موضوعات داغ:

درخواست فرانسه برای معافیت دائم از تعرفه‌های گمرکی آمریکا

درخواست فرانسه برای معافیت دائم از تعرفه‌های گمرکی آمریکا

وزیران امورخارجه و اقتصاد فرانسه روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک، خواستار معافیت دائم پاریس از افزایش تعرفه‌های گمرکی صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا شدند.

وزیران امورخارجه و اقتصاد فرانسه روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک، خواستار معافیت دائم پاریس از افزایش تعرفه‌های گمرکی صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، از خبرگزاری فرانسه؛ «ژان ایو لودریان» و «برونو لومر» وزیران امورخارجه و اقتصاد در بیانیه‌ای اعلام کردند فرانسه خواستار آن است که اتحادیه اروپا به‌طور دائم مشمول افزایش تعرفه‌های گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا نشود.

دولت فرانسه تاکید کرده است هیچ تصمیمی توجیه‌کننده این نیست که اتحادیه اروپا مشمول افزایش یک‌جانبه افزایش تعرفه‌های گمرکی صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا شود.

دولت فرانسه همچنین تاکید کرده است که فرانسه و اتحادیه اروپا عامل مازاد ظرفیت تولید آلومینیوم و فولاد در جهان نیستند.

در همین ارتباط، «پیِر موسکوویسی» کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا چندی پیش تاکید کرد که معافیت موقت اتحادیه اروپا از تعرفه‌های صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا باید دائمی شود.

«دونالد ترامپ» شب گذشته (دوشنبه) تصمیم گرفت، زمان اجرای طرح مالیات‌های گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا را یک ماه دیگر به تعویق بیاندازد.

به دنبال اختلافات اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا در این خصوص، طرف اروپایی که مذاکراتش با واشنگتن در این باره تاکنون راه به جایی نبرده است، ناچار دست به دامن سازمان تجارت جهانی خواهد شد.

با توجه به آنکه اتحادیه اروپا صادرکننده فولاد و آلومینیوم به آمریکا است، از سازمان تجارت جهانی خواهد خواست تا در این باره با مقامات واشنگتن رایزنی کند.

چین نیز در اوایل ماه آوریل از سازمان تجارت جهانی خواست نظر خود را درباره اقدام آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه‌های گمرکی واردات فولاد و آلومینیم اعلام کند.

بر اساس این گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته با امضای فرمانی، تعرفه واردات فولاد به کشورش را ۲۵ درصد و واردات آلومینیوم را ۱۰ درصد افزایش داد.

انتظار می‌رود با اعمال این تعرفه‌ها قیمت فولاد آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۸میلادی، از رقم ۴۷۶ دلار به ازای هر تن قبل از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ به مبلغ ۷۰۰ دلار به ازای هر تن افزایش یابد.

چین در واکنش به این فرمان ترامپ اعلام کرد که در صورت آغاز هر جنگ تجاری از سوی آمریکا «پاسخ مناسب و لازم» را به واشنگتن خواهد داد. وزیر امور خارجه چین نیز تاکید کرد که پکن و واشنگتن باید شریک باشند نه رقیب یکدیگر.

قیمت فولاد چین که تعیین کننده قیمت جهانی فولاد است همچنان حدود ۴۰ درصد بیشتر از زمانی است که ترامپ برای اولین بار در آوریل سال گذشته میلادی تحقیقات درباره وضعیت واردات فولاد و آلومینیوم در آمریکا را آغاز کرد.

اتحادیه اروپا نیز با این تصمیم دونالد ترامپ مخالفت کرده و درصدد اجرای اقدامات تلافی‌جویانه در قبال برخی از کالاهای وارداتی آمریکا به اروپا است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند