اکسکوینو

قیمت دلار 41 تومانی می‌ریزد؟

دلار

با وجود افزایش روزافزون قیمت دلار و سکه در روزهای اخیر، سخنگوی دولت معتقد است این افزایش قیمت‌ها موقتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود افزایش روزافزون قیمت دلار و سکه در روزهای اخیر، سخنگوی دولت معتقد است این افزایش قیمت‌ها موقتی است.

نظر سخنگوی دولت در مورد دلار 41 هزار تومانی: این افزایش قیمت‌ها هم مانند ناآرامی‌های اخیر «موقتی» است.

سهنگوی دولت اعلام کرد: در حال حاضر بازار کاذبی در حوزه ارز ایجاد شده که موقتی است؛ همانگونه که ناآرامی‌های چند ماه اخیر موقتی بود، این افزایش قیمت ارز نیز به همین دلیل موقتی است و ناشی از این نوع بازارسازی‌ها و فشارهاست.

سخنگوی دولت سیزدهم گفت: کسانی که برای افزایش قیمت دلار تلاش می‌کنند تکلیف خود را با مردم و حاکمیت مشخص کردند.

علی بهادری‌جهرمی اظهار کرد: گروه‌های مختلف، برخی پیشرو و برخی پیرو هستند؛ کسی که بعد از جنگ جهانی خودش را بالا نشانده و دلارش را مبنا گذاشته و نهاد حقوق و سیاسی خود را مبنا قرار داده و اجازه نمی‌دهد کسی که مصرف کننده است، جای پیشرو را بگیرد.

وی با بیان اینکه امروز رشد علمی کشور در حوزه‌های نانو و تکنولوژی ایران را تحسین می‌کنند، گفت: این آمارها نباید دیده شود چراکه دشمن نمی‌خواهد اعتماد به نفس احیاء شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: در سه ماهی که سعی کردند تلخی حادثه ناگوار را با آتش لحظه‌ای تلخ کنند، طرح آبرسانی به سنندج بعد از ۱۱ سال تکمیل شد و آبرسانی به همدان بعد از ۱۷ سال در شرف افتتاح است همچنین به فناوری درمان سرطان خون با ژن‌درمانی رسیدیم و عملیات اجرایی نیروگاه اتمی کارون آغاز شد. از طرفی، ماهواره‌بر قائم تست شد و موفق بود. خبر رشد خرید تضمینی گندم ۶۰ درصدی شد و ما به ۱۰ کشور صاحب بزرگترین تلسکوپ‌های جهانی ملحق شدیم که در کنار مشکلات دیده نشد.

وضعیت رشد اقتصادی در دهه گذشته

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: متاسفانه رشد اقتصادی در طول ۱۰ سال تعطیل و خلق نقدینگی ۴۴ درصد بود به طوریکه تورم ۶۰ درصدی را در شهریور ۱۴۰۰ تحویل گرفتیم. دولت سیزدهم مثل دولتی نیست که قیمت دلار طی هشت سال رکورد افزایش بیش از ۱۰ برابری را بزند بنابراین افزایش مقطعی قیمت‌ها را نباید مبنای قضاوت قرار بدهیم، اگر بتوانیم خلق نقدینگی را مهار کنیم، تاثیرش به زودی قابل لمس خواهد بود.

بهادری‌جهرمی در رابطه با اقدامات دولت، مطرح کرد: حداقل حقوق از سه به شش میلیون رسید، سربازان این کشور حداقل پنج میلیون تومان حقوق می‌گیرند، در همین یک سال نرخ بیکاری از دو رقم به یک رقم رسیده، رشد اقتصادی شش ماهه در صنعت ۵.۱ بوده، در حوزه خودرو تعداد تولید در سال پایانی دولت قبل ۶۰۰ هزار خودرو بود اما امروز به بیش از دو برابر رسیده است.

وی در رابطه با جراحی اقتصادی دولت، گفت: شیوه تخصیص یارانه در گذشته به صورتی بود که افراد هر چه بیشتر مصرف می‌کردند، یارانه بیشتری داشتند. امروز ۴۰۰ هزار تومانی که پرداخت می‌شود، قابل مقایسه با مقدار یارانه قبلی نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بیماری اقتصادی ما طی چند سال مزمن بوده است، گفت: آیا مشکل اقتصاد، خودرو و تورم مشکل امروز ماست؟ متاسفانه مسیر دولت قبل تحریم اقتصادی را مانع نشد و حتی به تحریم‌ها ضریب داد و نتیجه این است که میانگین تورمی کشور طی پنج سال اخیر بیش از ۱۰۰ سال گذشته بوده و درمان آن زمان طولانی‌تری را می‌طلبد البته شاخص‌ها نشان می‌دهد در حال بهبود است.

وی ادامه داد: ۱۳ میلیون تومان از دانشگاه تربیت مدرس به عنوان عضو هیات علمی دریافت می‌کنم و همین مقدار را هم از نهاد رئیس جمهوری حقوق می‌گیرم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نگران جان و امنیت مردم هستیم، مطرح کرد: سر کار کسانی که با عشق ویزا گرفتن فعالیت می‌کنند، نروید.

بهادری‌جهرمی در رابطه با فیلترینگ، گفت: زمان انتخابات اعلام کردیم که دولت برنامه‌ای برای فیلترینگ ندارد و الان پای حرفمان هستیم اما قواعد را زیر پای گذاشتند و کلیپ آموزش کوکتل موتولف منتشر کردند. وقتی بستر اقدام علیه امنیت ملی در این پلت‌فرم‌ها مهیا شده حاکمیت مکلف است آن را مدیریت کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت برنامه برای فیلترینگ نداشته اما حوزه امنیتی ورود کرده است، ادامه داد: تامین امنیت جدا از حکمرانی فضای مجازی است. اگر شبکه ملی ارتباطات فعال شده بود امروز کسب‌وکار مردم زیرسوال نمی‌رفت، قبلا ۳۰ درصد رشد داشته اما امروز در یک سال و چهار ماه حدود ۳۰ درصد رشد داشته است و کسی که باعث‌ شده جلوی کسب و کار مردم گرفته شود باید پاسخگو باشد.

منبع:فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند