سخنگوی وزارت امور خارجه:

حضور آمریکا در منطقه باعث ناامنی است

حضور آمریکا در منطقه باعث ناامنی است

عباس موسوی درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره گشت‌زنی نیروهای مسلح ایران در منطقه، حضور نیروهای بیگانه را عامل تنش، بی‌ثباتی و ناامنی عنوان کرد و گفت: حضور نیروهای آمریکایی مانع گشت‌زنی قانونی و عادی نیروهای مسلح ایران است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید عباس موسوی در نشست رسانه‌ای خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت خارجه آماری از تعداد شهروندان ایرانی خارج از کشور و دیپلمات‌هایمان که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند در اختیار دارد و اینکه نحوه فعالیت سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور در ایام شیوع کرونا چگونه است؟ گفت: سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور بر اساس قوانین و مقرراتی که محل فعالیت‌شان در ارتباط با موضوع کرونا تدوین کرده‌اند فعالیت می‌کنند و بر این اساس فعالیت‌های خود را به پیش می‌برند.

وی افزود: تعداد بسیار بسیار اندکی از دیپلمات‌های ما به این بیماری مبتلا شده‌اند حدود چند نفر هستند که تعدادی از آنها درمان شده‌اند یا در حال درمان هستند.

وی تصریح کرد: آماری از تعداد ایرانیانی که در خارج از کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند نداریم و از سفارتخانه‌های خود خواسته‌ایم که در این زمینه اقداماتی انجام دهند و گزارش‌هایی تهیه کنند.

ادامه تلاش‌ها برای دریافت وام کرونا

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول و مانع تراشی‌هایی که آمریکایی‌ها در این زمینه انجام داده‌ است، گفت: تاکنون دوستان ما در بانک مرکزی در ارتباط با این موضوع و روندی که این مسئله طی کرده است اطلاعات لازم را در اختیار افکار عمومی قرار داده‌اند. ما از اعضای قدیمی صندوق بین‌المللی پول هستیم که حق عضویت پرداخت می‌کنیم و طبیعی است که در این شرایط بخواهیم از تسهیلات این صندوق استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول با توجه به شرایط، وام ویژه‌ای را برای کشورهای درگیر کرونا در نظر گرفته است، گفت: تا آنجا که اطلاع داریم ارائه این وام با سنگ‌اندازی آمریکا دچار مشکل شده است و این موضوع را نیز در راستای فشار حداکثری آمریکا ارزیابی می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما امیدواریم که سازمان‌های بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار نگیرند و به حقوق دیگر اعضای خود احترام بگذارند و از انجام هرگونه رفتار سیاسی در این زمینه خودداری کنند، اظهار کرد : در ارتباط با موضوع مورد اشاره، رایزنی‌هایی از سوی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و همچنین وزارت امور خارجه در حال انجام است و امیدواریم با هم افزایی تمامی دستگاه‌ها و دوری از سیاسی کردن این موضوع این امر محقق شود و ما تسهیلات لازم را برای مقابله با کرونا دریافت کنیم. ما به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهیم و امیدواریم که این صندوق تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار نگیرد.

مذاکره آمریکا با ایران خیال باطلی است

وی در ادامه این نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد در پاسخ به این سوال که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که اثبات کنند ویروس کرونا از لابراتوآرهایی از داخل ووهان چین شیوع پیدا کرده است و چینی‌ها این اتهام را رد می‌کنند، موضع وزارت خارجه ایران در این زمینه چیست؟ تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هر اقدامی که با هدف سیاسی کردن اپیدمی کرونا باشد را تقبیح می‌کند. آمریکا در سیاسی کردن این موضوع پیش قدم است و مقامات این کشور در این زمینه اظهارات و ادعاهایی را مطرح کرده‌اند. در حالی که طبق برخی از نظریات و تحلیل‌ها خودشان از متهمان ردیف اول این موضوع محسوب می‌شوند.

این دیپلمات کشورمان گفت: اینگونه اظهارات و سخنان را سازنده نمی‌دانیم. در حالی که مردم دنیا درگیر این ویروس هستند و همه باید کمک کنند که این مسئله هرچه زودتر حل شود، این گونه صحبت‌ها ممکن است باعث ایجاد انحراف در این هدف شود.

موسوی ادامه داد: آمریکایی‌ها به جای تمرکز برای مقابله با این بیماری اقدام به بیان اظهارنظرهای بی‌پایه کرده‌اند که به نظر می‌رسد که آنها دو هدف را دنبال می‌کنند، اول اینکه می‌خواهند از طریق اینگونه اظهارنظرها سوءمدیریت‌شان در بحث مدیریت کرونا را بپوشانند و از طرف دیگر به نظر می‌رسد هدفشان تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقامات آمریکا به تازگی در حالی که فشارهای خود علیه ایران را افزایش داده‌اند صحبت از کمک به ایران برای مقابله با کرونا کرده‌اند و به نظر می‌رسد که آنها می‌خواهند از طریق این موضوع ایران را به پای میز مذاکره بکشانند؟ گفت: کارنامه آمریکایی‌ها در نقض عهد و پیمان شکنی سیاه است. آنها به دنبال استفاده از شرایط کرونایی هستند که به جمهوری اسلامی ایران فشار وارد کنند و امید دارند که ایران در این شرایط و به خاطر این فشارها تن به مذاکره بدهد در حالی که این یک خیال باطل است.

وی ادامه داد: آنها با ادبیات نازل و بدی که شایسته خودشان است صحبت و این اظهارات را در حالی مطرح می‌کنند که خودشان نیازمند تجهیزات پزشکی هستند و روز گذشته نیز آقای ظریف در توییتی پاسخ مقامات آمریکایی را داد.

حواشی بازگشت دانشجویان به ایران

این دیپلمات کشورمان همچنین در مورد روند بازگشت تعدادی از دانشجویان و اتباع ایرانی در خارج از کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا در محل اقامت و تحصیل‌شان گفت: با توجه به تحولات خوبی که در ایران در کنترل و درمان کرونا رخ داد و در اینجا جا دارد یک بار دیگر از تمام دست اندرکاران امر قدردانی کنم و همچنین متعاقب اتفاقات بدی که در برخی از کشورها از جمله تعدادی از کشورهای اروپایی در ارتباط با موضوع کرونا رخ داد چنانکه برخی از آنها در وضعیت قرمز قرار گرفتند، برخی از اتباع ایرانی در خارج از کشور از جمله دانشجویان اعلام تمایل کردند که در این ایام به ایران برگردند. با توجه به این اظهار تمایل‌ها و با هماهنگی وزارت خارجه و سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور با وزارت بهداشت اقداماتی برای بازگشت تعدادی از این عزیزان انجام شد و در همین چهارچوب تعدادی از اتباع ایران در برخی از کشورهای اروپایی، کشورهای همسایه، حوزه خلیج فارس و هند به کشور برگشتند.

موسوی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت در این ایام برای هرگونه ورودی مقررات بهداشتی تبیین کرده است و باید همگان این پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند در مورد برخی حواشی ایجاد شده در ارتباط با بازگشت دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشور تصریح کرد: در اولین پرواز که هفته گذشته انجام شد برخی از افراد پروتکل‌های بهداشتی و مقررات را رعایت نکردند در حالی که رعایت این مقررات الزام‌آور است. این عدم تمکین باعث شد که وزارت بهداشت به عنوان متولی امر، این ریسک را نپذیرد و قرار شد که اگر تمهیدات لازم اندیشیده شود و متقاضیان ورود پروتکل‌های مشخص شده را رعایت کنند. سیر بازگشت احیا شود.

موسوی با بیان اینکه فکر می‌کنم پیشرفت‌های خوبی در این زمینه در این چند روز شده است، ادامه داد: همانطور که اشاره کرده‌ام همه ایرانیان برای ورود به کشور باید حتما پروتکل‌های بهداشتی را به صورت دقیق اجرا کنند تا مشکلی برای کسی پیش نیاید.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که مقامات آمریکایی به تازگی چندین بار اعلام کرده‌اند که تحریم‌های تسهیلاتی ایران باید تمدید شود درحالی که طبق برجام و قطعنامه شورای امنیت باید چند ماه دیگر این اتفاق بیفتد و اینکه آیا آمریکایی‌ها با توجه به اینکه عضو برجام نیستند و از آن خارج شده‌اند می‌توانند چنین موضوعی را مطرح کنند؟ گفت: خیر. این هم از عجایب روزگار و طنز جالب روزگار است که دولت قانون شکنی که از برجام خارج شده و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است، همچنان پیگیر موضوعات مربوط به آن است و به نقض آن ادامه می‌دهد و تلاش دارد که دیگران را نیز تحت فشار قرار دهد که این قطعنامه را نقض کنند.

موسوی ادامه داد: آنچه که آمریکایی‌ها در این زمینه انجام می‌دهند، این است که می‌خواهند با بیان اینگونه اظهارنظرها اذهان عمومی دنیا را از تروریسم اقتصادی که علیه ملت ایران وضع کرده‌اند، منحرف کنند و از طرف دیگر به برخی از اقدامات خود از جمله جنگ افروزی در منطقه را با اینگونه اتهامات و بیان برخی از مسائلی که به آنها مربوط نیست، ادامه دهند.

تبعیضی بین زندانیان وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به تازگی اعلام کرده که ایران در آزادی و مرخصی دادن به زندانیان خود در ارتباط با ویروس کرونا تبعیض قائل شده است و نظر ایران در این گزارش چیست؟ گفت: ما این حرف‌ها و گزارش‌ها را رد می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران با توجه به نگاه انسانی خود پس از شیوع ویروس کرونا به تعداد قابل توجهی از زندانیان خود مرخصی داد و تا آنجا که من اطلاع دارم تا اواسط فروردین ماه حدود ۹۵ هزار زندانی به مرخصی آمدند که مرخصی تعداد بسیاری از آنها نیز تمدید شده و فکر می‌کنم قوه قضائیه باز هم در حال بررسی پرونده‌های دیگری است که در صورت اینکه مستحق مرخصی باشند این اتفاق در مورد آنها رخ دهد.

وی گفت: در مورد این اقدام، تبعیضی بین زندانیان ایرانی، خارجی و بحثی که عده‌ای به عنوان زندانیان دو تابعیتی مطرح می‌کنند، وجود نداشته است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه صحبت‌های خود گفت :شیوع ویروس کرونا و تبعات آن وقفه‌ای در دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ایجاد نکرده است و رئیس جمهور و آقای ظریف در این مدت تماس‌های زیادی با همتایان خود داشته‌اند و برنامه‌های دیگری نیز دردستور کار این عزیزان است.

وی با بیان اینکه دراین مدت اخیر آقای ظریف بیش از ۱۴ تماس تلفنی با شخصیت‌های سیاسی و بین‌المللی داشته است، گفت: در این تماس‌ها در ارتباط با مشکلات به وجود آمده ناشی از شیوع این ویروس در سطح جهان و همچنین ضرورت مقابله با تروریسم و ایستادگی در برابر تهدیدهای آمریکا گفت‌وگو رایزنی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره گشت‌زنی نیروهای مسلح ایران در منطقه، حضور نیروهای بیگانه را عامل تنش، بی‌ثباتی و ناامنی عنوان کرد و گفت: حضور نیروهای آمریکایی مانع گشت‌زنی قانونی و عادی نیروهای مسلح ایران است.

وی افزود: اینجا منطقه ما است و اگر قرار است که نیروهای مسلح ما در این منطقه گشت‌زنی کنند باید بتوانند با آرامش خاطر این کار را انجام دهند در مورد موضوع مورد اشاره نیز تا آنجایی که من اطلاع دارم نیروهای آمریکایی مانع گشت‌زنی قانونی و عادی نیروهای ما در منطقه شده بودند و این باعث شد که نیروهای گشتی ما نیز نسبت به این امر واکنش دهند و هشدارهای لازم را بدهند.

موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر این که نیروی دریایی ایران در گشت‌زنی‌های خود یک کشتی را در خلیج فارس متوقف کرده است، اظهار کرد: در مورد توقیف چیزی نشنیده‌ام، نیروی دریایی ایران گشت‌های معمول خود را در منطقه دارد و اگر به موارد مشکوکی برخورد کند با آنها طبق مقررات و قانون وارد گفتگو می‌شود و اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در مورد آنچه که مطرح کردید احتمالا یک سوء تفاهمی بوده است که برطرف شده و بحث توقیف مطرح نیست.

عقب‌نشینی اروپایی‌ها از اینستکس صحت ندارد

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به برخی اقدامات اروپایی‌ها برای راه اندازی اینستکس و اقداماتی که آنها انجام داده اند ممکن است که این موضوع باعث شود که ایران در اجرای گام‌های کاهش تعهدات برجامی خود تجدید نظر کند و از طرف دیگر شنیده شده که اروپایی‌ها می‌خواهند با توجه به فشارهایی که وارد شده در مورد این ساز و کار عقب‌نشینی کنند، اظهار کرد : همان طور که قبلا نیز عرض کرده‌ایم اینستکس مقدمه‌ای است برای انجام تعهدات دیگری که اروپایی‌ها در برابر برجام دارند. آنها اعلام کرده‌اند برای اینکه به تعهدات خود عمل کنند باید یک ساز و کار مالی ایجاد شود که اینستکس نیز در همین چارچوب ایجاد شده است و ما نیز از راه اندازی این موضوع استقبال کرده‌ایم ولی بر این موضوع تاکید داریم که این مقدمه‌ای برای انجام تعهدات از سوی اروپایی هاست. این موضوع همه تعهدات اروپایی‌ها نیست و آنها باید تعهدات ۱۱ گانه خود را اجرا کنند.

وی ادامه داد: البته من نشنیدم که آنها نسبت به اینتسکس عقب‌نشینی داشته باشند.

منبع: ایسنا 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند