ابتلای دومین نفر به ویروس کرونای انگلیسی صحت دارد؟

ابتلای دومین نفر به ویروس کرونای انگلیسی صحت دارد؟

امروز خبری به نقل از دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی کرونا مبنی بر ابتلای دومین نفر به ویروس کرونای انگلیسی منتشر شد اما در ساعتی بعد توسط سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تکذیب شد، اما حقیقت ماجرا چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، محسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی ستاد ملی کرونا در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهادی به ستاد مقابله با کرونا برای اعمال محدودیت‌های بیشتر پس از تایید ورود کرونای انگلیسی در کشور شده است، گفت: تنها تفاوت کرونای جهش یافته انگلیسی با پیک اول کرونا، نوع ژن آن است و باید مثل قبل دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

او با اشاره به مورد یافت شده کرونای انگلیسی در کردستان گفت: پزشکان به ابتلای یک پزشک در کردستان که از انگلیس برگشته بود مشکوک بودند؛ اما آزمایش‌ کرونای او منفی شد، ولی اسکن‌های ریه او نشانی از بیماری کرونای جدید نشان می‌داد که او چند هفته قبل به‌ این بیماری مبتلا شده است.

قاسمی بیان کرد: یک فرد دیگر در تهران وجود داشت که البته او هم از انگلیس به کشور آمده بود و بلافاصله طبق نظر پزشکانی که او را شناسایی کرده بودند خود را قرنطینه و ایزوله کرد، او هیچ ملاقاتی با افراد و اقوام نزدیک خود نداشته است، اما برای اطمینان بیشتر از نزدیکان او هم تست کرونا گرفته شد که پاسخ آن منفی بود، اکنون او در بیمارستان تحت درمان است.

دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: بجز این دو مورد تاکنون فرد جدیدی گزارش نشده است.

او افزود: هر نوع ویروس جهش یافته دیگری هم پیدا شود باز هم مردم باید بهداشت فردی را رعایت کنند تا گرفتار این ویروس نشوند.

قاسمی درباره تردد اتباع خارجی از کشورمان بیان کرد: همه کشور‌ها بر اساس قوانینی که برای خود تعیین کرده‌اند، اتباع خود را می‌پذیرند، اما در کشور ثالث پیش بینی شده است، افراد طبق محدودیت‌ها و ضوابط تعیین شده اسناد منفی بود تست خود را ارائه می‌دهند و می‌تواند وارد کشور‌های مدنظر خود شود.

دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: نسبت به روز‌های ابتدایی گسترش ویروس کرونا مدیریت شده و مرزهایمان بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ شده، فعالیت خود را انجام می‌دهند.

او درباره وضعیت استان‌ها و شهر‌های کشور گفت: در حال حاضر شهر سفید نداریم؛ شهر‌ها متناسب با وضعیت روزانه‌ی بستری‌شان به زرد، نارنجی و قرمز تقسیم شده‌اند. در حال حاضر ۲۳ شهر نارنجی، ۲۱۰ شهر زرد و ۶ شهر قرمز وجود دارند؛ همچنین استان‌های مازندران، گیلان و گلستان بیشترین حجم شهرهای نارنجی و قرمز را دارند.

نتیجه آزمایش فردا مشخص می‌شود

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره خبر شناسایی دومین مورد کرونای انگلیسی در ایران گفت: نخستین مورد ابتلا به کرونای انگلیسی که شناسایی شد ما اطرافیان و همسر ایشان را که علامت دار بود تست کردیم و کرونای همسر این فرد مثبت بود.

وی افزود: نمونه کرونای این خانم به انستیتو پاستور ارسال شده است و سکانس ژنی کووید ١٩ همسر فرد مبتلای به کرونای انگلیسی در حال بررسی است و نتیجه آن فردا مشخص می شود و هنوز ابتلای نفر دوم به کرونای انگلیسی هنوز تایید نشده است و در انتظار نتیجه سکانس ژنی کرونا ویروس هستیم.

براساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هیچ کس در سنندج به کرونای انگلیسی مبتلا نشده و نفر اول که ابتلای او به کووید ١٩ تایید شده در تهران است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند