معاون حقوقی رئیس‌جمهور:

دو لایحه مرتبط با FATF هنوز نهایی نشده و بحث در جریان است

دو لایحه مرتبط با FATF هنوز نهایی نشده و بحث در جریان است

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح FATF گفت: دو معاهده مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم نهایی نشده است و بحت و بررسی‌ها در جریان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در دیدار لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور و سفیر جدید دولت نروژ در ایران که در دفتر معاون حقوقی رئیس‌جمهور صورت گرفت دو طرف ضمن تاکید بر عمق و سابقه روابط دوستانه بین دو کشور در خصوص دغدغه ها و همکاری‌های مشترک بین دو کشور به تبادل نظر پرداختند.

آینده برجام در فضای جدید بین‌المللی، موانع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF، همکاری در خصوص مقابله با انتشار ویروس کووید۱۹ و مقابله با تغییرات اقلیمی از مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در این دیدار با بیان اینکه آنچه در سال‌های اخیر در عرصه بین‌المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده است قطعا غیرعادلانه و غیرقانونی بوده است، رفتار ایالات متحده آمریکا به ویژه در دوره اخیر را مغایر با نزاکت و آداب سیاسی و نیز قواعد معاهداتی و عرفی بین‌المللی دانست.

وی گفت: آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یک طرفه علیه ایران، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیت‌های صنعتی دچار مشکل کرده است. انتظار ایران از ایالات متحدیه در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین‌المللی و از اروپا و کشور نروژ که بیش از صد سال رابطه بین دو کشور وجود دارد، تلاش برای روابط و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دو جانبه و چندجانبه است. نروژ با توجه به روابط صد ساله با ایران و نیز به عنوان عضو غیر دایم شورای امنیت در این دوره می‌تواند نقش موثری در ترویج و تعمیق نزاکت و پایبندی به عرف و حقوق بین‌الملل و تقویت نهادهای بین‌المللی ایفا کند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح اف‌ای‌تی‌اف گفت: جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اصلاحیه‌های آن را تصویب کرده است، برخی از معاهدات مانند معاهده مقابل با فساد (مریدا) را حدود ۱۰ سال پیش به تصویب رسانده و اجرایی نموده ولی دو معاهده مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم نهایی نشده است و بحت و بررسی‌ها در جریان است.

سیگو الدتومین هائوگر، سفیر جدید دولت نروژ در جمهوری اسلامی ایران نیز با تاکید بر سابقه بزرگ تمدنی و فرهنگی ایران، ایران را کشوری بزرگ دانست که روابط دوستانه با آن برای دولت نروژ از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه آنچه برای ملت ایران اتفاق افتاده است و شرایط سخت دولت و ملت ایران را درک می‌کند ابراز امیدواری کرد در فضای جدید بین‌المللی بسیاری از مشکلات حل شود.

وی با بیان اینکه نروژ تحولات مربوط به برجام و توافق هسته‌ای ایران را از نزدیک پیگیری می‌کند ابراز امیدواری کرد که با بازگشت به حقوق و عرف بین‌الملل شاهد گشایش در این امور باشیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند