موضوعات داغ:

درخواست مهار قیمت محصولات لبنی

درخواست مهار قیمت محصولات لبنی

سازمان‌های حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و تعزیرات حکومتی در اطلاعیه‌ای مشترک «برگشت سریع قیمت محصولات لبنی» را خواستار شدند.

سازمان‌های حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و تعزیرات حکومتی در اطلاعیه‌ای مشترک «برگشت سریع قیمت محصولات لبنی» را خواستار شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این اطلاعیه آمده است: بر پایه مصوبه هجدهمین جلسه ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ششم تیرماه سال 1394 محصولات لبنی پرمصرف شامل شیر، ماست و پنیر مشمول کالاهای اولویت اول می‌شوند و هرگونه افزایش قیمتی به‌طور صرف بعد از تصویب و ابلاغ کارگروه تنظیم بازار قابلیت اجرا دارد.

در ادامه اطلاعیه می‌خوانیم: متاسفانه برخی شرکت‌های تولیدکننده مواد لبنی با وجود اطلاع از فرایند بالا، بدون کسب مجوز قانونی نسبت به افزایش قیمت این اقلام مبادرت کرده‌اند؛ بنابراین ضمن ابلاغ به این شرکت‌ها برای برگشت سریع قیمت محصولات به نرخ‌های مصوب قبلی با تاکید اعلام می‌کنیم در صورت تمکین نکردن و ادامه دادن روند فعلی در اسرع وقت نسبت به اعمال قانون اقدام کنند.

پیگیری‌ها از سازمان تعزیرات حکومتی نشان می‌دهد به موجب این ابلاغ، از فردا بازرسی‌های این سازمان برای بررس قیمت محصولات لبنی آغاز می‌شود.

هنوز مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی از سوی ستاد تنظیم بازار ابلاغ نشده است اما به‌تازگی برخی شرکت‌ها و کارخانه‌های لبنی نرخ برخی فرآورده‌ها از جمله شیر، ماست و پنیر را افزایش داده‌اند؛ به‌طوری‌که شیر یک لیتری از 27 هزار ریال به 30 هزار ریال گران شده است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران می‌گوید نرخ فرآورده‌های لبنی از سال 1393 هیچ افزایش مصوبی نداشته است و به‌تازگی با همکاری سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و ستاد تنظیم بازار نرخ‌های جدید تعیین شده اما به دلیل بررسی نرخ جدید شیر خام هنوز این نرخ‌های ابلاغ نشده است.

طبق آمارها در سال 1395، حدود 9 میلیون و 650 هزار تن شیر خام در کشور تولید شد که 850 هزارتن آن معادل 8.5 درصد از فرآورده‌های شیر کشور در قالب 30 نوع فرآورده لبنی از قبیل انواع پنیر، خامه، دوغ، ماست و شیر با طعم‌های مختلف و با کیفیت بالا در سبد صادراتی قرار گرفت.
سال 1394 نیز حدود 600 هزارتن فرآورده‌های لبنی به کشورهای هدف صادر شد.

برای امسال نیز تولید 10 میلیون تن شیر در کشور تولید پیش‌بینی شده است که به فرآورده‌های مختلف و متنوع لبنی تبدیل می‌شود.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند