درگذشت ریاضی‌دان جوان ایرانی دانشگاه مینه‌سوتا / پیمان قهرمانی کیست؟

درگذشت ریاضی‌دان جوان ایرانی دانشگاه مینه‌سوتا / پیمان قهرمانی کیست؟

دکتر سیامک نوربلوچی، استاد آمار دانشگاه مینه سوتا در آمریکا از درگذشت دکتر پیمان قهرمانی، ریاضی‌دان جوان ایرانی، خبر داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دکتر سیامک نوربلوچی، استاد آمار دانشگاه مینه سوتا در آمریکا از درگذشت دکتر پیمان قهرمانی، ریاضی‌دان جوان ایرانی، خبر داده است.

قهرمانی در سن ۳۴ سالگی و مدت کوتاهی پس از دریافت درجه دکترای ریاضی از دانشگاه مینه‌سوتا، بر اثر سکته قلبی فوت کرده است.

دکتر حسین ذاکری، استاد بازنشسته دانشگاه خوارزمی که استاد راهنمای پایان نامه کارشناسی ارشد مرحوم “قهرمانی” بوده است، متنی برای درگذشت وی نگاشته، که به شرح زیر است:

“به یاد دکتر پیمان قهرمانی

از شنیدن خبر درگذشت ریاضی‌دان جوان دکتر پیمان قهرمانی بسیار متاسف شدم. قهرمانی در بخشی از دوران تحصیل خود دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی بود. اینجانب با او در کلاس جبر پیشرفته آشنا شدم و سپس راهنمایی پایان‌نامه کارشناسی ارشد او را تحت عنوان «مدول‌های سالی از رتبه یک» بر عهده داشتم. وی دانشجویی خوش فکر، با استعداد و علاقمند به پژوهش در زمینه جبر جابجایی بود. با توجه به سابقه درخشان تحصیلی، نامبرده بلافاصله در دوره دکتری دانشگاه مینه سوتا پذیرفته شد و تحت راهنمایی استاد برجسته ریاضی پروفسور “گنادی لیوبزنیک” در تیرماه ۱۳۹۸ از رساله خود با عنوان The Bernstein Inequality for Formal Power Series دفاع کرد.

در کمال تاسف با خبر شدیم که دکتر قهرمانی پس از گذشت حدود ۶ ماه از فارغ‌التحصیلی بر اثر حمله قلبی فوت کرده‌اند. اینجانب با نهایت اندوه خاموش شدن این شمع نورانی را خدمت خانواده محترم ایشان و جامعه ریاضی کشورمان تسلیت عرض می‌کنم”.

بر اساس اعلام روابط‌ عمومی انجمن ریاضی ایران، پروفسور “گنادی لیوبزنیک” استاد راهنمای دکترای قهرمانی در امریکا نیز در متنی که به مناسبت درگذشت شاگرد خود نوشته است، مرگ وی را بسیار غم‌انگیز و غیرمنتظره خواند و به خانواده‌ قهرمانی تسلیت گفت.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند