خودروهای لوکس کمتر گران شدند – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

خودروهای لوکس کمتر گران شدند

13

بعد از تحولات چندماهه گذشته در بازار خودرو که منجر به افزایش قیمت‌ها در تمامی سطوح بازار و بخش‌های آن شد، برخی از موضوعات با شفاف‌تر شدن وضعیت بازار در حال مشخص شدن است.

یکی‌از این موضوعات میزان رشد قیمت یا به‌عبارتی درصد افزایش آن است. با وجود آنکه به‌نظر می‌رسد قیمت خودروهای لوکس افزایش زیادی یافته است، در واقع درصد افزایش قیمت آن‌ها نسبت‌به خودروهای کلاس متوسط وارداتی کمتر بوده است.

به گزارش تجارت‎نیوز، مثلا در حالی که قیمت یک خودرو وارداتی کلاس متوسط در سال گذشته در محدوده ٢٠٠ میلیون‌ تومان بوده است، حال به حدود ٦٠٠میلیون‌ تومان رسیده است که نشان‌دهنده رشد ٢٠٠ درصدی است اما قیمت یک خودرو لوکس وارداتی که در سال گذشته در این ایام در محدوده ٥٠٠میلیون‌تومان بوده، به حدود یک‌میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد ١٠٠ درصدی دارد.

درمورد خودروهای ارزان نیز همین وضعیت نسبت‌به خودروهای وارداتی وجود دارد. به‌عنوان مثال این روزها قیمت برخی خودروهایی که در سال گذشته در محدوده ٧٠ میلیون‌ تومان بوده، به حدوده ٢٠٠ میلیون‌ تومان و بالاتر رسیده است که نشان از رشد قیمت بیش‌از ٢٠٠درصدی دارد.

به‌عبارت ساده‌تر هرچه به‌سمت راس هرم بازار خودرو پیش می‌رویم، میزان درصد افزایش قیمت خودروها کاسته می‌شود و هر چقدر به‌طرف سطوح پایین دستی بازار حرکت می‌کنیم، درصد افزایش قیمت‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. البته قیمتی که ما از آن صحبت می‌کنیم، بهای خودروهای معامله شده است و منظور قیمت‌های اعلامی نمایشگاه‌ها یا افراد نیست که در برخی مواقع با نرخ واقعی تفاوت زیادی دارند.

 

منبع:‌‌ اخبار خودرو

نظرات