دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی حذف شد/ آغاز حذف ارز ترجیحی از گمرک

دلار

براساس اظهارات معاون امور گمرکی گمرک ایران مبنای ارزش‌گذاری کالا برای دریافت حقوق ورودی تغییر کرده است. از این پس حقوق ورودی کالاها به جای ۴۲۰۰ تومان با نرخ ۲۳ هزار تومان محاسبه می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، قانون بودجه امسال از سوی مجلس به دولت ابلاغ شده است و دولت سبزدهم باید مصوبات و احکام بودجه را اجرایی کند. یکی از احکام به موضوع حقوق ورودی کالاهای وارداتی مربوط می‌شود. در واقع دولت به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی است. به نظر می‌رسد حذف ارز ترجیحی از گمرک آغاز شده است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در گفت‌وگوی زنده تلفنی با بخش خبری ۲۱ سیما در جمعه‌شب گذشته، افزود: به دنبال تشکیل جلسات اخیر کمیسیون ماده یک، طی هفته پیش‌رو مصوبات دولت در ارتباط با کاهش سود بازرگانی به گمرک ابلاغ خواهد شد.

فرود عسگری از تغییر مبنای ارزش‌گذاری کالا برای دریافت حقوق ورودی از ۴۲۰۰ به ۲۳ هزار تومان خبر داد. این تغییر مبنا، بر اساس تکالیف قانون بودجه اتخاذ شده است.

به گفته او، حقوق گمرکی کالای اساسی از چهار درصد به یک درصد تقلیل پیدا کرده است.

او گفت: عمدتاً در بخش مواد اولیه، تجهیزات و خطوط تولید کاهش‌های خوبی را در سود بازرگانی شاهد خواهیم بود و بحث حقوق گمرکی که جزو اختیارات مجلس است در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم گیری خواهد شد‏، که جلسات آن برگزار و نهایی می‌شود.

عسگری با بیان این که حقوق ورودی شامل حقوق گمرکی و سود بازرگانی است، اظهار کرد: حقوق گمرکی از اختیارات مجلس است که در ارتباط با کالای اساسی اتفاق افتاد، ولی برای سایر کالاها، چون نیاز است این تعدیل‌ها صورت بگیرد در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تدبیر خواهد شد و بررسی و تصمیم گیری سود بازرگانی نیز در اختیار دولت است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران خاطرنشان کرد: اگر این تعدیلات اتفاق بیفتد، دولت سعی خواهد کرد این شوک قیمتی را که ناشی از مبنای ارزش گذاری گمرک است تقریباً به حداقل برساند و با توجه به بحث حمایت از تولید حتماً آثار و تبعات آن با تصمیم گیری‌هایی که گرفته خواهد شد کاهش پیدا خواهد کرد و بخش تولیدی کشور از این حیث نگرانی نخواهد داشت.

دولت ماه‌هاست که موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را مطرح کرده، مجلس نیز به دولت اجازه حذف داده اما به صورت مشروط. شرط حدف دلار ۴۲۰۰ تومانی این است که دولت ما به ازای آن، یارانه خرید کالاهای اساسی به خانوارها بدهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند