رشد اقتصادی ایران ۱۲٫۵ درصد اعلام شد

صندوق بین‌المللی اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن به 12.518 درصد و نرخ بیکاری به 12.450 درصد افزایش و نرخ تورم به 9.03 درصد کاهش یافته است.

رشد اقتصادی ایران ۱۲٫۵ درصد اعلام شد

صندوق بین‌المللی پول ساعاتی پیش در جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن به ۱۲٫۵۱۸ درصد و نرخ بیکاری به ۱۲٫۴۵۰ درصد افزایش و نرخ تورم به ۹٫۰۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان صندوق بین‌المللی پول که ساعاتی پیش منتشر شد، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ را که کمتر از سه ماه تا پایان آن مانده است، ۳٫۵ (۳٫۴۵۹) درصد پیش‌بینی کرد.

در گزارش قبلی صندوق این رقم برای سال ۲۰۱۷ برابر با ۳٫۳ درصد عنوان شده بود. همچنین این نهاد بین‌المللی در گزارش پیشین خود میزان رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ را ۶٫۶ درصد پیش‌بینی کرده بود اما در این گزارش آن را به ۱۲٫۵(۱۲٫۵۱۸) درصد تغییر داده و تصحیح کرده است.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری ایران در سال جاری میلادی به ۱۲٫۴۱۷ درصد می‌رسد که نسبت به سال گذشته (۲۰۱۶) برابر با ۱۲٫۴۵۰ درصد اندکی کمتر خواهد شد. اما رقم بیکاری سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش داشته است. رقم بیکاری ایران در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۱ درصد برآورد شده بود.

همچنین نرخ تورم ایران برای سال ۲۰۱۷ معادل ۱۰٫۵۲۹ درصد پیش‌بینی شده و برآورد این نهاد بین‌المللی از نرخ تورم سال ۲۰۱۶ نیز به ۹٫۰۳۵ درصد تصحیح شده است.

در گزارش پیشین صندوق، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۶ برابر ۸٫۹ درصد برآورد شده بود.

همچنین تراز حساب جاری ایران نیز از ۲٫۴ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۵ به ۴٫۰۵ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۶ رسیده است و در سال ۲۰۱۷ به ۵٫۰۵ درصد کاهش خواهد یافت.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید