موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گام بزرگ برای تک نرخی شدن ارز / حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی با پیشنهاد سازمان برنامه جدی‌تر شد/ کوپن جایگزین دلار ۴۲۰۰ تومانی

گام بزرگ برای تک نرخی شدن ارز / حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی با پیشنهاد سازمان برنامه جدی‌تر شد/ کوپن جایگزین دلار ۴۲۰۰ تومانی

همزمان با انتقادات مکرر از تبعات دلار ۴۲۰۰ تومانی، سازمان برنامه و بودجه جایگزینی کالا برگ با ارز ترجیحی را پیشنهاد داده است. این درحالیست که پیش از این هم اخباری مبنی بر احتمال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و تک نرخی شدن ارز اعلام شده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از انتقادات مکرر کارشناسان از حذف دلار، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به صف منتقدان پیوست و در گزارشی اعلام کرد که ۴۲ هزار میلیارد تومان ارز ارزان برای کالاهای وارداتی منجر به ثبات قیمت نشد. از سوی دیگر رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در یک برنامه تلویزیونی به موفقیت کامل نرسیدن این سیاست اذعان کرد.

در همین حال ۲۱ فروردین ماه امسال نیز دنیای‌اقتصاد گزارش داد :«رئیس سازمان برنامه و بودجه در سالگرد آغاز سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد که این سیاست منافع اقشار ضعیف را تامین نکرد و از تغییر روش در این سیاست خبر داد. محمد باقر نوبخت با تاکید بر این موضوع که منافع ناشی از اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای ۲۵ قلم کالا با شیوه کنونی به مردم نمی‌رسد، به این موضوع اشاره کرد که دولت در حال بررسی رویکرد جدیدی است که بتواند اهداف مدنظر را تامین کند. البته رویکرد جدید هنوز در بین مسوولان به جمع‌بندی نهایی نرسیده و معلوم نیست که سیاست‌های حمایتی از اقشار آسیب‌پذیر به چه شیوه ادامه یابد. اما موضوعی که مشخص است، تغییر شیوه کنونی تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی است.»

با این حال، فردای این روز، رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه از اختصاص ۱۴میلیارد دلار ارز چهارهزار و ۲۰۰تومانی در سال ۹۸ برای تأمین کالاهای اساسی مردم خبر داد.

طبق گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت در حاشیه حضور خود در نخستین اجلاس شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران درباره برنامه دولت برای تأمین کالاهای اساسی مردم در سال ۹۸ با ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: پرداخت بیش از ۱۳ و نیم میلیارد دلار در سال گذشته با ارز ۴۲۰۰تومانی از سیاست‌های دولت بوده که این امر را برای امسال در حد ۱۴ میلیارد دلار تعیین کردیم و مجلس نیز در فرایند رسیدگی به لایحه بودجه پیشنهاداتی را برای این کار داد که ان‌شاءالله دولت متناسب با قانون و سیاستی که در این راه دارد، اعمال می‌کند.

در همین روزها نمایندگان مجلس نیز انتقادات مکرری از نحوه حمایت دولت از اقشار ضعیف به این شکل مطرح کردند و برخی نیز خواستان آن شدند که دولت به جای اختصاص یارانه ارزی به واردات اقلام اساسی، از روش‌های دیگری مانند دادن کالابرگ استفاده کند.

با این حال روز گذشته ایرنا خبر داد که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفته است: «تحت هیچ شرایطی آماده نیستیم تا حدود ۱۴ میلیارد دلار کالا که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان مقرر است به دست مردم برسد را قطع کنیم.»

اما ۲۴ ساعت از آن سخنان نگذشته، تسنیم امروز خبر داد که «سازمان برنامه و بودجه در برنامه اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد داد، به جای تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی، یارانه موجود در ارز، از طریق کالابرگ اعتباری و وام سرمایه در گردش به مصرف‌کننده نهایی و تولیدکننده داده شود.»

بدین ترتیب به نظر می‌رسد سناریوی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی جدی‌تر از قبل شده است. این درحالیست که پیش از این در ۳۱ اردیبهشت ماه امسال مشاور بانکی اتاق ایران در گفتگو با تجارت‌نیوز از احتمال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی سخن گفته بود.

مهدی رئیس‌زاده از احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داده و گفته بود: سیاست کلی بانک مرکزی و دولت پیشروی به سمت تک‌نرخی شدن ارز و حذف ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است.

پس از این نیز تجارت‌نیوز به راستی‌آزمایی فرضیه یکسان‌سازی دلار پرداخته بود که در آن گزارش شد: «مقایسه قیمت‌های درج‌شده از دلار در سامانه سنا و قیمت این ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد قیمت‌ دلار در این دو بازار طی دوماهه ابتدایی سال جاری در حال نزدیک شدن به هم هستند.»

پس از آن نیز تجارت‌نیوز در گزارشی دلار در آستانه تک نرخی شدن را خبر داد و نوشت: همزمان با نزدیک شدن قیمت دلار بازار آزاد به دلار سامانه سنا و صرافی ملی، کانون صرافان ایران از صرافی‌ها برای حضور در جلسه‌ای با اعضای بازار متشکل ارزی دعوت کرده است.در حالی یک گام دیگر برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی برداشته شده که پیش از این اعلام شده بود در اواخر خرداد این بازار راه‌اندازی خواهد شد.

امروز قرار است این جلسه برگزار شود و در همین روز نیز اعلام شده که سازمان برنامه برخلاف اصرارهای پیش از این نوبخت پیشنهاد کرده که به جای اختصاص ارز ترجیحی اختصاص کالابرگ در دستور کار قرار بگیرد. آیا با این روند، در روزهای آینده شاهد حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای اختصاص کالاهای اساسی خواهیم بود؟ این اقدام چندی پیش برای گوشت نیز رخ داد که پس از آن، قیمت گوشت نیز نه‌تنها گران نشد بلکه ارزان هم شد اما با این حال رئیس سازمان برنامه گفته بود که اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای دیگر ادامه دارد. با وجود این، اتفاقات جدید به منزله آن است که اتفاق مشابه برای گوشت به کالاهای دیگر نیز سرایت خواهد کرد؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند