اکسکوینو

رانت‌خوران عرضه اولیه «شگویا» چه کسانی بودند؟

تجارت نیوز

در هفته گذشته طی مطالبی به رانت سنگین عرضه اولیه اشاره شد. یکی از مواردی که مورد بررسی قرار گرفت رانت سنگینی بود که پس از عرضه اولیه شگویا میان عده‌ای خاص توزیع شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حدود ۴۸٫۵ میلیون سهم از شگویا در قیمت ۵۰۱ تومان به ۱۶۳ کد حقیقی رسید. در گزارش‌های قبل به صورت کامل شائبات رانت‌های میلیاردی و گمانه‌زنی‌های خطرناکی که می‌تواند کل سیستم معاملات را زیر سوال ببرد اشاره شد. اما پس از ارائه گزارش و با وجود پیگیری‌های انجام‌شده هیچ پاسخی از سوی مقام ناظر در خصوص کدهای معاملاتی که رانت میلیاردی را دریافت کرده بودند ارائه نشد.

اینکه این رانت‌های سنگین به رویه روتین بازار تبدیل شود و هیچ واکنشی را از سوی مقام ناظر بازار شاهد نباشیم بسیار خطرناک است. چگونه در سفارشات سرخطی هر کد حقیقی به صورت میانگین توانسته بود حدود ۳۰۰ هزار سهم (یعنی سه بسته صد هزار تایی سهم ثبت سفارش کند) خریداری کند. یا اینکه این خریداران از کجا خبر داشته‌اند که بنا است در چنین روزی سهام از سوی یک کد حقوقی عرضه شود تا این شاخص در صف منتظر بمانند و خرید کنند.

پاسخ این سوالات در حالی داده نمی‌شود و برای ناظر کاملا بدیهی جلوه می‌نماید که تاکنون از خرید همین سهام طی کمتر از یک ماه ده میلیارد رانت ناقابل به این کدهای خاص رسیده است. در گزارش پیشین سناریوهای دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفت که طی آن میزان رانت برای یک عده خاص بسیار بیشتر خواهد بود و شاید برخی به صورت شانسی در سفارشات سرخطی شگویا قرار گرفته باشند اما به نظر می‌رسد عده‌ای کاملا با برنامه مشخص از این رانت بهره‌مند شده‌اند.

ولی واقعا چه کسانی توانستند بدون کمترین زحمت و به واسطه داشتن رانت سرخطی و شاید برخی از رانت‌های اطلاعاتی ده میلیارد تومان (۴۰ درصد سود ناقابل) را طی کمتر از یک ماه کسب کنند؟ آیا مقام ناظر سرانجام به این سوال و ابهام بزرگ پاسخ خواهد داد یا خیر؟

 

منبع: دنیای بورس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند