گفتگوی تجارت‌نیوز با دو عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران:

استقبال بخش‌خصوصی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی / قیمت ارز هر چه زودتر تثبیت شود

استقبال بخش‌خصوصی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی / قیمت ارز هر چه زودتر تثبیت شود
دو عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران از حذف ارز 4200 تومان استقبال کردند و می‌گویند نرخ دولتی ارز تاثیری در اقتصاد و سبد خانوارها نداشته و حذف آن باعث برچیده شدن رانت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، سناریوی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی جدی‌تر از قبل شده است. در ۳۱ اردیبهشت ماه امسال مشاور بانکی اتاق ایران در گفتگو با تجارت‌نیوز از احتمال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی سخن گفته بود؛ هر چند که این موضوع اوایل در هاله‌ای از ابهام قرار داشت اما حالا به نظر می‌رسد دولتی‌ها هم از تخصیص نرخ ارز دولتی برای اقلام صرف نظر کرده‌اند. این بار همزمان با انتقادات مکرر از تبعات دلار ۴۲۰۰ تومانی سازمان برنامه و بودجه به طور علنی جایگزینی کالا برگ با ارز ترجیحی را پیشنهاد داده است.
همچنین امروز در راستای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار است جلسه‌ای با صرافان برگزار شود.

دلار ۴۲۰۰ برای دولت تزئینی است

در همین حال عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که آیا بخش‌خصوصی از جدی شدن حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی استقبال می‌کند یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: از نظر بخش‌خصوصی دلار با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به خودی خود در چرخه اقتصاد کشور حذف شده است؛ چرا که دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی خیلی در بخش اقتصاد عملیاتی نشد و امروز هم کارکردی ندارد.

علاء میرمحمدصادقی افزود: البته این دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی استثنا بود و تنها برخی ارگان‌های دولتی می‌توانستند از این نرخ ارز استفاده کنند و بخش‌خصوصی هیچ‌گاه از این نرخ استفاده نکرده است. ما هم از حذف ارز چهار هزار تومانی استقبال می‌کنیم.

او در ادامه تصریح کرد: نرخ دولتی دلار در حالی چهار هزار و ۲۰۰ تومان است که به نظر می‌رسد هیچ فردی حق استفاده از آن را نداشته و ندارد. در حقیت انگار دلار دولتی را تا به حال نه به فردی داده‌اند و نه کسی حق مطالبه آن را دارد. این نرخ برای دولت بیشتر جنبه تزئینی دارد.

میر محمد صادقی درباره قیمت دلار اظهار کرد: در حال حاضر بخش‌خصوصی به دنبال تثبیت نرخ ارز است. قیمت واقعی دلار بیشتر از هشت هزار تومان نیست؛ این در حالی است که امروز نرخ دلار در بازار آزاد تا قیمت ۱۳ هزار تومان رسیده است. معتقدیم چنانچه نرخ ارز روند تثبیتی به خود بگیرد، وضعیت اقتصاد کشور نیز روان خواهد شد.

قیمت کالاها با تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی ارزان نشد

از سوی دیگر دبیر کل اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که بخش‌خصوصی تا چه میزان از حذف نرخ دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی استقبال می‌کند؟ به تجارت‌نیوز گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بیشتر باب میل بخش‌خصوصی کشور است. سوالی که باید از دولتمردان پرسید، این است که آیا با پابرجایی نرخ ارز دولتی قیمت گوشت ارزان شد؟ ارز دولتی تنها برای واردات مواد اولیه و مواد غذایی اختصاص یافت؛ این در حالی است که واردکنندگان نتوانستند با نرخ ارز دولتی کالای مواد خوراکی را وارد کشور کنند.

بهمن عشقی افزود: بخش‌خصوصی کشور معتقد است که نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تاثیری در سبد مصرف خانوار نداشته است؛ به عنوان مثال آیا با تخصیص ارز دولتی قیمت گوشت و مرغ ارزان شد؟ در حال حاضر قیمت گوشت با ارز نیمایی محاسبه می‌شود.

او اظهار کرد: بخش‌خصوصی کشور هم از جایگزینی کوپن به جای دلار ۴۲۰۰ تومانی استقبال می‌کند؛ چرا که این شیوه خیلی بهتر از اختصاص ارز دولتی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند