کد خبر: 163137

رشد اقتصادی ایران ۱۲٫۵ درصد اعلام شد

صندوق بین‌المللی اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن به ۱۲٫۵۱۸ درصد و نرخ بیکاری به ۱۲٫۴۵۰ درصد افزایش و نرخ تورم به ۹٫۰۳ درصد کاهش یافته است.

سرویس اقتصاد کلان -

صندوق بین‌المللی پول ساعاتی پیش در جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان اعلام کرد که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن به ۱۲٫۵۱۸ درصد و نرخ بیکاری به ۱۲٫۴۵۰ درصد افزایش و نرخ تورم به ۹٫۰۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان صندوق بین‌المللی پول که ساعاتی پیش منتشر شد، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ را که کمتر از سه ماه تا پایان آن مانده است، ۳٫۵ (۳٫۴۵۹) درصد پیش‌بینی کرد.

در گزارش قبلی صندوق این رقم برای سال ۲۰۱۷ برابر با ۳٫۳ درصد عنوان شده بود. همچنین این نهاد بین‌المللی در گزارش پیشین خود میزان رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ را ۶٫۶ درصد پیش‌بینی کرده بود اما در این گزارش آن را به ۱۲٫۵(۱۲٫۵۱۸) درصد تغییر داده و تصحیح کرده است.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری ایران در سال جاری میلادی به ۱۲٫۴۱۷ درصد می‌رسد که نسبت به سال گذشته (۲۰۱۶) برابر با ۱۲٫۴۵۰ درصد اندکی کمتر خواهد شد. اما رقم بیکاری سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش داشته است. رقم بیکاری ایران در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۱ درصد برآورد شده بود.

همچنین نرخ تورم ایران برای سال ۲۰۱۷ معادل ۱۰٫۵۲۹ درصد پیش‌بینی شده و برآورد این نهاد بین‌المللی از نرخ تورم سال ۲۰۱۶ نیز به ۹٫۰۳۵ درصد تصحیح شده است.

در گزارش پیشین صندوق، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۶ برابر ۸٫۹ درصد برآورد شده بود.

همچنین تراز حساب جاری ایران نیز از ۲٫۴ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۵ به ۴٫۰۵ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۶ رسیده است و در سال ۲۰۱۷ به ۵٫۰۵ درصد کاهش خواهد یافت.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.