گزارش تجارت‌نیوز از چشم‌انداز احتمالی بازارها:

دلار یا طلا؛ کدام سودآورتر است؟

دلار یا طلا؛ کدام سودآورتر است؟

دلار و طلا همچنان خبرسازی می‌کنند. قیمت هر قطعه سکه طلا به بالای ۱۱ میلیون تومان رسیده و قیمت دلار در صرافی ملی از ۲۳ هزار تومان عبور کرده است و آینده این دو بازار نگرانی‌هایی برای خانواده‌های ایرانی به دنبال داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار و طلا همچنان خبرسازی می‌کنند. قیمت هر قطعه سکه طلا به بالای ۱۱ میلیون تومان رسیده و قیمت دلار در صرافی ملی از ۲۳ هزار تومان عبور کرده است.

این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که روزهای پایانی هفته گذشته، بازار ارز سیگنال‌های کاهش قیمت را از سوی متولیان دولتی دریافت کرده و روند رشد قیمت دلار و طلا اندکی کندتر شده است. با وجود این، چشم‌انداز بازار ارز و طلا همچنان برای شمار زیادی از مخاطبان تجارت‌نیوز مبهم است.

تردید طلا و دلار

دو هفته پیش بازار طلا و ارز توانسته بود سودآورتر از بازار سرمایه ظاهر شود و در حالی که بازدهی بورس به ۵ درصد رسیده بود، سکه بازدهی تقریبا دو برابری بورس یعنی ۱۶ درصد، دلار بازدهی ۱۷٫۱ درصد و طلا بازدهی ۸٫۷ درصد را به ثبت رساند.

در هفته گذشته اما بازدهی بازار طلا و دلار کند شد و سکه فقط ۵٫۵ درصد، طلا ۷٫۳ درصد و دلار ۴ درصد بازدهی داشتند. در هفته گذشته بورس بازدهی ۵ درصد داشته است.

این در شرایطی است که هم وزارت امور خارجه از رایزنی‌هایش برای دریافت طلب ارزی ایران از کره جنوبی خبر داده و هم اخبار گمرک و وزارت صنعت حاکی از برخی گشایش‌های ارزی برای واردات کالاست. از آن سمت حسن روحانی، رییس جمهوری هم در تماسی تلفنی با عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی توصیه‌هایی برای تخصیص ارز به بخش تولید کشور داشته است.

معادله درباره طلا کمی متفاوت است. در بازار ایران قیمت طلا به نرخ اونس جهانی و دلار وابسته است و تحلیلگران جهانی صعود قیمت طلا در روزهای آینده را پیش‌بینی کرده‌اند. وضعیت عامل دیگر افزایش قیمت طلا در ایران، یعنی بهای دلار همچنان نامعلوم است.

در ادامه نقطه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را درباره آینده طلا و دلار می‌خوانید:

– «دلار ۲۵ تومنی گوارای وجود ملت ایران بگو علی برکت الله»

– «دلار بالاتر می‌ره چون درآمد ارزی به شدت کم شده»

– « فقط  ۲دلار یارانه می‌گیریم. درآمد ریالی، هزینه دلاری»

– «هم طلا و هم دلار گرون می‌شه»

– «دلار ده هزار شده بود میگفتن حبابه الان که شده ۲۵ چیه ؟مردم فرصت دادن بهتون آدم وقتی کاری رو بلد نیست می‌کشه کنار. استعفا رو واسه این موقع‎ها گذاشتن»

– «در خدمت تولید!!! چقدرم ما برای تولید ارزش قایلیم»

– «بعد می‌گن بچه بیارید .مگر کسی جرات میکنه ازدواج بکنه .حالا ازدواج هم بکنه نمیتونه خرجی خانواده اجاره خونه و هزینه مدرسه رو تامین بکنه کار به طلاق وزندانو شمردن سکه به خانم این یعنی خدا حافظ زندگی» .

– «بخدا کمی خجالتم خوبه. من سه ماه پیش ماست سون می‌خریدم ۱۵ هزار تومن هفته پیش خریدم ۲۴ هزار تومن بخدا قسم خداشاهده همین الان خریدم ۳۰ هزار تومن باورتون میشه؟اگه قیمت اجناس یکسان بمونه ولی دلار بشه صد هزار تومن برای هیشکی مهم نیس ولی بدبختی اینجاس اگه دلار یک سنت هم گرون شه حتی تو صنعت لبنایتم تاثیر می‌زاره»

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند