دلار و طلا چه می‌شوند؟

دلار و طلا چه می‌شوند؟

با توجه به روند پرنوسان دلار و طلا در روزهای اخیر سیگنال‌های موجود چه چشم‌انداز کوتاه‌مدتی را برای این دو بازار ترسیم می‌کنند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به روند پرنوسان دلار و طلا در روزهای اخیر سیگنال‌های موجود چه چشم‌انداز کوتاه‌مدتی را برای این دو بازار ترسیم می‌کنند؟

در این مورد دنیای اقتصاد با توجه به برخی عوامل موثر در این بازارها نوشته است: قیمت دلار با افت ۲۰ تومانی ساعت ۱۶ سه‌شنبه به ۱۳ هزار و ۶۸۰ تومان رسید. این در حالی است که دلار در ساعات اولیه معاملات مرز ۱۴ هزار تومانی را با قدرت پشت سر گذاشته بود. اما در ادامه معاملات از این مرز روانی عقب‌نشینی کرد و حتی از نرخ دوشنبه هم پایین‌تر رفت. دیروز نرخ دلار صرافی ملی هم ۲/ ۲ درصد نسبت به دوشنبه رشد کرد.

برخی نزدیک شدن این نرخ به نرخ بازار آزاد را در کاهش تقاضای کاذب ارز موثر می‌دانند. با وجود این، در روزهای اخیر بسیاری از متقاضیان در صرافی‌های مجاز موفق به خرید دلار نشدند؛ زیرا به آنها گفته می‌شد سهمیه مجاز خرید ارز آنها در سال پایان یافته است. این محدودیت را می‌توان از عوامل موثر در اصلاح امروز دلار دانست.

همراهی سکه با دلار در مسیر اصلاحی

قیمت سکه طرح جدید ساعت ۱۶ سه‌شنبه به ۴ میلیون و ۶۶۵ هزار تومان رسید. دیروز نرخ دلار ابتدا تا کانال ۱۴ هزار تومان پیشروی کرد، اما نهایتا در سطحی پایین‌تر از نرخ دوشنبه قرار گرفت. سکه هم در پی افت ۲/ ۰ درصدی نرخ دلار در بازار تهران، با کاهش ۱/ ۰ درصدی قیمت روبه‌رو شد. سه‌شنبه قیمت طلای جهانی هم با رشد اندکی همراه بود.

درحالی‌که فعالان بازار جهانی دیروز در انتظار نشست فدرال رزرو آمریکا بودند، نگرانی‌ها از اعمال دور جدید تعرفه‌های آمریکا بر کالاهای چینی در هفته آینده، طلای جهانی را صعودی کرد. با وجود این، وزیر بازرگانی آمریکا روز گذشته اعلام کرد فاز اول توافق تجارى با چین کاملا امکان‌پذیر است و اختلافات بزرگ‌تر می‌توانند به بعد موکول شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند