ایران بروکر
رئیسی در جمع اهالی روستای مرزی ملاعلی مطرح کرد:

راهکارهای دولت برای جبران کم آبی در سیستان

تجارت نیوز

رئیس جمهور با بیان اینکه بازارچه‌های مرزی از ظرفیت‌های اقتصادی منطقه است، گفت: درباره مسأله آب تصمیم گرفته‌ایم از چاه‌نیمه‌ها به عنوان یک ظرفیت در دسترس استفاده کرده و سطح بهره‌وری از آنها را ارتقا دهیم. راهکار دوم توسعه استفاده از منابع آب ژرف است که در این منطقه آغاز شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور روز جمعه و در دومین روز از سفر به استان سیستان و بلوچستان بلافاصله پس از ورود به زابل درحضوری از پیش اعلام نشده به میان مردم روستای ملاعلی در منطقه مرزی ایران و افغانستان رفت و با اهالی این روستای دورافتاده دیدار و گفت و گو کرد.

رئیسی در این دیدار صمیمی از نزدیک خواسته‌ها و مشکلات مردم این روستا را شنید و در جمع آنان سخنرانی کرد.

رئیس جمهور همچنین به صورت هوایی از چاه نیمه‌های زابل و محدوده‌‌های مرزی این استان بازدید کرد.

رئیسی طی سخنانی در جمع مردم این روستای مرزی، گفت: حضور شما در این منطقه باعث حفظ و ارتقای امنیت منطقه است.

رئیس جمهور با بیان اینکه روستاییان کشور بیش از آنکه مصرف‌کننده باشند، تولیدکننده هستند، گفت: امروز اگر چه با کاهش نزولات آسمانی و کمبود آب مواجه هستیم، اما شما مردم نشان دادید با سختکوشی و ابتکار عمل می‌توانید از همه تهدیدها، فرصت‌ بسازید.

رئیسی با تاکید بر اینکه با همت و دست توانای شما و خدمتگزاری مدیران می‌شود تهدید مشکل کمبود آب را حل کرد، اظهار کرد: قبل از سفر به سیستان و بلوچستان جلسه‌ای با مسئولین مربوطه داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که چند راهکار برای رفع مشکل کمبود آب منطقه وجود دارد.

وی افزود: در این سفر مسأله آب را به عنوان یک موضوع محوری دنبال می‌کنیم و تصمیم گرفته‌ایم از چاه‌نیمه‌ها به عنوان یک ظرفیت در دسترس استفاده کرده و با راهکارهای موجود، سطح بهره‌وری از آنها را ارتقا دهیم.

رئیسی تصریح کرد: راهکار دوم توسعه استفاده از منابع آب ژرف است که در این منطقه آغاز شده و می‌توان به صورت گسترده‌تر از آن استفاده کرد و این یک راهکار ماندگار برای استفاده از این امکان خدادادی است که خداوند متعال در این منطقه قرار داده است.

مطالعه کنید
کوچک شدن سفره ایرانیان در دهه 90/ تخم‌مرغ جایگزین مصرف گوشت شد

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این راهکارها بر مبنای استفاده از ظرفیت‌ها و امکاناتی است که در منطقه وجود دارد. ظرفیت‌هایی هم هست که در منطقه قرار ندارد، اما امکان استفاده از آن وجود دارد و البته مقداری زمان‌بر است. می‌توان از طریق دریای عمان با لوله‌کشی و حفر کانال، آب را به منطقه انتقال داد که اجرای این راهکار به زمان بیشتری نیاز دارد اما قابل دستیابی است و به عنوان طرح‌های بلندمدت در دست اقدام می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.

رئیسی در ادامه بازارچه‌های مرزی را از دیگر ظرفیت‌های اقتصادی منطقه برشمرد و گفت: دستگاه‌های مسئول باید برای ایجاد و رونق این بازارچه‌ها، تدبیر کنند. استاندار، دستگاه‌های مسئول و گمرکات باید در نقطه مرزی ضوابط و مقررات لازم را وضع و اعلام کنند تا تبادلات مرزی بین مرز‌نشینان ایران و افغانستان رونق گرفته و به بهبود وضعیت اقتصادی مردم دو طرف مرز کمک کند.

رئیس جمهور افزود: مرزهای ایران با همسایگان باید مرز اقتصادی، تعامل و مبادله باشد تا بتواند به توسعه مناطق مرزی، ارتقای امنیت و بهبود معیشت و رفاه مرزنشینان منجر گردد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسئولان استانی باید سریع‌تر نسبت به ساماندهی وضعیت بازارچه‌ها و تبادلات مرزی اقدام کنند و مبادلات مرزنشینان را مورد حمایت قرار دهند، اضافه کرد: این موضوع باید در راستای حمایت از وضعیت خانواده‌های محترمی که با وجود مشکل کمبود آب روستا را ترک نکردند، هر چه سریع‌تر به سرانجام برسد تا انگیزه‌های روستانشینان برای ماندن در روستا تقویت شده و از مهاجرت و حاشیه‌نشینی جلوگیری شود.

رئیسی فعال کردن و رونق بخشیدن به اقتصاد روستاها را یکی از برنامه‌های محوری دولت سیزدهم عنوان کرد و اظهار داشت: اقتصاد روستایی یک کارخانه بزرگ تولیدی است که تمام مردم از تولیدات آن بهره می‌برند. به هیچ وجه نباید اجازه دهیم فعالیت این کارخانه عظیم تولیدی در کشور کند شده یا تعطیل شود. تحقق این هدف با دستان توانای شما مردم که نشان دادید هر جا وارد صحنه شدید، خوش درخشیدید، ممکن است.

مطالعه کنید
ساعت کاری مادران شاغل شناور می‌شود؟

رئیس جمهور با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه شما مردم حب به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و خون مطهر شهیدانی است که همه جای این کشور مزین به نام و تصویر آنهاست، تصریح کرد: دختران و پسران متعهد و توانمند این سرزمین بهترین سرمایه‌های توسعه کشور هستند که هم در عرصه تحصیل حائز بهترین مدارج علمی می‌شوند و هم وقتی وارد عرصه تولید می‌شوند، بهترین تولیدکنندگان هستند.

رئیسی با ابراز امیدواری به اینکه با یک حرکت جمعی و با کمک تک تک مردم و با مساعدت استاندار و مسئولین تلاش متفاوتی نسبت به قبل برای پیشرفت منطقه آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: با همت و دست توانای شما دختران و پسران، مردان و زنان، پیران و جوانان، آینده این منطقه آینده‌ای بسیار روشن خواهد بود. ان‌شاالله به عنوان سربازان میدان با هدایت‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری، وضعیت متفاوتی را در همه مناطق بویژه در منطقه سیستان و بلوچستان رقم خواهیم زد.

رئیس جمهور گفت: با همت شما مردم و با مدد الهی بر همه تنگناها و محدودیت‌های منطقه، چه مشکلات طبیعی و چه مشکلاتی که در اثر محرومیت‌های تاریخی در این منطقه بوجود آمده، غلبه خواهیم کرد.

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات