اکسکوینو

اولین قیمت دلار و طلا در هفته جدید میلادی / فلز زرد به روند صعودی بازگشت

دلار و طلا

ناآرامی‌ها در آمریکا و امیدواری سرمایه‌گذاران به بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی موجب شد شاخص دلار در معاملات امروز کاهش یابد. قیمت جهانی طلا اما به روند صعودی بازگشت.

ناآرامی‌ها در آمریکا از یک‌سو و امیدواری سرمایه‌گذاران به بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی از سوی دیگر، افت شاخص دلار را در اولین روز از معاملات هفتگی به‌دنبال داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار استرالیا که یک دارایی پرریسک محسوب می‌شود، امروز با ۰٫۴ درصد رشد، به بالاترین سطح سه ماه گذشته رسید.

یورو بدون تغییر باقی ماند و پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا رشد کرد و در بالاترین سطح سه هفته گذشته قرار گرفت.

شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه‌گیری می‌کند، در معاملات روز دوشنبه در سطح ۹۸٫۰۱ قرار گرفت.

گزارش‌ها نشان می‌دهد، شاخص دلار در ماه گذشته میلادی (ماه می) بدترین عملکرد ماهانه خود را در سال ۲۰۲۰ به‌ثبت رساند.

علی‌رغم افت قیمت نفت در معاملات امروز، دلار کانادا و کرون نروژ، هر دو در برابر دلار آمریکا ۰٫۳ درصد رشد کردند.

بر اساس آخرین گزارش‌های اقتصادی که روز یکشنبه منتشر شده، دو بخش ساخت‌وساز و خدمات در چین بهبود یافته است. فعالیت کارخانه‌ها اما با سرعت کمتری در حال بهبود است.

به‌گفته تحلیلگران، به‌نظر می‌رسد فعالان بازار بر این باورند که بدترین قسمت بحران چه به‌لحاظ اقتصادی و چه به‌لحاظ سلامت پشت سر گذاشته شده و چنین روندی، بهبود قیمت کامودیتی‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.

هرچند اختلافات میان پکن و واشینگتن از دیگر عوامل موثر بر بازارها است اما به‌نظر می‌رسد، لفاظی‌های دونالد ترامپ تاکنون به اختلافات گسترده‌تر تجاری میان دو کشور منجر نشده است.

با این حال مناقشات میان دو اقتصاد بزرگ جهان و همچنین ناآرامی‌ها در ایالات متحده، موجب شد قیمت جهانی طلا در اولین روز از معاملات هفتگی با ۰٫۶ درصد رشد به هزار و ۷۴۲ دلار و ۵۲ سنت برسد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد، موجودی اس‌پی‌دی‌آر گلدتراست که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان محسوب می‌شود، روز جمعه با ۰٫۳ درصد افزایش به ۱۱۲۳٫۱۴ تن رسیده است.

در معاملات امروز همچنین پالادیوم با ۰٫۱ درصد رشد به ۱۹۷۴٫۰۱ دلار و نقره با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۸٫۰۴ دلار در هر اونس رسید.

هر اونس پلاتین اما ۰٫۷ درصد کاهش یافت و با قیمت ۸۳۰٫۸۱ دلار معامله شد.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند