رشد چشمگیر صنعت دریایی ایران

رشد چشمگیر صنعت دریایی ایران

دبیر توسعه فناوری‌های صنایع دریایی با اشاره به رشد چشمگیر صنعت دریایی کشور در بعد نظامی، اقتصادی، امنیتی و… از رتبه ششم ایران در میان ۱۰ کشور برتر دنیا در عرصه دریایی خبر داد.

سعید سیف تصریح کرد: در حوزه دریا بخش‌های مختلفی از جمله حمل‌و‌نقل، نفت و گاز، شیلات، امور دفاعی و نظامی و ساخت و تعمیر کشتی و سازه‌های دریایی فعال شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: تقریبا ۱۰۰ درصد این فعالیت‌ها مختص بعد از انقلاب است و قبل از انقلاب تنها یک بخش جزئی در حوزه دفاعی وجود داشت و حوزه نفت و گاز کاملا در دست خارجی‌ها بود و خوشبختانه در این حوزه‌ها بعد از انقلاب فعال شدیم که به نیاز ما در حوزه جنگ تحمیلی باز می‌شود.

سیف با اشاره به ساخت و توسعه زیردریایی، ناو جنگی و کشتی‌های نفتکش گفت: در این حوزه باید کیفیت را بالا و هزینه‌ها را کاهش داد و نیازهای دیگر از جمله حوزه تسهیلاتی، امور حقوقی، واردات و صادرات و قوانین بصورت هماهنگ فعال کرد تا این صنعت در بعد بین‌الملل رقابت پذیر باشد.

وی با ابراز امیدواری از بسط و گسترش تجربه‌های موفق گذشته در جهت انبوه‌سازی اظهار کرد: دریا مزایایی دارد و به دلیل نام خاص این صنعت، دانشجویان از ابتدا می‌دانند محصول کارشان در کدام صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابر این از بدو ورود به دانشگاه هماهنگی میان مرکز علمی و صنعتی وجود دارد.

سیف، صنعت دریایی را تقاضامحور دانست و افزود: در حوزه علمی نیز خوشبختانه نتایج خوبی کسب کرده‌ایم و بعد از کشورهای صاحب نام، جزو ده کشور برتر و دارای رتبه ششم دنیا در صنعت دریایی هستیم و در کنار کشورهایی همچون امریکا و کره جنوبی فعالیتی جدی در عرصه دریایی داریم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند