درخواست افزایش قیمت تایر روی میز سازمان حمایت

تنها گفت: درخواست افزایش قیمت تایر توسط تولیدکنندگان به علت عدم تقبل برخی هزینه‌ها، هنوز مورد تایید سازمان حمایت از مصرف‌کننده قرار نگرفته است.

درخواست افزایش قیمت تایر روی میز سازمان حمایت

مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در خصوص علت افزایش فروش ریالی شرکت‌های تایرساز اظهار کرد: عملکرد دوره مالی سال ۹۵، پیش‌بینی بودجه سال ۹۶ آنها نسبت به سال‌های گذشته و حذف تخفیفات در فروش از دلایل اصلی این افزایش است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه افزود: در سال‌های گذشته با توجه به کشش پایین تقاضا در بازار، این شرکت‌ها در فروش محصول اقدام به اعطای تخفیف و جایزه می‌کردند اما در سال ۹۵ و ۹۶ این تخفیفات فروش حذف شده‌اند.

این مقام مسئول میزان نیاز سالانه کشور به تایر را ۳۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: ۲۵۰ هزار تن از کل نیاز تایر از طریق تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود که در سال ۹۶ و با افتتاح یک کارخانه جدید میزان تولید داخل به حدود ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید.

وی درباره درخواست افزایش قیمت تایر توسط تولیدکنندگان بیان کرد: این درخواست هنوز مورد تایید سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده قرار نگرفته است و علت طولانی شدن آن به سبب بروز مواردی همچون عدم تقبل برخی هزینه‌ها، زمان‌بر بودن اثبات برخی از اسناد و فراهم نبودن شرایط تقاضا در انتهای سال ۹۵ و ابتدای ۹۶ است که این امر موجب افزایش حجم واردات تایر در آن زمان بوده که سبب اشباع بازار شد، بنابراین در پی آن، بازار کشش لازم را برای افزایش نرخ از دست داد.

سخنگوی انجمن صنفی تایرسازان گفت: علی‌رغم افزایش قیمت مواد اولیه در سال گذشته و افزایش نرخ توسط عمده تولیدکنندگان در بازارهای جهانی، تولیدکنندگان چینی با تولید در حجم انبوه و کاهش قیمت تمام‌شده باز هم به فعالیت خود ادامه داده‌اند، به طوری که اکنون بیش از یک‌سوم تایرهای موجود در دنیا توسط چین تولید می‌شود.

وی در خصوص دامپینگ تایر توسط چین افزود: اکنون بسیاری از کشورهای تولیدکننده تایر از جمله آمریکا، هند، آفریقای جنوبی، برزیل و ترکیه بر علیه واردات تایرهای چینی دو نوع تعرفه وضع کرده‌اند تا از تولیدکننده تایر داخلی خود حمایت کنند، در حالی که واردات تایر در ایران، مشمول ۳۳ درصد عوارض است.

سخنگوی انجمن تایر بر لزوم افزایش تعرفه تاکید کرد: حداقل باید بر واردات تایرهای چینی عوارض ویژه وضع شود، در حالی که در بازار تایر کشور همه تایرهای خارجی حتی تایرهای چینی، قیمتی بیش از قیمت تایرهای داخلی دارند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


این مطلب را به اشتراک بگذارید