خودکفایی کشور در تولید غذا به ۸۱ درصد رسید

خودکفایی کشور در تولید غذا به ۸۱ درصد رسید

عباس کشاورز گفت: خودکفایی ما در بحث غذایی در سال گذشته و سال‌های قبل از آن در دولت تدبیر و امید، ۵۵ درصد بود یعنی ۴۵ درصد باید وارد می‌کردیم، اما آن را به بالای ۸۰ درصد رساندیم که عدد بسیار بزرگی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عباس کشاورز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره سال زراعی گفت: سال زراعی مانند سال آبی از پاییز شروع می‌شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.

وی گفت: ما سال زراعی را در سال گذشته با پاییز بسیار خوبی آغاز کردیم، اما سیل بنیان‌کن بهار سال ۹۸ را هیچ کس فراموش نمی‌کند به‌طوری که استان‌های لرستان، خوزستان، ایلام و گلستان درگیر سیل بودند و خیلی از استان‌های ما دچار آب‌گرفتگی شدند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: مشکل دیگری که در سال گذشته داشتیم حمله ملخ‌های صحرایی بعد از ۶۷ سال به کشور بود که این ملخ‌ها از قاره آفریقا حرکت می‌کند و مدتی در کشور ما اقامت دارد و بعد به پاکستان می‌رود.

کشاورز گفت: ما با تلاش همکارانمان از این حمله که در دنیا قحطی به‌بار می‌آورد سربلند بیرون آمدیم و حتی به یک هکتار زمین کشاورزی نیز خسارت وارد نشد و در واقع سال گذشته با بیش از ۷۵۰ هزار هکتار بدون پیش‌بینی و بدون هیچ‌گونه آمادگی مبارزه کردیم و در صحنه بودیم.

وی افزود: مسئله سوم در سال گذشته، بحث تغییرات نرخ ارز و آثار آن بر کشاورزی بود که برای تولید داخلی و چه در بحث صادرات از اواسط سال ۹۷ آغاز شد، اما در بخش کشاورزی با تدابیری که اندیشیدیم این را به‌نفع تولید و به‌نفع صادرات و به‌نفع بنیه بخش کشاورزی به‌کار گرفتیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مجموعه اقداماتمان باعث شد بخش کشاورزی بیشترین رشد یعنی رشد هفت درصدی را داشته باشد و این برای ما افتخار بزرگی است.

کشاورز اضافه کرد: ما برای سال پیشِ‌رو تدارک همه نهاده‌ها اعم از بذر، کود، آفت‌کش و مکمل‌های دامی و طیور، واکسن و سرم و فضای کاری مناسب را دیده‌ایم.

وی گفت: ما با کشاورزان رابطه بسیار نزدیکی داریم و برنامه کشت گندم ۶ درصد بیش از سال گذشته انجام و در کشت جو نیز ۱۶ درصد بیش از سال گذشته تدارک دیده شده است و در کشت کلزا نیز به‌رغم اینکه برنامه بسیار بلندپروازانه‌ای داشته، ۱۴ درصد بیش از سال گذشته برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: ما در این خصوص به‌طور مرتب با استان‌ها به‌صورت ویدئوکنفرانس (به‌دلیل شیوع ویروس کرونا) جلسه مشترک داریم و آن را رصد می‌کنیم و بنده تقریبا هر دو روز یک‌بار از استان‌ها در این خصوص سوال و مشکل تولید و آفت‌ها را بررسی می‌کنم.

کشاورز گفت: ما چند فناوری جدید به بخش کشاورزی ارمغان آورده‌ایم که این فناوری‌ها آثار بسیار خوبی را نیز هم در مصرف و هم در افزایش تولید به ارمغان آورده است.

وی افزود: خودکفایی ما در بحث غذایی در سال گذشته و سال‌های قبل از آن در دولت تدبیر و امید، ۵۵ درصد بود یعنی ۴۵ درصد باید وارد می‌کردیم، اما آن را به بالای ۸۰ درصد رساندیم که عدد بسیار بزرگی است.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: سال گذشته این عدد خودکفایی به ۸۱ درصد رسید.

کشاورز ادامه داد: پیش‌بینی ما آن است که امسال این عدد به ۸۳ درصد برسد درحالی که بسیاری از کشور‌ها آرزوی‌شان رسیدن به ۸۵ درصد است، اما ما به این عدد نزدیک شده‌ایم و این در سایه تلاش کشاورزان بوده است.

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند