روایت رویترز از دیدار بیژن زنگنه و وزیر انرژی عربستان

زنگنه: ما با عربستان هیچ اختلافی نداریم

زنگنه: ما با عربستان هیچ اختلافی نداریم

بیژن زنگنه در هفته انرژی روسیه در مسکو با همتای سعودی خود دیدار کرد و در جمع خبرنگاران گفت: ایران قصد دارد روابط خود را با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس بهبود ببخشد.

وزیر نفت ایران، بیژن زنگنه در هفته انرژی روسیه در مسکو با همتای سعودی خود شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان، دیدار کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها صادرات نفت ایران حدود 80 درصد کاهش یافته است.

وزیر نفت ایران در حاشیه حضورش در روسیه با تاکید بر تداوم فروش نفت ایران علی‌رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا گفت: ما از هر روشی استفاده می‌کنیم، تسلیم نمی‌شویم و بهترین تلاش خود را برای صادرات نفت به‌کار می‌گیریم؛ چرا که صادرات نفت حق مشروع ماست.

درحالی‌که افزایش فشار از سوی ایالات متحده بر ایران، خروج سرمایه‌گذاران خارجی را از این کشور به‌دنبال داشته، ایران نیز در پاسخ به تحریم‌ها تعهدات خود را در قبال توافق هسته‌ای سال 2015 کاهش داده است.

سال گذشته و پس از خروج شرکت فرانسوی توتال از پروژه توسعه فاز 11 پارس جنوبی اعلام شد که CNPC (شرکت ملی نفت چین) جای شرکت فرانسوی توتال را در این پروژه گرفته است.

با این حال، اواخر سال 2016 اعلام شد شرکت ملی نفت چین هم از سرمایه‌گذاری در میدان گازی پارس جنوبی ایران خارج شده است که دلیل آن نیز گفتگوهای تجاری میان چین و آمریکا و فشار واشینگتن بوده است.

حالا قرار است که شرکت پتروپارس به‌تنهایی توسعه این فاز را برعهده بگیرد.

بیژن زنگنه دیروز در جمع خبرنگاران گفته است: این فاز تعیین تکلیف شده و پتروپارس به‌تنهایی توسعه این فاز را ادامه خواهد داد.

با در نظر گرفتن ذخایر گازی در جهان، ایران رتبه دوم را به خود اختصاص داده اما هنوز به دلیل تحریم‌های بین‌المللی به یکی از صادرکنندگان اصلی این محصول تبدیل نشده است.

خبرگزاری شانا به نقل از وزیر نفت ایران نوشته است: ایران قصد دارد روابط خود را با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس بهبود ببخشد. ما می‌خواهیم با همه کشورهای منطقه دوست باشیم. آنها نباید ما را دشمن خود بدانند. دشمن همه ما خارج از خاورمیانه است.

ایران و عربستان سعودی بارها و بارها در جلسات مربوط به کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درباره سیاست‌های تولید نفت با یکدیگر دچار اختلاف شده‌اند. تنش‌ها میان دو کشور پس از آن تشدید شد که عربستان سعودی ایران را به حمله به تاسیسات نفتی این کشور در ماه سپتامبر متهم کرد. این البته اتهامی است که ایران آن را رد می‌کند.

زنگنه همچنین گفته است: ما با عربستان هیچ اختلافی نداریم و من هیچ مشکلی برای دیدار با وزیر عربستان سعودی ندارم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند