جام جهانی از تلویزیون ایران پخش نمی‌شود؟

جام جهانی از تلویزیون ایران پخش نمی‌شود؟

صداوسیمای ایران هنوز حق پخش بازی‌های جام جهانی را به‌طور رسمی نخریده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، جام جهانی از تلویزیون ایران پخش نمی‌شود؟

به نقل از شرق، رقابت‌های جام جهانی قطر ۱۴۵ روز دیگر برگزار می‌شود تا این دوره که به دلیل گرمای حاکم بر این کشور عربی چندماهی به تعویق و به پاییز افتاده، یکی از متفاوت‌ترین جام‌های ممکن شود.

به غیر از مسئله زمان، سایر اتفاقات رخ‌داده حول این جام، مشابه جام‌های دیگر است؛ همچنان ۳۲ تیم برای رسیدن به جام طلایی تلاش می‌کنند و مطابق با دوره‌های پیشین، داستان حضور اسپانسرهای مختلف و البته حق‌ پخش تلویزیونی هم به قوت خود باقی است.

برگزاری این جام برای سایر کشورها دغدغه خاصی ندارد ولی ظاهرا در ایران قرار است یک جای کار تا ثانیه‌های آخر بلنگد.

موضوع جدید مربوط به پخش زنده بازی‌های جام جهانی است که به قرار، صداوسیمای ایران هنوز حق پخش این بازی‌ها را به‌طور رسمی نخریده است.

فیفا از مدت‌ها پیش، سه کمپانی عمده را به‌عنوان دارندگان حق‌ پخش اصلی معرفی کرده است: «بی‌این اسپرتس»، «نیوورلدتی‌وی» و «سوپراسپرت».

این سه کمپانی در قاره‌های مختلف عهده‌دار پخش زنده این رقابت مهیج هستند و هر کشوری که بخواهد سیگنال زنده این جام را داشته باشد، باید با یکی از سه کمپانی وارد مذاکره شود.

در فهرستی که فیفا منتشر کرده، اگر از ایران شبکه‌ای درخواست پخش زنده بازی‌های جام جهانی را داشته باشد، باید با کمپانی قطری «بی‌این اسپرتس» وارد مذاکره شود.

این موضوع به‌صورت رسمی در فایل «پی‌دی‌اف»ی که فیفا حول محور حق پخش بازی‌های جام جهانی منتشر کرده، اعلام شده است.

مقابل نام ایران اسم «بی‌این‌اسپرتس» حک شده و این شبکه مجاز است که برای پخش تلویزیونی، رادیویی، شبکه‌های موبایلی و اینترنتی، به ایران سیگنال بدهد.

این مورد به آن معنی نیست که کار تمام شده، چون ایران تازه طرف قراردادش را شناخته و باید در ازای پرداخت رقم حق‌ پخش موردنظر که چندان هم ارزان نیست، با این غول قطری قرارداد منعقد کند.

مشکل اما اینجاست که به‌تازگی فهرستی از ۱۰۱ کشور دنیا در چند سایت آسیایی و اروپایی منتشر شده که حق‌ پخش قانونی بازی‌های جام‌ جهانی را خریداری کرده و از طریق بعضا یک تا سه شبکه مختلف، این بازی‌ها را برای علاقه‌مندان پخش می‌کنند.

قسمت خبرساز ماجرا این است که در این بین اسمی از ایران دیده نمی‌شود!

از آنجا که هنوز چند ماه دیگر به شروع بازی‌های جام جهانی مانده، بعید است تلویزیون واکنش خاصی داشته باشد؛ به‌ویژه اینکه مسئولان این سازمان برای جام جهانی قبلی که در روسیه برگزار شد نیز چنین داستانی داشتند و درست در ثانیه‌های پایانی توانستند بازی‌های جام جهانی را پخش کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند