وزیر بهداشت:

آغاز عملیات آواربرداری در 12 روستای بخش مرکزی خوی

تجارت نیوز

طبق آخرین آمار هزار و ۱۲۷ نفر درپی زلزله خوی مصدوم شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، حوالی خوی در آذربایجان غربی را لرزاند.

به نقل از مهر، وزیر کشور گفت:کار اسکان اضطراری با توزیع چادر و بسته‌های غذایی به پایان رسیده و از امروز کار آوار برداری در مناطق روستایی زلزله زده آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وحیدی ظهر جمعه در حاشیه جلسه بررسی وضعیت مناطق زلزله زده خوی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: پس از پایان عملیات امداد و نجات و اسکان موقت در ۱۲ روستای بخش مرکزی خوی ارزیابی خسارات نیز در مراحل پایانی است.

وی ادامه داد: برخی از واحدها مسکونی کامل تخریب شد و برخی هم نیاز و تخریب و بازسازی دارند تعدادی از روستاییان مشکل آغل و جایگاه دام دارند.

وی افزود: کار سکان اضطراری با توزیع چادر و بسته‌های غذایی به پایان رسیده و از امروز کار آوار برداری در مناطق روستایی زلزله زده آغاز می‌شود.

وزیر کشور تصریح کرد: برای تأمین مصالح ساختمانی ستاد مدیریت بحران آمادگی کامل دارد تا خانواده‌هایی که توان ساخت دارند با دریافت مصالح کار بازسازی را شروع کنند.

وی با بیان اینکه بسیج سازندگی هم در منطقه حضور یافته تا اقدامات لازم را در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی انجام دهد، تاکید کرد: کلیه نیازمندی‌های اولیه زلزله زدگان در مناطق روستایی تأمین شده و آب و برق در این مناطق جریان دارد.

اسکان اضطراری زلزله‌زدگان با توزیع ۱۸۰۰ دستگاه چادر

به نقل از ایسنا، معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر کشور از اتمام اسکان اضطراری زلزله زدگان خوی با توزیع ۱۸۰۰ دستگاه چادر خبرداد.

مرتضی مردای پور در سفر به شهرستان خوی با بیان اینکه با توزیع ۱۸۰۰ دستگاه چادر در مناطق زلزله زده اسکان اضطراری زدگان خوی پایان یافت،افزود: ۱۵۰۰ تخته پتو نیز بین زلزله زدگان توزیع شده،همچنین ۶۵۰۰ بسته غذایی ۷۲ ساعته که ارزش ریالی هر بسته حدود ۶۰۰ هزار تومان می شود بین زلزله زدگان توزیع شد.

مرادی پور از توزیع ۷۷۶ تخته موکت نیز بین زلزله زدگان خبر داد و گفت : تیم های عملیاتی شبانه روزی مشغول کمک رسانی به حادثه دیدگان زلزله ۵/۴ ریشتری خوی هستند .

وی تعداد تیم های امداد و نجات هلال احمر در منطقه زلزله زده شهرستان خوی را ۴۵ تیم اعلام کرد و گفت : این تیم ها از شهرستان های خوی ،تبریز ،ارومیه ،سلماس،نقده ،ماکو ،میاندوآب ،اشنویه و پلدشت حضور دارند.

مرادی پور کل نیروهای بکار گیری شده در مناطق زلزله زده خوی را ۲۲۳ نفر اعلام کرد و گفت : ۷۴ خود رو سبک و سنگین نیز در این عملیات بکارگیری شده اند.

معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفرجمعیت شهرستان خوی متاثر از حادثه زلزله هستند، گفت: برای رسیدگی فوری و هدفمند به زلزله زدگان مناطق زلزله خوی را به سه بخش عملیاتی شمالی ،مرکزی و جنوبی تقسیم کردیم.

زمین لرزه خوی، فوتی نداشته است

به نقل از تسنیم، وزیر بهداشت گفت: بیش از ۵۰۰ چادر در منطقه برپا و امکانات خوبی نیز ایجاد شده است

این زمین‌لرزه تاکنون هزار و ۲۱۴ مصدوم داشته است.

۴ نفر دیگر هم به علت شدت جراحت‌ها باید به ارومیه اعزام شوند. در این زمین لرزه فوتی نداشتیم.

یک هزار و ۱۲۷ نفر مجموع آمار مصدومین زلزله خوی است

استاندار آذربایجان غربی گفت: یک هزار و ۱۲۷ نفر مجموع آمار مصدومین زلزله خوی است.

اکثرا بصورت سرپایی مداوا و ترخیص شدند

۱۱۳ نفر در مراکز درمانی شهرستان خوی بستری و تحت درمان هستند.

تخریب کامل ۱۱۲ واحد مسکونی در اثر زلزله خوی

به نقل از ایسنا، استاندار آذربایجان غربی گفت: براساس آخرین برآورد بنیاد مسکن، ۱۱۲ واحد مسکونی روستایی تخریب کامل شده و ۱۰۰ واحد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد خسارت دیده‌اند.

همچنین به دستور رییس ستاد بحران عملیات آواربرداری آغاز خواهد شد تا در حداقل زمان بازسازی‌ها انجام شود.

دستور رئیسی برای رسیدگی فوری به زلزله زدگان

به نقل از ایسنا، رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلفنی با استاندار آذربایجان غربی، بر لزوم اتخاذ تمهیدات لازم به منظور تامین سرپناه مناسب برای زلزله‌زدگان این استان پیش از آغاز فصل سرما تاکید کرد.

زلزله دیگر خوی را لرزاند

زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۶ حوالی خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند.

برپایی چادرهای امدادی

به نقل از صدا و سیما  مدیرکل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی گفت:مجتمع ورزشی شهر دیزج دیز به عنوان اسکان اضطراری برای شهروندان بر پا شده است و در روستای موسی قلی کندی برای آن دسته از منازلی که غیر قابل سکونت هستند در حال برپایی چادر‌های امدادی هستیم.

دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به مصدومان

به نقل ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در تماس تلفنی با دکتر محمد امین ولی زاده حسنلویی، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه، خواستار رسیدگی فوری و آمادگی مراکز درمانی بیمارستان‌های این استان و بسیج همه امکانات برای پذیرش مصدومان حادثه زلزله در استان آذربایجان غربی شد.

وی در تماس تلفنی با رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تاکید کرد: ارائه سریع خدمات درمانی مطلوب به مصدومان حادثه زلزله انجام گیرد.

وزیر بهداشت همچنین طی تماس تلفنی با دکتر حسین حبیب زاده، رییس دانشکده علوم پزشکی خوی از وی خواست تا با حضور در بیمارستان‌های این شهرستان بر روند رسیدگی به مصدومان زلزله نظارت مستقیم کرده و گزارش نتایج درمان آنها را به وی ارائه کند.

در این تماس های تلفنی همچنین دکتر محمد امین ولی زاده حسنلویی، رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و دکتر حسین حبیب زاده، رییس دانشکده علوم پزشکی خوی با اشاره به حضور فعال اورژانس پیش بیمارستانی و کادر تخصصی درمان برای ارائه خدمات به مصدومان، گزارش های جداگانه‌ای از اقدامات انجام شده توسط اورژانس، اقدامات تشخیصی و رسیدگی‌های درمانی به آسیب دیدگان زلزله به وزیر بهداشت ارائه کردند و از آمادگی کامل بیمارستان‌های استان برای اقدامات درمانی آنان خبر دادند.

جزئیات زلزله خوی

به نقل از مهر، امیرعباس جعفری با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات جانی در زمین لرزه بامداد امروز خوی ارسال نشده است، افزود: در این زمین لرزه تعدادی از شهروندان در حین فرار به دلیل زمین لرزه مصدوم شده بودند که به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.

وی با بیان اینکه خسارات مالی نیز در حد ترک خوردگی برخی منازل گزارش شده است، عنوان کرد: پس بررسی‌های نهایی گزارش دقیقی از میزان خسارات مالی این زمین لرزه اطلاع رسانی می‌شود.

جعفری با بیان اینکه خوشبختانه این زلزله خسارات جانی نداشته و خسارت جدی به اماکن مسکونی نیز وارد نکرده است، اضافه کرد: دیوارهای منازل مسکونی در چند روستا ترک‌هایی برداشته‌اند و بررسی‌های دقیق میزان خسارات ادامه دارد.

وی با بیان اینکه به دلیل تداوم پس لرزه‌ها مردم نیز از لحظه وقوع این زلزله در بیرون از منازل خود به سر می‌بردند، ادامه داد: تمامی دستگاه‌های اجرایی مدیریت بحران در شمال این استان در آماده باش کامل هستند.
جعفری با اشاره به قطعی برق در برخی مناطق خوی در دقایق اولیه وقوع زمین لرزه عنوان کرد: قطعی برق بلافاصله با تلاش نیروهای شرکت برق وصل شد و هم اکنون مشکلی در تأسیسات زیربنایی این منطقه وجود ندارد.

آماده باش بیمارستانها در خوی و ارومیه در پی وقوع زلزله

سخنگوی اورژانس کشور از مراجعه ۵۳ نفر به بیمارستان ها به دلیل فرار و سقوط در پی وقوع زلزله در خوی خبر داد.

بیمارستان های شهرستان خوی و ارومیه در حالت آماده باش هستند.

آسیب‌دیدگی ۴۶۷ واحد مسکونی در زلزله خوی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌ غربی با اشاره به خسارت وارده به ۴۶۷ واحد مسکونی در زلزله شهرستان خوی، گفت: از واحدهای آسیب دیده برای شروع عملیات تعمیر و نوسازی بازدید می‌شود.

جعفر برزگر، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌ غربی با بیان اینکه ۲۲ واحد مسکونی در زلزله این شهرستان به طور کامل تخریب شده است، افزود: ۹۰ واحد مسکونی نیز به دلیل تخریب بالای ۵۰ درصد نیاز به نوسازی دارد که در مجموع ۱۱۲ واحد مسکونی نوسازی خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۳۵۵ واحد در این شهرستان نیاز به تعمیرات دارند، اضافه کرد: ۱۱۱ واحد تعمیری مربوط به شهر دیزج دیز و ۲۴۴ واحد نیز مربوط به ۱۲ روستای حادثه دیده خوی است.

برزگر با بیان اینکه از اولین ساعات وقوع زلزله، همکاران بنیاد مسکن در مناطق حادثه دیده حضور دارند، ادامه داد: ۳۰ اکیپ ارزیابی پس از وقوع زلزله فورا به منطقه اعزام شده است.

وی اضافه کرد: ۱۲ روستا در شعاع پنج کیلومتری کانون زلزله قرار گرفته و ارائه خدمات به این مناطق آسیب دیده در دستور کار بنیاد مسکن قرار دارد.

برزگر از ثبت بیش از یک هزار تقاضا برای بازدید واحدهای مسکونی طی یک روز در بنیاد مسکن شهرستان خوی خبر داد و یادآور شد: بازدید از این واحدها توسط کارشناسان از امروز آغاز می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌ غربی با اشاره به اینکه شهرستان خوی دارای ۲۸ هزار مسکن روستایی است، گفت: ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن روستایی مقاوم‌سازی شده است، نقطه جالب اینکه هیچ کدام از واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده، در این زمینه لرزه آسیب جدی ندیدند.

وی همچنین به مقاوم سازی بیش از ۴۷ درصد واحدهای مسکن شهری زیر ۲۵ هزار نفر اشاره کرد و افزود: از ۶ هزار ۳۰۰ واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شهرستان خوی، بیش از ۲ هزار و ۹۸۰ واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مقاوم سازی شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند