رئیس سازمان راهداری:

۲ میلیون تن کالای اساسی در بنادر دپو شده است

تجارت

رئیس سازمان راهداری با بیان اینکه کالاهای اساسی دپوشده در بنادر حدود ۲ میلیون تن است،‌ گفت: این میزان کالا تا ۴۵ روز آینده به مقاصد داخلی حمل می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، داریوش امانی، رئیس سازمان راهداری با ابراز اینکه هم‌اکنون ۱۱ میلیون و ۹۹۴ هزار تن کالای اساسی از بنادر کشور حمل شده است، اظهار کرد: اولویت نخست حمل کالا از بندر امام خمینی است که بعد از مصوبه شورای‌عالی ترابری که مقرر شد سازمان راهداری روزانه ۲۵۰۰ ناوگان به بندر امام(ره) نفرستد که هم‌اکنون حدود ۲۷۰۰ دستگاه کامیون به بندر امام تردد دارد.

وی با اعلام این‌که روزانه ۴ هزار دستگاه از کل بنادر کشور در حال تردد است، افزود: در بندر چابهار با توجه به ظرفیت کم انبار کالاهای اساسی در محوطه بعضی از کالاها دپو شده است که مقرر شده است طی هفته جاری با ۶ استانی که کالاهای اساسی آنها از این بندر حمل می‌شود نشستی برگزار کنیم و نسبت به اعزام ناوگان جاده‌ای کمکی به بندر چابهار اقدام مناسبی انجام بدهیم تا هرچه سریعتر ۱۰۹ هزار تن کالای دپوشده از بندر شهید بهشتی چابهار تخلیه شود.

رئیس سازمان راهداری با اشاره به این‌که روند خروجی نسبت به ورودی از بنادر رشد قابل‌توجهی داشته است، تصریح کرد: بندر شهید بهشتی چابهار از ابتدای سال نزدیک به ۲ میلیون تن جابه‌جایی کالا داشته است که ۷۰۳ هزار تن کالای اساسی گندم بوده و مابقی کالاهای متفرقه بوده است. امیدوار هستیم با کارهایی که در حال انجام است و مشوق‌هایی که برای رانندگان در موضوعات لاستیک و روغن در نظر گرفته‌ایم این روند روز به روز افزایش داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش چشمگیر معطلی رانندگان، ادامه داد: انبارش در بندر شهید رجایی و بندر امام(ره) وضیعت مناسب است اما در بندر چابهار با توجه به اینکه بندر تازه‌تأسیس است اقدامات خوبی آغاز شده است. موضوع سیلوی ۱۰۰هزارتنی، انبارهایی که توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شود این اقدامات کمک می‌کند تا در سال‌های آتی در بخش جابه‌جایی کالاهای اساسی از بندر چابهار مشکلی نداشته باشیم.

امانی با اعلام این‌که کالای اساسی دپوشده در بنادر حدود ۲ میلیون تن است،‌ گفت: از این میزان ۱٫۴ میلیون تن در بندر امام(ره) و مابقی در سایر بنادر است. سازمان راهداری تعهد کرده است تا ظرف یک ماه و نیم آینده این ۲ میلیون تن کالا حمل شود.

وی افزود: روزانه تقریباً ۹۲ هزار تن کالا حمل می‌شود. مقرر است این رقم به روزانه ۱۰۰ هزار تن برسد. هم‌اکنون نزدیک به ۴ هزار کامیون روزانه کالای اساسی را از بنادر امام(ره)، شهیدرجایی، چابهار، امیرآباد، نوشهر، فریدون‌کنار، و بندرانزلی حمل می‌کنند که در تلاش هستیم ناوگان جاده‌ای از ۴ هزار کامیون به ۵ هزار کامیون در روز برای حمل کالاهای اساسی ارتقا بدهیم.

وی یادآور شد: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در موضوع تعامل با کشورها و تأکید ریاست‌جمهوری مبنی بر جهش صادرات کالاهای غیرنفتی، یکی از مباحثی که سازمان راهداری دنبال می‌کند ساماندهی پایانه‌های مرزی است. ۹۵ درصد در این خصوص رشد داشتیم که نویددهنده اقداماتی خوبی است که در پایانه‌ها انجام شده است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند