تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خودرو بخریم یا بفروشیم؟

خودرو بخریم یا بفروشیم؟

ریزش دلار تا کانال ۲۰ هزار تومان قیمت خودرو را به سراشیب کشاند. در بازار خودروهای خارجی کاهش قیمت شدیدتر بود و تا ۸۰ میلیون تومان هم رسید اما آیا برای خرید خودرو باز هم دست نگه داریم؟

به گزارش تجارت‌نیوز اخبار و شایعات مذاکرات وین قیمت دلار را در بازار ایران تا کانال ۲۰ هزار تومان عقب راند.

هرچند که انتشار خبری مبنی بر بن بست مذاکرات احیای برجام دوباره دلار را به کانال قیمت ۲۱ هزار تومان برگرداند اما در حال حاضر بازارهای موازی ارز مانند طلا و خودرو و… هم تحت تاثیر این بازار قیمت عوض می‌کنند.

در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی تا ۲۵ میلیون تومان و در بازار خودروهایی خارجی تا ۸۰ میلیون تومان برای خودروهایی مانند سانتافه و پاجرو کاهش قیمت داشته است.

بهای انواع پراید هم اکنون بین ۱۱۰ تا ۱۲۴ ، تیبا ۱۲۵ و کوئیک دنده‌ای ۱۴۵ میلیون تومان است.

۲۰۶ تیپ دو ۱۹۸ تا ۲۰۰ میلیون تومان و مدل صندوقدار آن ۲۴۵ میلیون تومان است.
این کاهش قیمت در شرایطی رخ می‌دهد که دوشنبه این هفته شورای رقابت پس از شش ماه مجوز افزایش قیمت ۹ درصدی را برای خودروهای داخلی صادر کرد اما بازار بدون آنکه به این مصوبه واکنشی نشان بدهد تحت تاثیر ریزش دلار و البته رکود بازار خودرو سیر نزولی در پیش گرفت.

حالا با این اتفاقات بسیاری برای خرید یا فروش خودروی خود مردد هستند.
کارشناسان صنعت خودرو اما اعتقاد دارند که ریزش قیمت خودرو هیجانی است و حتی در صورت احیای برجام خودروسازان نخواهند توانست به سرعت تولید خود را ترمیم کنند و البته بازگشت خودروسازان خارجی به ایران زمان بر خواهد بود.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو پیش از این به تجارت‌نیوز گفته است که در صورت احیای برجام بیشترین ریزش قیمت مربوط به خودروهای خارجی است که در مقاطعی با دلار ۵۰ هزار تومانی هم قیمت گذاری شدند.

او ریزش قیمت در بازار خودروی داخلی را هم مقطعی و کوتاه مدت می‌داند و می‌گوید که رشد نقدینگی و بنیان اقتصاد کشور به سرعت ترمیم نخواهد شد و بنابراین قیمت دلار هم پس از پشت سر گذاشتن جو هیجانی بازار در محدوده قیمت فعلی تثبیت شده و سایر بازارها نیز از همین کلیت متاثر می‌شوند.

برای مطالعه بیشتر گزارش فهرست قیمت احتمالی تعدادی از خودروهای داخلی در سال ۱۴۰۰ را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند