ایران بروکر
خبر مهم : بنزین ۸۰۰۰ تومانی واقعیت دارد؟

ترک‌ها هم به رمزارز پناه بردند

تجارت نیوز

پس از افت ۵۰ درصدی ارزش لیر ترکیه در سال جاری میلادی، سرمایه‌گذاران خرد این کشور برای حفظ ارزش دارایی خود به سمت نگهداری توکن‌های ارزان‌قیمت بازار رمزارزها هجوم برده‌اند.

به گزارش تجارت‌‌‌نیوز، درحالی که بیت‌کوین زیر محدوده ۵۰ هزار دلار درحال معامله است، معامله‌گران در ترکیه از ترس تورم، سرمایه خود را عمدتا به شیبا اینو و تتر تبدیل می‌کنند. تورم ترکیه در ماه نوامبر به ۱۳/ ۲۱ درصد رسید که بالاترین میزان در سال جاری میلادی است. اما چرا مردم ترکیه شیبا و تتر را به بیت‌کوین ترجیح می‌دهند؟

درحال حاضر تورم ترکیه به بیشترین میزان سه سال اخیر رسیده و افزایش پی‌درپی تورم و سیاست‌های نامناسب اردوغان افق تورم ترکیه را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.

در کنار تورم ترکیه، تورم جهانی نیز باعث شده است که شرایط برای مردم ترکیه سخت‌تر شود. بر اساس داده‌های ارائه شده از سوی بلومبرگ، تورم مواد خام ۶/ ۵۴ درصد بوده و تورم مواد غذایی که تقریبا یک چهارم سبد مصرفی خانوار را تشکیل می‌دهد حدود ۱۱/ ۲۷ درصد بوده است.

تمام این عوامل تورمی، مردم ترکیه را به این سمت حرکت داده تا جهت حفظ ارزش دارایی‌های خود، به ابزار حفظ ارزش و ضد تورمی روی‌ آورند. یکی از اصلی‌ترین دارایی‌هایی که صندوق‌های پوشش ریسک در زمان تورم ایجاد شده در نتیجه شیوع ویروس کرونا به سراغ آن رفتند، بیت‌کوین بود. بیت‌کوین به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین رمزارز بازار رمزارزها به نظر گزینه خوبی برای حفظ ارزش دارایی‌ است.

اما آمارها نشان می‌دهد که مردم ترکیه به جای بیت‌کوین، به سراغ آلت‌کوین‌ها رفته و عمدتا نیز تتر و شیبا خریداری می‌کنند. آمار معاملات بایننس در ترکیه نشان می‌دهد درحالی که حجم معاملات بیت‌کوین به لیر ۹۱۸ میلیون دلار بوده است، حجم معاملات شیبا به لیر بیش از پنج برابر این میزان یعنی ۲۶/ ۵ میلیارد دلار و حجم معاملات تتر به لیر ۵۸/ ۵ میلیارد دلار بوده است.

صابری آیگون، یک تاجر پارچه و معامله‌گر بازار رمزارزها در ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری Coin Desk گفت: ‌تورم رسمی اعلام شده ۲۱ درصد است، ولی آنچه در سطح بازار و بین مردم احساس می‌شود، تورمی بیش از ۵۰ درصد است‌. به گفته وی اولویت اول مردم طلا و اولویت دوم هم دلار است. پس از خرید طلا و دلار، اولویت مردم ترکیه خرید توکن‌های ارزان‌قیمت مانند SHIB، VET و XRP است. علت عدم تمایل خریداران ترکیه به خرید بیت‌کوین، گران بودن آن است.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات