زلزله شدید خوی را لرزاند + اخبار تکمیلی

آخرین اخبار از زلزله خوی
زلزله خوی دی 1401

زلزله به نسبت شدیدی حوالی ظهر امروز چهارشنبه 28 دی ماه شهرستان خوی را لرزاند. شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که تا تبریز هم احساس شد. گزارش‌ها از 120 مصدوم و ویرانی صدها خانه در این شهرستان حکایت دارد.

زلزله خوی دی ماه 1401به گزارش تجارت‌نیوز،‌ زمین‌لرزه‌ای ۵.۴ ریشتری در عمق ۱۲ کیلومتری زمین شهر خوی در آذربايجان غربی را لرزاند.

شهرستان خوی طی یک ساعت گذشته ۷ بار لرزید

بالاترین ریشتر‌ها ۵.۴ و ۴.۱ ریشتر بوده است. خوشبختانه هنوز از تلفات جانی و فوتی گزارشی نشده است.

این زلزله در تبریز، خسروشاه و شهرهای اطراف نیز احساس شد.زمین لرزه خوی تا این لحظه هیچ خسارتی نداشته است

فرماندار ویژه شهرستان خوی گفت:زمین لرزه ۵.۴ ریشتری، تا این لحظه هیچ خسارتی نداشته است و امیدواریم در ادامه نیز نداشته باشیم. ارزیابان در اولین دقایق وقوع زمین لرزه به منطقه اعزام شدند.

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۱۳:۳۸:۱۲ ثانیه روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.

جدول آخرین زمین لرزه‌های خوی، استان آذربایجان غربی

زمان وقوعبزرگیعرض جغرافيایی
(درجه – شمالی)
طول جغرافيایی
(درجه – شرقی)
عمق
(کیلومتر)
منطقه
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۸:۲۵:۵۲۴.۲۳۸.۵۶۱۴۴.۷۴۰۸ خوی، آذربايجان غربی *
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۶:۳۰:۳۴۲.۶۳۸.۶۱۹۴۴.۷۹۰۵ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۶:۱۴:۴۰۳.۶۳۸.۵۸۱۴۴.۸۳۱۱۵ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۵:۴۲:۲۷۲.۹۳۸.۵۷۷۴۴.۸۲۴۶ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۴:۲۸:۱۴۳.۳۳۸.۵۵۳۴۴.۷۹۳۱۵ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۴:۱۵:۳۱۲.۶۳۸.۶۰۶۴۴.۸۶۲۱۰ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۴:۱۲:۳۸۴.۱۳۸.۵۶۸۴۴.۸۰۲۱۳ خوی، آذربايجان غربی *
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۳:۴۴:۱۶۲.۹۳۸.۵۹۵۴۴.۸۴۹۱۹ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۳:۴۲:۰۰۲.۸۳۸.۵۸۳۴۴.۸۲۷۱۰ خوی، آذربايجان غربی
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۳:۳۸:۱۲۵.۴۳۸.۵۷۸۴۴.۸۵۰۱۲ خوی، آذربايجان غربی *
۱۴۰۱-۱۰-۲۸ ۱۳:۱۹:۳۹۳.۶۳۸.۵۹۱۴۴.۸۳۸۱۳ خوی، آذربايجان غربی

* گزارش مقدماتی؛ پارامترهای زمین لرزه پس ازبازبینی تغییر خواهند کرد.

مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داده، ۳۰.۵۸ درجه عرض شمالی و ۴۴.۸۵ درجه طول شرقی ثبت شده است.

این زمین‌لرزه در ۹ کیلومتری خوی، ۳۵ کیلومتری ایواوغلی و ۳۸ کیلومتری زرآباد در استان آذربایجان غربی رخ داده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق متاثر از زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی خبر داد.

زلزله خوی دی ماه 1401

مرتضی مرادی‌پوردر این‌باره گفت:‌ در ساعت ۱۳:۳۸ امروز زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری از سطح زمین شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ دقیقه قبل از این زلزله، پیش‌لرزه‌ای به بزرگی ۳.۶ ریشتری در عمق ۱۳ کیلومتری از سطح زمین همین منطقه را لرزانده بود، اظهارکرد:‌ همین موضوع موجب آمادگی نسبی امدادگران شده بود. با این وجود تیم‌های ارزیاب سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر به مناطق متاثر از زلزه اعزام شده‌اند.

به گفته معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، امدادگران در سطح استان آذربایجان غربی به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

مرادی پور از ساکنان مناطق متاثر از زلزله خواست که ضمن حفظ خونسردی خود، تا ساعات پیش‌رو از حضور در مناطق مسقف، روی پل‌ها و فضاهایی کهه احتمال سقوط اشیا در آن وجود دارد، خودداری کنند.

 

اعزام تیم‌های هلال احمر به خوی

مدیرعامل هلال احمر آذربایجان‌غربی با اشاره به وقوع زلزله در شهرستان خوی گفت: ۳۰ تیم واکنش سریع هلال احمر به همراه اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان به این منطقه اعزام شد. حمید محبوبی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امدادگران هلال احمر در آماده باش کامل هستند، اظهار کرد: هم اکنون ۱۵۰ امدادگر این سازمان در مناطق زلزله زده حضور دارند.

به گفته او ۹ هزار تخته چادر برای ارائه خدمات به زلزله زدگان و ۲ هزار بسته غدای ۷۲ ساعته نیز برای پشتیبانی از زلزله زدگان به این مناطق ارسال شده است.

خسارت‌های مالی و جانی زلزله خوی

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: طبق گزارش اولیه ارزیابان، ۳۰۰‌ واحد مسکونی در زلزله امروز خوی‌ خسارت دیده‌اند. امیرعباس جعفری افزود: تاکنون ۷۵ نفر بر اثر زمین لرزه ظهر امروز در این شهرستان مصدوم شده‌اند.

ذبیح الله کاظمی ادامه داد: روند درمان مصدومان در بیمارستان های شهرستان ادامه دارد و خوشبختانه هیچ فوتی در این حادثه تاکنون نداشته‌ایم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند