رونق سه استان شمالی کشور از مسیر توسعه مزارع تولید خاویار

یکی از رسالت‌های خطیر دستگاه‌های اجرایی کشور که در طول سال‌های گذشته نسبت به آن اهتمام جدی داشته اند، اما در مقام عمل دستاورد چشمگیری رقم نخورده است می‌توان به موضوع اشتغال‌زایی در مناطق محروم و روستاهای دور افتاده اشاره کرد؛ موضوع بسیار مهمی که اخیرا و به همت برخی نهادهای غیر دولتی مثل بنیاد علوی با تحولات اساسی رو به رو شده و آینده درخشانی را نوید می‌دهد.
رونق سه استان شمالی کشور از مسیر توسعه مزارع تولید خاویار

از جمله اصلی‌ترین راه‌هایی که می‌توان برای بهبود وضعیت معیشتی مردم در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته به آن متوسل شد، اشتغال‌زایی و فراهم‌سازی شرایطی است که در قالب آن افراد در مناطق دور افتاده و محروم امکان فعالیت پایدار و با ثبات را پیدا کنند؛ شرایطی که تحقق آن نیازمند ورود جدی نهادهای مسئول و اجرایی است و در صورت عدم توجه آنها به این مقوله مهم دستاورد قابل ذکری شکل نخواهد گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز،این رسالت مهم مدتی است که در دستور کار متولیان امر در دولت و نهادهای وابسته قرار گرفته است و از سویی نیز برخی نهادهای غیردولتی مثل بنیاد علوی به این حوزه ورود جدی و موثری داشته‌اند.

از آنجا که کمبود نقدینگی و نیز بی ثباتی بازار در کنار توان پایین کشاورزان و دامداران در بحث بازاریابی همواره عامل موثری در تحمیل خسارت به این فعالان اقتصادی کشور بوده است، اکنون دولت با کمک بنیاد علوی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته و در این رابطه اقدامات تحسین برانگیزی را در دستور کار خود قرار داده است.

از جمله بخش‌هایی که اکنون شاهد تحول چشمگیری شده و نوید بخش توسعه اقتصادی روستا و مناطق محروم است، بحث پرورش ماهی خاویار به ویژه در استان‌های ساحلی کشور در شمال است که از امکانات و توانمندی‌های بسیار مناسبی در این زمینه برخوردار هستند.

در همین رابطه و در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به منظور رفع محرومیت، توسعه اقتصادی و ایجاد معیشت پایدار و حمایت و بهر‌ه‌گیری از منابع دریایی و حمایت از بخش‌های خصوصی و تعاونی و نیز در جهت تحقق اهداف عالیه سازمان شیلات ایران در توسعه و پرورش ماهیان خاویاری در کشور، تفاهم‌‌نامه‌ای ‌فی‌مابین سازمان شیلات ایران، بنیاد علوی، استاندار‌های گیلان، مازندران و گلستان،‌ بانک سینا،‌ معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری و هلدینگ کشاورزی و دامپروری فردوس پارس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منعقد گردیده که هدف اصلی آن حمایت از اشتغال و تامین معیشت فعالان این بخش اقتصادی در استان‌های مذکور است.

در تفاهم نامه‌ای که به آن اشاره شد، کمک به طرح‌های اشتغال‌زایی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، توسعه و پرورش ماهیان خاویاری، جذب دانش آموختگان این حوزه، کاهش فشار صید از ذخایر طبیعی، تثبیت بازار تولید محصولات شیلات و… از جمله اهداف طرح اعلام شده و نهادهای مذکور به این مسئله ورود جدی داشته‌اند.

در این تفاهم‌نامه، برای طرح‌های پرورش ماهیان خاویاری توسط مردم، برای هر کدام از سه استان شمالی مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال سهمیه مستقل در نظر گرفته و با واجدین شرایط قراردادهایی تا سقف ۲۰ میلیارد ریال با نرخ ۱۸ درصد بسته شد.

همچنین پرداخت تسهیلات حداکثر در سه مرحله پرداخت شد و برای افزایش رفاه فعالان این بخش برای بازپرداخت سود تسهیلات اعطایی تنها ۸ درصد سود بر عهده مشتری قرار داده شد و ۱۰ درصد مابقی سود تسهیلات اعطایی را نیز بنیاد علوی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری متقبل شدند.

در همین راستا در سه استان شمالی، ۱۰۰ مزرعه پرورش ماهی خاویاری ایجاد و در مجموع به ۱۶ درخواست مصوب استان گیلان، ۱۴ درخواست مصوب استان مازندران و ۶ درخواست مصوب استان گلستان ترتیب اثر داده شد؛ اتفاق مثبتی که برای بیش از ۱۵۷ نفر اشتغال پایدار ایجاد کرد.

در مجموع در قالب طرحی که به آن اشاره شد، در سال جاری مبلغی بالغ بر ۱۸۸ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شد و البته این همه حمایت‌های این حوزه نیست. از سوی دیگر بنیاد علوی ضمانت بازاریابی و فروش تولیدات این مزارع را نیز بر عهده گرفت و با این اقدام زمینه آرامش خاطر و ثبات اشتغال و درآمد واحدهای فعال شده را فراهم کرد.

این رویه اکنون در استان‌های شمالی و ساحلی کشور منجر به رخدادهای تاثیرگذار و امیدوار کننده‌ای شده است که می‌توان در آینده نزدیک شاهد خروجی مهم آن در بخش‌های رفاهی و توسعه اشتغال جوانان روستایی در این مناطق کشور بود؛ رخدادی که البته در دیگر استان‌های کشور نیز بسته به توانمندی‌های موجود در حال پیگیری است و تحولات مثبتی را در زمینه اشتغال جوانان و بهبود معیشت در مناطق محروم فراهم کرده است.

 

منبع:بازتاب

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز