ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

مستنداتی از رانت در عرضه اولیه شگویا / اعتراضات به رانت بورسی همچنان ادامه دارد

تجارت نیوز

با وجود توضیحات مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس در خصوص شبهات به وجود آمده در عرضه‌اولیه‌ها، بحث وجود رانت در خرید عرضه اولیه در میان فعالان بورسی همچنان داغ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای گذشته، حرف و حدیث‌هایی در خصوص وجود رانت در خرید نمادهای عرضه‌اولیه در محافل بورسی به گوش می‌رسد. در همین راستا تجارت‌نیوز نیز در گزارشی با عنوان «رانت خرید عرضه اولیه» سعی داشت توضیحی برای این موضوع پیدا کند. گزارشی که پیامدهای جالبی داشت و بسیاری از مخاطبان تجارت‌نیوز نیز نسبت به عدم توانایی در خرید سرخطی عرضه اولیه اعتراضاتی را بیان کردند که آنها را در گزارش رانت در خریدهای عرضه اولیه  می‌توانید بخوانید.

اعتراضات به حدی گسترده بود که مسوولان بورس نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و با ارائه توضیحاتی سعی کردند که به شک و شبهه‌ها پاسخ دهند که این توضیحات را در گزارش شائبه رانت در عرضه اولیه  می‌توانید بخوانید.

در همین راستا روح‌اله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس اعلام کرد: به منظور جلوگیری از این وضعیت، طی بخشنامه‌ای به کارگزاران ابلاغ شد که نه‌تنها اجازه ارسال سفارش قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه را ندارند، بلکه باید سفارش‌هایشان بعد از رویت پیام بازگشایی اولین گروه معاملاتی ارسال شود. بعد از ابلاغ این دستورالعمل هم، تا چند ماه بر نحوه‌پیاده سازی این دستورالعمل نظارت می‌شد و خوشبختانه تمام شرکت‌های نرم افزاری این دستورالعمل را رعایت می‌کردند.

با این وجود، به نظر می‌رسد این پاسخ نتوانسته فعالان بورسی را قانع کند و در فضای مجازی مدارک و اسنادی در خصوص ناعادلانه بودن معاملات بورس به خصوص در مورد خرید عرضه اولیه‌ها دست به دست می‌شود. یکی از این موارد، عرضه اولیه شگویا بوده است.

10 1

شرکت پتروشیمی تندگویان بیش از ۲ میلیارد سهم خود را در روز ۱۷ اسفند به صورت عرضه اولیه وارد بورس کرد. در این عرضه اولیه بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر حضور داشتند و به هر نفر حداکثر ۱۳۳۸ سهم در سقف قیمتی ۴۳۸ تومانی ( معادل ۵۸۶ هزار تومان) سهم تخصیص یافت. در روزهای بعد طبق معمول این نماد با صف خرید سنگینی مواجه شد به طوری که در چهار روز معاملاتی بعدی و تا روز ۲۴ اسفند به طور میانگین  بیش از ۴٫۸ میلیون سهم معامله شد.

10 3

اما اتفاق بحث‌برانگیز در روز ۲۵ اسفند افتاد. روزی که حقوقی تنها ۵ روز پس از عرضه اولیه ۵۲ میلیون سهم دیگر را برای فروش واگذار کرد. در پایان معاملات ۲۵ اسفند در مجموع ۵۷ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۷۶۳ سهم با ارزشی معادل ۲۸۷ میلیارد و۸۵۵ میلیون ریال داد و ستد شدکه از این میان سهم خرید کدهای حقیقی ۴۸ میلیون و ۴۹۲ هزار سهم بود.

اما نکته‌ای که موجب اعتراض شده این است که این ۴۸ میلیون و ۴۹۲ هزار سهم تنها به ۱۶۳ نفر تعلق گرفته است. که با تقسیم حجم معامله شده به تعداد نفرات به طور متوسط به هر فرد ۲۹۷ هزار و ۴۹۷ سهم  ( معادل نزدیک به ۱۵۰ میلیون تومان) تخصیص داده شده است. در کنار این حقیقی‌‌ها ۱۶ حقوقی نیز نزدیک ۹ میلیون سهم خریداری کردند که به طور میانگین معادل ۵۶۰ هزار سهم ( بیش از ۲۵۰ میلیون تومان) برای هر کد بوده است.

این تعداد سهم در حالی به یک سری از افراد در قیمت ۵۰۱ تومانی رسیده که امروز هر سهم شگویا با قیمت ۶۰۶ تومان معامله شد، و ارزش سهام این افراد از ۱۵۰ میلیون تومان به ۱۸۰ میلیون تومان رسیده است و این در حالی است که رشد شگویا همانند سایر عرضه اولیه‌ها همچنان در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

10 2

این در حالی است که بر اساس اطلاعیه ناظر در تاریخ ۱۷ اسفند حداکثر سهمیه برای سفارش خرید عرضه اولیه شگویا ۱۰۰ هزار سهم تعیین شده بود. اینکه این افراد چگونه توانسته‌اند در یک لحظه چندین سفارش را پشت سر هم ثبت کنند و در ابتدای صف خرید چند صد میلیونی قرار بگیرند، پرسشی است که شائبه وجود رانت در میان برخی افراد را بیشتر می‌کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند