد متوقف مى‌شود؟ از قبل مشخص بود که در نیمه دوم سال قیمت ارز تحرک بیشترى خواهد داشت. ولى آیا این تحرک شروع یک افزایش قابل توجه در نرخ دلار و ارزهاى دیگر است؟

به نظر این‌طور نمى‌رسد. پاسخ را در منحنى بالا بهتر می‌توان دید. در چهارسال گذشته چندین بار قیمت دلار از بالا و پایین کانال ترسیم شده را شکسته است. ولى همواره تغییرات خود را در این کانال حفظ کرده است و اگر این کانال بخواهد اعتبار خود را حفظ کند، قیمت دلار جاى زیادى (حداقل این بار) براى افزایش ندارد. البته دلایل کافى هم براى این منظور وجود دارد.

عزم بانک مرکزى براى کنترل قیمت، وجود ارز کافى براى کنترل بازار، حساسیت قیمت دلار براى حفظ ثبات در بازار پول و شبکه بانکى از جمله تعدادى از این عوامل است که اجازه نمی‌دهد قیمت دلار فراتر رود. با توجه به این‌که در چهارسال گذشته تورم به‌طور کامل خود را در قیمت دلار نشان نداده است، بنابراین فرض قوى این است که دلار مستعد بالاتر رفتن از این مقادیر است و اگر بانک مرکزى دست به این اقدام نزند، در شرایط کمبود عرضه بازار خودش این کار را خواهد کرد.

این اتفاق را چندین بار در بعد از انقلاب تجربه کرده‌ایم. در این صورت در شرایط زیر کانال فوق از بالا شکسته و دلار افزایش بیشترى را تجربه خواهد کرد:

– افزایش‌هاى گاه و بى‌گاه دلار این فرضیه را براى مردم قوى‌تر کند که خرید دلار مکان امن‌ترى براى حفظ دارایی‌هایشان است و یا سود بیشترى نصیب آنها خواهد کرد.

– درصورتى‌که فشار تحریم‌ها بر ایران بیشتر شود و مشکل جدى در انتقال ارزهاى حاصل از صدرو نفت و گاز ایجاد شود.

– درصورتى‌که مشکلات شبکه بانکى رفع نشود و بانک‌هاى بیشترى مواجه با عدم توانایى در پس‌اندازها و سود متعلقه شوند.

– در شرایطى که بانک مرکزى مصمم باشد که در سال جارى نرخ ارز را یکسان کند و اجازه دهد که قیمت را مدیریت شده ولى از طریق نیروهاى بازار تعیین کند.

 

منبع: خبرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید