اکسکوینو

حکم حکومتی رهبری برای بودجه ٩٩ / لایحه بودجه ۹۹ مستقیم به شورای نگهبان ارسال شد

بودجه+تجارت نیوز

سخنگوی هیات رئیسه مجلس از اخذ حکم حکومتی رهبری از سوی رئیس مجلس در مورد بودجه ٩٩ خبر داد واین در حالیست که به گفته نایب رئیس مجلس مصوبه تلفیق امروز تقدیم شورای نگهبان شد و اگر ایرادی در آن وجود داشته باشد در کمیسیون تلفیق مجدداً بررسی می‌شود که تا پایان سال بودجه به دولت ابلاغ شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در پی اعلام موافقت اکثریت نمایندگان با اصل ۸۵ شدن بودجه سال آینده (بررسی و تصویب در کمیسیون تلفیق به جای صحن علنی) و با توجه به اینکه ستاد مقابله با کرونا برگزاری جلسات علنی مجلس را به صلاح نمی‌داند آقای لاریجانی رییس مجلس در این باره از رهبری حکم حکومتی دریافت کردند.

وی افزود: بر این اساس نیاز به برگزاری جلسه علنی و حتی جلسه کمیسیون تلفیق نیست و مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد بودجه ۹۹ به عنوان مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد تا در صورت تایید به دولت ابلاغ شود.

عباسی همچنین به ایسنا  گفت: هیات رئیسه در حال مذاکره با شورای نگهبان در این باره است.

لایحه بودجه ۹۹ مستقیم به شورای نگهبان ارسال شد

همچنین امروز عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به تعطیلی جلسات علنی مجلس، اظهار کرد: برابر مصوبه شورای عالی امنیت ملی و ستاد مبارزه با کرونا جلسات علنی مجلس فعلاً اجازه تشکیل ندارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما بعد از انتخابات مجلس جلسات علنی را تشکیل دادیم، اما از طرف ستاد با ما تماس گرفتند که باید صحن علنی مجلس تعطیل شود چرا که نمایندگان ناقل هستند و ارتباط مستمر آنها ممکن است برای مردم آسیب‌زا باشد و بعد از آن به صورت کتبی از طرف آقای نمکی ریاست ستاد مبارزه با کرونا نامه‌ای در راستای تعطیلی جلسات مجلس به ما ابلاغ شد.

مصری تصریح کرد: بر اساس آزمایش‌هایی که از همکاران به عمل آمد نسبت به میانگین جامعه تعداد زیادی از نمایندگان آلوده و ناقل ویروس کرونا هستند، چراکه با مردم ارتباط تنگاتنگی دارند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جلسات هیئت رئیسه تشکیل شد تا درباره بودجه سال ۹۹ و وزارت جهاد کشاورزی تصمیم‌گیری شود تا راهی پیدا کنیم تا جلسات علنی حتی به صورت محدود برگزار شود، اما ستاد مبارزه با کرونا با این مسئله مخالفت کرد.

او ادامه داد: رئیس مجلس بسیار تلاش کرد تا جلسات مجلس از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شود، اما این امر فعالیتی زمان‌بر بوده و مخالف آیین‌نامه داخلی مجلس بود. نهایتاً از میان پیشنهاد‌های مختلف از طرف ریاست مجلس نامه‌ای در ۳ صفحه به رهبر معظم انقلاب تقدیم شد چراکه اگر بودجه امسال تصویب نشود دولت اجازه افزایش حقوق کارمندان را ندارد و دخل و خرج کشور نیز غیرقانونی خواهد بود.

براساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مصری افزود: پیشنهاد دو دوازدهم و سه دوازدهم تبعاتی را در برداشت و مستلزم تشکیل جلسات علنی بود که ستاد مبارزه با کرونا اجازه آن را نمی‌دهد.

او تصریح کرد: اگر بودجه را به صورت سه دوازدهم تصویب می‌کردیم مجلس یازدهم باید بودجه را مورد بررسی قرار می‌داد که با توجه به انجام تشریفات، تشکیل کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق جدید زودتر از شهریور ماه امکان بررسی وجود نداشت، بنابراین آقای لاریجانی این موارد را در نامه خود به رهبری عنوان کرد و اجازه خواسته شد که مصوبه کمیسیون تلفیق تقدیم شورای نگهبان شود و در صورت تأیید به دولت ابلاغ شود. همچنین در این نامه اشاره شده که اجازه داده شود سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تا برگزاری جلسه رأی اعتماد استمرار پیدا کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از آنجایی که قانون اساسی ما قانون بسیار مترقی‌ای است و در آن هیچ بن‌بستی وجود ندارد رهبر معظم انقلاب با هر دو پیشنهاد موافقت کردند و ما از طرف مجلس و مردم از ایشان تشکر می‌کنیم چراکه با گره‌گشایی ایشان تکلیف دولت، مجلس و وزارت جهاد کشاورزی مشخص شد.

مصری گفت: مصوبه تلفیق امروز تقدیم شورای نگهبان شد و اگر ایرادی در آن وجود داشته باشد در کمیسیون تلفیق مجدداً بررسی می‌شود تا انشاالله تا پایان سال بودجه به دولت ابلاغ شود.

او گفت: نمایندگان بیشترین اصرار را برای تشکیل جلسات علنی مجلس دارند چراکه روی مسئله بودجه به شدت حساس هستند، اما ستاد مبارزه با کرونا این اجازه را به ما نمی‌دهد لذا تشکیل جلسات علنی منوط به اجازه این ستاد است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تاکنون تست کرونای ۲۳ نفر از نمایندگان مثبت بوده چراکه این افراد ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند و از طرفی ناقل ویروس‌های مختلفی از نقاط مختلف کشور هستند که ممکن است ویروس جدیدی خلق شود، بنابراین به نمایندگان و منتخبان توصیه می‌کنیم که فعلاً ارتباط خود را با مردم قطع کنند تا آسیبی متوجه آنها نباشد.

مصری افزود: فعالیت مجلس به قوت خود برقرار است و ما کمیسیون تلفیق را در صحن مجلس تشکیل دادیم که البته به این کار هم ایراد گرفته شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: ملاقات‌های مردمی با نمایندگان موقتاً لغو است و ما از نمایندگان و منتخبان تقاضا می‌کنیم که در ایام نوروز با مردم ارتباطی نداشته باشند.

 

 

منبع:

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند