خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بیژن زنگنه: افزایش صادرات نفت بدون برجام شدنی است، اما بدون توافق با آمریکا خیر/ دروغ هر چقدر هم بزرگ باشد، مالیات ندارد!

رشد تقاضای فولاد با شیب متوسط

6148037 orig

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ تقاضا برای فولاد رشد خود را ادامه دهد اگرچه شتاب آن چندان بالا نخواهد بود. از عوامل کاهش شتاب در رشد تقاضای فولاد برای سال ۲۰۱۹ می‌توان به فضای نااطمینانی به دلیل تداوم تنش‌های تجاری و بی‌ثباتی واحد‌های پولی اشاره داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز‌ پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ تقاضا برای فولاد رشد خود را ادامه دهد اگرچه شتاب آن چندان بالا نخواهد بود. از عوامل کاهش شتاب در رشد تقاضای فولاد برای سال ۲۰۱۹ می‌توان به فضای نااطمینانی به دلیل تداوم تنش‌های تجاری و بی‌ثباتی واحد‌های پولی اشاره داشت.

با این حال در برخی از کشورها نظیر کره‌جنوبی و ترکیه که در سال ۲۰۱۸ با رکود در این بخش مواجه بودند، پیش‌بینی می‌شود سال ۲۰۱۹ با بهبود رونق در بازار فولاد مواجه باشند. از سوی دیگر، سنگ‌آهن به‌عنوان فلزی حیاتی و وابسته به فولاد روند کاهش قیمت خود را در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد داد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، بر اساس گزارشی که «سازمان جهانی فولاد» منتشر کرده است تقاضای جهانی برای فولاد در سال ۲۰۱۸ رشد ۹/ ۳ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۷ داشته است.

این سازمان همچنین پیش‌بینی می‌کند که تقاضای جهانی برای فولاد در سال ۲۰۱۹ افزایش ۴/ ۱ درصدی نسبت به سال قبل میلادی را ثبت کند. در سال ۲۰۱۸ رشد تقاضا در صنعت فولاد با توجه به بهبود سرمایه‌گذاری در این بخش ادامه داشته است.

انتظار می‌رود که رشد تقاضا برای فولاد در سال ۲۰۱۹ نیز همچنان مثبت باقی بماند. درحالی که بهبود تقاضا برای فولاد در سطح جهانی از سال ۲۰۱۷ به سال ۲۰۱۸ نیز سرایت کرد، اما ریسک‌ها در این بخش افزایش یافته‌است.

افزایش شعله‌های جنگ تجاری و تغییرات و بی‌ثباتی واحد‌های پولی موجب افزایش بی‌ثباتی و نا‌اطمینانی در این صنعت شده است. عادی‌سازی سیاست‌های پولی در آمریکا و اروپا می‌تواند بر واحد‌های پولی در اقتصاد‌های نوظهور نیز تاثیرگذار باشد.

بررسی وضعیت بازار فولاد ۲۰۱۹

در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، تقاضای چین برای فولاد با وجود عوامل محرکی همچون بخش مسکن و اقتصاد جهانی تقویت شد. اگرچه اجرایی شدن اقداماتی در جهت متوازن‌سازی اقتصاد و مقررات سرسختانه محیط‌زیستی می‌تواند در سال ۲۰۱۹ موجب کاهش سرعت رشد تقاضا برای این سال شود.

در سال جاری چین می‌تواند همزمان با ریسک‌های کاهشی و افزایشی مواجه شود. ریسک‌های کاهشی می‌تواند ناشی از اختلافات تجاری کنونی میان آمریکا و چین و رونق در حال کاهش اقتصاد جهانی ناشی شود.

اگر دولت چین تصمیم به استفاده از عوامل انگیزشی و محرک بازار برای محدود ساختن رکود احتمالی در اقتصاد این کشور بگیرد درحالی که فضای اقتصادی در شرایط نابسامان قرار دارد، تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۹ تقویت خواهد شد.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۹ شرایط مطلوبی داشته باشد اما با رشد متوسطی روبه‌رو خواهد بود. تقاضای فولاد رشد یک درصدی را در سال ۲۰۱۸ در کشورهای درحال توسعه داشته است، اما این میزان در سال ۲۰۱۹ به ۲/ ۱ درصد افزایش خواهد یافت.

تقاضای فولاد در آمریکا در سال ۲۰۱۷ رشد قابل‌توجهی داشت که افزایش استفاده توسط خریداران و سرمایه‌گذاری‌های تجاری که با مشوق‌های مالی تقویت شدند از عوامل این افزایش تقاضا بوده‌اند.

با این حال انتظار می‌رود با ‌توجه به رشد ملایم تولیدات صنعت خودرو و فعالیت‌های ساختمانی، رشد تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۹ نیز با شیب ملایمی افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که بخش تولید نیز با در اختیار داشتن ماشین آلات و تجهیزات لازم عملکرد مناسبی از خود ثبت کند.

همچنین انتظار می‌رود که بهبود گسترده تقاضا برای فولاد در اروپا به دلیل رشد تقاضای داخلی نیز تداوم یابد اگرچه شتاب آن کاهش خواهد یافت. با این حال انتظار می‌رود که در اروپا طی سال ۲۰۱۹ تقاضا در بخش خودرو نیز با کاهش مواجه شود.

اگرچه بنیان‌های اقتصاد اروپا در سلامت به‌سر خواهد برد تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۹ با کاهش شتاب مواجه خواهد بود که بخش عمده‌ای از این حالت در نتیجه ایجاد نااطمینانی به دلیل اختلافات تجاری است.

در ژاپن اما تقاضا در صنعت فولاد همچنان باثبات خواهد بود که عوامل اصلی آن نیز درآمد بالای شرکت‌ها، تداوم سیاست‌های انبساطی پولی، تقاضا به‌دلیل المپیک آتی توکیو و نیاز روز‌افزون به سرمایه‌گذاری در بخش ماشین آلات هستند. صنعت فولاد که در کره‌جنوبی در سال ۲۰۱۸ با رکود مواجه شد انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ نیز تنها با بهبود بسیار ناچیزی روبه‌رو شود.

در هند انتظار می‌رود که تقاضا برای فولاد به آمار بالاتری دست یابد. تقاضای فولاد نیز به دلیل بهبود سرمایه‌گذاری و برنامه‌های احداث زیرساخت‌ها حمایت خواهند شد.

با این حال بدهی‌های شرکت‌ها لنگری بر چشم‌انداز سال ۲۰۱۹ خواهد بود. کند شدن فعالیت‌های ساختمانی و تغییرات ارزش سهام موجب رشد آهسته تقاضا در منطقه «آسه‌آن» در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شده است، اما انتظار می‌رود که تقاضای فولاد برای سال ۲۰۱۹ شتاب رشد خود را بازیابد که برنامه‌های زیرساختی در سال ۲۰۱۹ و پس از آن، از مهم‌ترین محرک‌های آن است. ریسک‌هایی که در پیش‌روی این منطقه قرار دارد را می‌توان تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، بی‌ثباتی واحد‌های پولی و بی ثباتی سیاسی دانست.

تقاضا برای فولاد در آسیای در حال توسعه به استثنای چین پیش‌بینی می‌شود که با رشد ۸/ ۶ درصدی در سال ۲۰۱۹ مواجه شود. در وصف اقتصاد‌های نوظهور و در حال توسعه نیز باید گفت که بهبود تقاضا کندتر از آن بوده است که بتواند شتاب بگیرد چراکه فضای نااطمینانی در بازار داخلی و خارجی فولاد ایجاد شده است.

از دلایل اصلی کندی در رشد تقاضای فولاد می‌توان به اصلاحات ساختاری، آسیب‌پذیری بالای بازارهای مالی و فشار‌های احتمالی بر واحد‌های ارزی در نتیجه تنش‌ها در اقتصاد جهانی اشاره کرد.

در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس اصلاحات و تقویت بازار نفت موجب افزایش رشد تقاضا برای فولاد با شتاب کند خواهد شد. اگرچه چشم‌انداز بازار فولاد برای ایران به‌دلیل اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا وضعیت مناسبی در سال ۲۰۱۹ نخواهد داشت.

حتی با افزایش بهای جهانی نفت، پیش‌بینی می‌شود که رشد تقاضای فولاد در روسیه با شتاب ناچیزی همراه باشد. تقاضای فولاد در ترکیه نیز در سال ۲۰۱۸ و با توجه به بحران ارزی این کشور کاهش یافت که اقدامات دولت در راستای ایجاد ثبات مالی و بازگشت این کشور به رقابت بخش تولید انتظار می‌رود تا به بهبود بازار فولاد ترکیه کمک کند.

چشم‌انداز بازار سنگ آهن در ۲۰۱۹

ابتدا بهتر است نگاهی به بهای سنگ آ‌هن به‌عنوان یکی از فلزات اساسی مورد نیاز بازارهای جهانی بیندازیم. آمارهای چند سال اخیر نشان از آن دارد که قیمت این فلز با روند کاهشی مواجه بود است.

بر اساس رقم اعلام شده توسط بانک کانادایی اسکاتیا، میانگین بهای این فلز حیاتی از ۷۲ دلار در هر تن طی سال ۲۰۱۷ به ۷۰ دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است. در ادامه همین روند پیش‌بینی می‌شود که ارزش سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۹ به ۶۵ دلار در هر تن کاهش یابد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ این رقم برای هر تن سنگ‌آهن معادل ۱۳۰ دلار بود.

مطالعه بیشتر: قیمت نفت صعودی شد

کارشناسان معتقدند با نگاهی به سال ۲۰۱۸ می‌توان دریافت که جنگ تجاری آثار مخرب کمتری بر بازار سنگ آهن نسبت به دیگر فلزات به‌مانند فولاد داشته است. این موضوع می‌تواند مهر تاییدی بر آن باشد که وضعیت این فلز تا حد زیادی به اشتیاق چین برای توسعه وابسته است.

کارشناسان موسسه «فوکس اکونومیک» بر این باورند که نوسانات بازار سنگ آهن تا حد زیادی به سلامت اقتصاد جهانی وابسته خواهد بود. بر این اساس انتظار می‌رود افزایش تولید و کاهش تقاضا برای ساخت املاک در چین ‌مانند لنگری بر قیمت‌ها عمل کند و آن را طی فصل‌های آتی کاهش دهد.

همچنین به‌دلیل کاهش اطمینان در نتیجه اختلافات تجاری میان واشنگتن و پکن و همچنین در عرصه گسترده‌تر اقتصاد جهانی، چشم‌انداز بازار سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ تیره خواهد بود. این موسسه اقتصادی پیش‌بینی می‌کند که قیمت این فلز تا فصل چهارم سال ۲۰۱۹ به ۵۸ دلار برسد و با ادامه همین روند در سال ۲۰۲۰ نیز قیمت سنگ‌آهن به ۵۷ دلار کاهش یابد.

بررسی چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران در نهمین دوره همایشی که با ابتکار گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» در بهمن برگزار می‌شود، در دستور کار قرار گرفته است.

«فرصت‌ها و چالش‌های صادرات و فروش داخلی سنگ‌آهن و محصولات نهایی فولادی»، «چالش‌های نرخ ارز و اثر آن بر روند تولید، عرضه و تقاضا»، «لزوم توسعه اکتشاف و استخراج به‌منظور تکمیل چرخه تولید فولاد»، «تکنولوژی‌های نوین، ‌بازیافت، آلیاژها و بهینه‌سازی هزینه‌های تولید»، «منابع انسانی،‌ آموزش و توانمندسازی، افزایش بهره‌وری» و «آب، انرژی،‌ محیط‌زیست» از جمله محورهای همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار است که نهم و دهم بهمن در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات