یک کارشناس اقتصادی پاسخ می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت دلار / آیا رشد قیمت دلار متوقف می‌شود؟

پیش‌بینی قیمت دلار / آیا رشد قیمت دلار متوقف می‌شود؟

مرتضی عزتی می‌گوید: احتمالا بانک مرکزی اقدامات لازم را برای جلوگیری از رشد قیمت دلار انجام داده و خواهد داد و به نظر می‌رسد در یک سطح قیمت مشخصی، افزایش قیمت دلار متوقف شود.

قیمت دلار در هفته اخیر نوسان‌هایی را پشت سر گذاشت. آیا روند صعودی قیمت دلار ادامه دارد؟

مرتضی عزتی، اقتصاددان در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: احتمالا بانک مرکزی اقدامات لازم را برای جلوگیری از رشد قیمت دلار انجام داده و خواهد داد و به نظر می‌رسد در یک سطح قیمت مشخصی، افزایش قیمت دلار متوقف شود و روند کاهش شود، بانک مرکزی این ظرفیت را دارد که با اجرای سیاست درست قیمت دلار را کاهش دهد.

وی ادامه می‌دهد: فشارهای خارجی به ویژه از سوی آمریکا، در جهت این است که قیمت دلار افزایش پیدا کند، اما از سوی دیگر بانک مرکزی نیز این ظرفیت را دارد که اعمال قدرت کند و همراه با نهادهای دیگر حتی نهادهای خارج از دستگاه اجرایی، بتواند جلوی افزایش قیمت دلار را بگیرند.

عزتی می‌افزاید: عددهایی که برای قیمت دلار به ثبت می‌رسد و صعودی است، متناسب با پتانسیل اقتصادی ایران نیست و در سطح پایین‌تری قرار دارد؛ در حال حاضر عوامل دیگری از جمله فشارهای خارجی موجب کمبود عرضه ارز رشد فزاینده قیمت دلار شده است.

این کارشناس عنوان می‌کند: اینکه بانک مرکزی به صادرکنندگان فشار آورده که تا پایان تیر ماه، ارزهای خود را به سامانه نیما عرضه کنند می‌تواند بر کاهش نرخ دلار موثر باشد، همچنین اگر قرارداد و توافق‌نامه با چین بتواند به مرحله اجرا برسد می‌تواند به بهبود بازار ارز و در مجموع به تامین نیازهای ارزی کشور کمک کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند