ثبات قیمت مرغ تا پایان هفته در بازار ادامه دارد

ثبات قیمت مرغ تا پایان هفته در بازار ادامه دارد

عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: با توجه به روند کنونی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که تا پایان هفته روند کنونی قیمت مرغ در بازار ادامه یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، برومند چهارآیین، عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به روند کنونی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که تا پایان هفته روند کنونی قیمت مرغ در بازار ادامه یابد.

حجت ادامه داد: در حال حاضر، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ با زیان یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ تومانی روبرو هستند که برای خروج از این بحران نیازمند ورود شوک به بازار هستیم.

عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ گفت: هم‌اکنون پشتیبانی امور دام خرید تضمینی مرغ در برخی استان‌ها را به منظور تامین ذخایر استراتژیک و جلوگیری از زیان مرغداران آغاز کرده‌اند، اما خرید فعلی نمی‌تواند بر کاهش زیان مرغدار و تعادل بازار تاثیرگذار باشد چرا که برای رسیدن به نرخ واقعی مرغ نیازمند شک به بازار هستیم که این امر تنها با خرید روزانه یک هزار تن تا یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ به صورت مستقیم از مرغدار محیا می‌شود در غیر این صورت خرید مرغ از کشتارگاه خدمتی به مرغدار نیست.

واردات گوشت مرغ به معنای پرداخت ارزش افزوده به تولیدکنندگان خارجی است

وی با اشاره به اینکه نیازی به واردات گوشت مرغ نداریم، بیان کرد: با توجه به پتانسیل بالای تولید، واردات گوشت مرغ برخلاف قانون و به معنای تقدیم کردن ۲۵ درصد ارزش افزوده صنعت به تولیدکنندگان خارجی است.

حجت متوسط قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بنابر آمار ماهیانه ۱۳۲ میلیون قطعه جوجه یکروزه در کشور تولید می‌شود که با این وجود جای هیچ گونه نگرانی از حیث کمبود مرغ تا پایان سال در بازار وجود ندارد.

به گفته وی، در بازار رقابتی همچون مرغ هیچ گاه دچار کمبود عرضه نخواهیم شد و تنها ممکن است همانند دیگر محصولات میوه و تره‌بار، قیمت مرغ با نوسانات ۵ تا ۱۰ درصدی در بازار روبرو شود.

چهارآیین ادامه داد: اگرچه دولتمردان با نوسان جزئی قیمت مرغ در بازار نگران مصرف کنندگان هستند، اما از نظر ما این نگرانی بی‌مورد است چرا که با توجه به افزایش سرانه مصرف، گرانی مقطعی قیمت برای خانوار‌ها رقمی نیست که بتواند آن‌ها را از حیث خرید دچار مشکل کند.

این مقام مسئول متوسط سرانه مرغ خانوار‌ها را ۱۲۰ کیلوگرم اعلام کرد و گفت: با توجه به مصرف ماهانه حدود ۱۰ کیلو مرغ، افزایش یک هزار تومانی نرخ مرغ در برخی ماه‌ها قابل ملموس در سبد خانوار نیست.

شفافیت قیمت نهاده‌ها امری مهم در کنترل واسطه‌گری

وی با بیان اینکه کمبودی در عرضه ذرت و کنجاله سویا وجود ندارد، افزود: علی رغم عرضه مناسب نهاده‌های دامی، نبود شفافیت بازار از چالش‌های اصلی پیش روی تولیدکنندگان به شمار می‌رود که هر چه سریع‌تر نهاده‌های نظارتی باید سیاست گذاری کلان در این موضوع داشته باشند تا تولیدکنندگان در سایه شفافیت بتوانند تولید و زیرساخت‌های لازم را در بازار ایجاد کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شفافیت قیمت در کنترل عوامل واسطه گری و دلال بازی نقش بسزایی دارد، بیان کرد: حذف واسطه‌های غیر ضرور به دلیل عدم ایجاد ارزش افزوده بر کالا و به منظور کاهش نگرانی تولیدکنندگان امری ضروری به شمار می‌رود چرا که آن‌ها علی رغم عدم پرداخت مالیات و مکان مشخص سود‌های هنگفتی به جیب می‌زنند، در حالی که با عرضه نهاده‌های دامی، واکسن و مکمل‌ها در بازارگاه‌های نهاده‌های کشاورزی دیگر بهانه‌ای برای افزایش قیمت وجود ندارد.

وی درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بازار آزاد یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۷۵۰ تومان بوده که با روز‌های گذشته تفاوتی نداشته است و تنها قیمت کنجاله سویا در چند روز اخیر با افزایش ۱۰۰ تومانی به ۲ هزار و ۴۵۰ تومان رسیده است.

عضو هیات‌مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با انتقاد از افزایش ۴ برابری قیمت ریزمغذی، مکمل و واکسن نسبت به ابتدای سال در بازار اظهار کرد: علی‌رغم واردات این نهاده‌ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، اما قیمت نسبت به ماه‌های اخیر در سایه کمبود نظارت دستگاه‌های مسئول رشد چند برابری داشته که این امر بر افزایش قیمت تمام شده تولید تأثیر بسزایی دارد این در حالی‌ست که این افزایش قیمت در قیمت تمام شده محصول لحاظ نشده است.

صادرات مرغ همچنان به طور قاچاق در حال انجام است

وی با بیان اینکه خبری از صادرات رسمی مرغ نیست گفت: با توجه به اخذ تعرفه و عوارض بالای صادراتی امکان ورود به بازار‌های هدف وجود ندارد و تا زمانی که مسئولان امر تدابیری برای کاهش عوارض صادراتی نیاندیشند نمی‌توان در بازار‌های صادراتی ورود پیدا کرد.

چهارآیین ادامه داد: با وجود راه‌های متعدد زمین و گسترده بودن مرز‌ها به سمت کشور‌های ترکیه، افغانستان و عراق و نبود کنترل و نظارت کافی قاچاق مرغ در حال انجام است.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر کاهش تعرفه و عوارض صادراتی به منظور پایان دادن به موضوع قاچاق مرغ تصریح کرد: با وجود پتانسیل بالای تولید در صنعت مرغداری مسئولان امر باید از اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه مبنی بر ممنوعیت‌ها و افزایش تعرفه‌ها اجتناب کنند تا با به‌کارگیری حداکثری ظرفیت تولید بتوانیم ارزآوری قابل توجهی از ناحیه صادرات داشته باشیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند