جلسه دادگاه فائزه هاشمی چه شد؟

تجارت نیوز

فائزه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از چهره‌های تاثیرگذار جمهوری اسلامی در ابتدای اعتراضات 1401 دستگیر شد. بنا به گفته وکیل فائزه هاشمی اولین جلسه دادگاه او روز چهارشنبه 9 آذر 1401 برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اولین جلسه دادگاهی فائزه هاشمی 9 آذر 1401 برگزار شد. وی پیشتر به خاطر اتهاماتی چون  اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی بازداشت شده بود.

ندا شمس، وکیل فائزه هاشمی در صفحه توئیتری خود نوشت: این جلسه‌ی دادگاه در حالی تشکیل شد که ایشان در حال گذراندن دوره محکومیتشان برای اظهار نظرهای سابق خود هستند. کلیه مستندات و فایل‌های ارائه شده توسط وزارت اطلاعات، توسط قاضی محترم دادگاه مورد بررسی قرار گرفت. امید است آراء کلیه بازداشت‌شدگان اخیر منطبق بر قانون و رحمت اسلامی صادر شود.

احکام قبلی فائزه هاشمی رفسنجانی

طبق گفته‌های قبلی ندا شمس، تا پایان مهر ماه سال 1401 تنها یک حکم قطعی علیه فائزه هاشمی یعنی یک سال و نیم حبس تعزیری صادر شده بود. وی تا آبان امسال به خاطر فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی و اخلال در نظم عمومی بدوا در بند ۲۰۹ اطلاعات و هم اکنون در بازداشتگاه زندان اوین بسر می برد.

پیشتر مسعود ستایش، سخنگوی قوه قضائیه در خصوص بازداشت فائزه هاشمی رفسنجانی گفته بود: خانم هاشمی با قرار بازداشت موقت در بازداشت است و پیشینه ای از سوابق دارد. ایشان به موجب دادنامه ۶ بهمن ۱۳۹۹ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۵ ماه حبس و دو سال مجازات تکمیلی محکوم شد. دادنامه دیگری هم دارد و در ۲۱ آذر سال ۱۴۰۰ از سوی دادگاه تجدیدنظر به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس و دوسال مجازات تکمیلی و منع خروج از کشور محکوم شد. در اجرا و تحقق مقرراتی که داریم در ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ پرونده او به شعبه ۳۶ تجدیدنظر تهران رفت وبه اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری و ۲ سال مجازات تکمیلی مثل ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی و … محکوم شد. اتهامات جدید ایشان در شعبه دادسرای امنیت مطرح است و اتهامات او اجتماع و تبانی و اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام است و با قرار بازداشت موقت درتهران است و ان شاءالله سریعا پرونده ایشان رسیدگی می شود و به دادگاه ارسال خواهد شد و محکومیتشان در شرف اجرا است. تاریخ دادنامه ایشان ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ است.

ملاقات‌های خانواده فائزه هاشمی رفسنجانی

چندی پیش مادر فائزه هاشمی از رهبر درخواست کرد که به وضعیت دخترش رسیدگی شود و اجازه ملاقات به او بدهند.

گفته می‌شود روز گذشته فاطمه هاشمی ( خواهر فائزه هاشمی ) با فرزند ارشد رهبر انقلاب دیدار داشت.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند