تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

3 بسته حمایتی از خانوارها / معافیت‌های جدید برای مشاغل

3 بسته حمایتی از خانوارها / معافیت‌های جدید برای مشاغل

با شروع دور جدید محدودیت‌های کرونایی، دولت برای خانوارها سیاست‌های حمایتی را در نظر گرفته که 30 میلیون نفر از جمعیت کشور را مشمول می‌شود. مشاغل نیز از برخی از معافیت‌ها برخوردار می‌شوند

به گزارش تجارت‌نیوز، محدودیت‌های کرونایی از روز گذشته آغاز شده و تا پایان هفته دوم آذر ماه ادامه دارد. آنطور که رئیس‌جمهور گفته اگر در این دو هفته نتیجه مطلوب حاصل نشود ممکن است تعطیلی ادامه یابد.

همانند دور قبلی محدودیت‌های کرونایی، دولت برای این دور نیز بسته حمایتی درنظر گرفته است، برخی از این سیاست‌های حمایتی به طور مستقیم خانوارها را هدف قرار می‌دهد.

پرداخت یارانه 100 هزار تومانی برای 30 میلیون نفر و وام یک میلیون تومانی به 10 میلیون خانواده(30 میلیون نفر) با بازپرداخت 30 ماهه سیاست حمایتی دولت است که روز گذشته رئیس دولت به آن اشاره کرد.

طرح یارانه خرید کالاهای اساسی برای 60 میلیون نفر از جمعیت کشور نیز که از ابتدای مهر ماه مطرح شد، بلاخره پس از یک رفت و برگشت بین شورای نگهبان و کمیسیون برنامه‌وبودجه بالاخره تصویب شد.

معافیت‌های اقتصادی برای مشاغل آسیب‌دیده

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا مشاغل در سه دسته تقسیم‌بندی شده‌اند. دسته‌ای که جز مشاغل ضروری‌تر تلقی شده و بدون تعطیلی به کارشان ادامه می‌دهند. دسته دوم مشاغلی هستند که فقط در شهرهایی با وضعیت قرمز تعطیل می‌شوند و گروه سوم مشاغلی هستند که در تمام شهرهای ایران و در این دو هفته تعطیل هستند.

طبق گزارش روزنامه ایران، بر اساس این تعطیلی نزدیک به دو میلیون واحد صنفی تعطیل می‌شوند. دولت برای مشاغل نیز تصمیماتی گرفته تا از فشار اقتصادی برای این قشر نیز کاسته شود.

مالیات: وصول مالیات تا بهمن ماه متوقف می‌شود.

اقساط: پرداخت اقساط واحدهای گردشگری در آذرماه به ماه آینده موکول شد.

 قبض گاز: پرداخت قبض گاز کسب و کارهای آسیب دیده به ماه‌های آتی موکول شد، قبوضی که پرداخت آنها از ابتدای آذر ماه تا پایان دی‌ ماه است بمدت دو ماه تمدید می‌شود.

چک برگشتی: چک برگشتی واحدهای آسیب دیده، در آذرماه اعمال نمی‌شود. طبق گفته معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، چنانچه در فاصله آذرماه و تعطیلی کسب‌و کارها، مشکلات مالی به نحوی شد که فرد یا افرادی با چک برگشتی روبه‌رو شدند و نتوانستند بموقع پرداختی داشته باشند، با مراجعه به بانک می‌توانند آثار مترتب بر چک برگشتی و تبعات آن را پاک کنند.

عوارض شهرداری: پرداخت عوارض کسب شهرداری‌ها ، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات و ارائه صورت‌های مالی حسابرسی تا بهمن ماه تمدید شد.

اوراق مالیاتی: مهلت اعتراض به اوراق مالیاتی تا یک ماه و نیم تمدید می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند