وزیر اقتصاد:

زمینه‌‏های مفسده اداری و مالی باید برطرف شود

زمینه‌‏های مفسده اداری و مالی باید برطرف شود

چهارمین نشست شورای هماهنگی حراست‌های وابسته و تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

مسعود کرباسیان طی سخنانی با بیان اینکه همت همه باید افزایش رضایتمندی اقتصادی مردم باشد، اظهار داشت: امنیت اقتصادی با رشد سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کار اتفاق می‏افتد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ضمن تایید انتظارات به حق مردم برای ارتقای قابل توجه رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما کشور ثروتمندی هستیم و از این ثروت‏‌ها باید در جهت ایجاد منابع مالی و تامین توقع رفاه و آسایش در خور مردم استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش مدیران حراست‏‌ها از اقدامات انجام شده، تصریح کرد: حراست‌‌ها به صورت تخصصی به حوزه‏ گلوگاه‏‌های مفسده و آسیب ورود کرده‌‏اند و کارهای ارزنده‌‏ای صورت گرفته است ولی نباید به این مقدار بسنده کنید.

کرباسیان تاکید کرد: باید ابعاد تخصصی این اقدامات را با رویکرد پیشگیرانه گسترش و راهکارهای لازم را ارایه نمایید.

وی افزود: حراست باید از نیروهای ارزشمند و دارای استعداد صیانت نماید و برای رشد و ارتقای جایگاه آنان همت گمارد و از سوی دیگر مراقبت کند که افراد بی‌لیاقت و ناتوان بر اساس سفارش در مصدر امور قرار نگیرند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه حراست‏ ها باید برای محافظت از برخی مدیران ارزشمند که به ناحق مورد تهمت و افترا قرار می‏‌گیرند، اقدامات موثری انجام دهند گفت: حراست‏‌ها باید برای برخورد با فساد هرگونه ملاحظه و اغماض را کنار بگذارند.

کرباسیان ضمن تشریح الزامات ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و همچنین رئیس‌جمهور برای مقابله همه جانبه با زمینه‏ های فساد زا، خاطرنشان کرد: زمینه‌‏های مفسده اداری و مالی باید برطرف شودو کاری کنید که موقعیت فساد فراهم نشود.

وزیر اقتصاد ضمن تشریح اهمیت بهبود نظام مدیریتی گفت: ما باید چرخش مدیران و مسئولیت‌ها را مهم بدانیم و انتظار می‏رود در این فرآیند برای رشد زنان در سطوح مدیریتی سهم بیشتری قائل شویم.

وزیر اقتصاد با طرح این سوال که چرا به جوانان اعتماد نمی‏‌کنیم و مقررات دست و پا گیری وجود دارد که اجازه نمی‏دهد جوانان مسئولیت‌ های مهم را بر عهده بگیرند، اظهار داشت: به صراحت می‏گ‌ویم حراست باید استعدادهای مدیریتی جوان را شناسایی و معرفی نماید.

کرباسیان ضمن بر شمردن اهمیت دولت الکترونیک و نقش آن در افزایش بهره‌ وری و جلوگیری از مفاسد گفت: وزارت اقتصاد مهمترین وزارتخانه‌ای است که به تمامی اطلاعات و سیستم‌‌ها مانند مالیاتی، گمرکی، بانکی، بیمه، حسابرسی و بازار سرمایه دسترسی دارد و همه اینها هر بهانه‏‌ای را برای اهمال در مقابله با فساد از ما می‏‌گیرد ضمن این که باید توجه داشت حساسیت شفاف‌سازی در بازار سرمایه از سایر بازارها بیشتر است.

وی افزود: چاره کار این است که پیگیری شود دولت الکترونیک و سامانه‏‌های بانک اطلاعاتی به درستی به پایان برسد و قابل بهره‌‏برداری باشد.

وزیر اقتصاد تکریم مردم و نقش حراست‏‌ها در تضمین حقوق مردم را در دستگاه‏‌ها مهم برشمرد و گفت: حراست‌ها حقوق شهروندی را با تمام توان پاس بدارند زیرا همانگونه که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند، مردم ولی نعمت ما هستند.

وی خاطرنشان کرد: برای سختی‌ها و جنگ مردم را می‌‏خواهیم و ولی نعمت خود می‏‌دانیم ولی موقعی که بحث رعایت حقوق آنها می‏‌شود اهمال می‏‌کنیم، این پذیرفتنی نیست و باید همه را پاسخگوی حقوق شهروندی مردم نماییم.

کرباسیان همچنین ضمن اشاره به گزارش مدیران حراست‌ها در راستای تکالیف خود بیان اظهار داشت: هماهنگی و همکاری حراست‌های دستگاه‌های ذیل وزارت اقتصاد با هم لازم و ضروری است و این امر با ایجاد هم افزایی می‏‌تواند ابعاد ناپیدای فساد را کشف نمایند.

در پایان وزیر اقتصاد ضمن تقدیر از تلاش‌های مرکز حراست وزارت اقتصاد گفت: ارتباط حراست با کارکنان باید خوب و سازنده باشد و همکارانی که دغدغه یا مشکلاتی دارند، باید از ظرفیت حراست برای حل مشکلات خود استفاده کنند.

در ادامه این نشست صالحی، مشاور وزیر و رئیس مرکز حراست، ضمن قدردانی از حضور صمیمانه وزیر اقتصاد در جمع مدیران حراست اظهار داشت: حراست‌ها تمامی اهتمام خود را به کار بسته‏ اند تا تکالیف خود به ویژه مسئولیت‏‌های شناسایی آسیب‌های موجود در فرآیندها که منجر به فساد می‌‏گردد و آسیب زدایی در دستگاه‏‌ها عملیاتی شود.

وی با برشمردن رئوس اقدامات مرکز حراست و حراست‌های تابعه و وابسته برای مقابله با آسیب‏ها و فساد، به تشریح برخمی پرونده‏‌هایی که منجر به کشف مفاسد مالی و پیشگیری از ورود زیان به بیت‌‏المال شده است، پرداخت.

در ادامه روسای کمیته‏‌های بانکی، بیمه‏‌ای، مالی و فن آوری اطلاعات به تشریح دستاوردهای خود و جمع‌بندی نتایج حاصله پرداختند.

 

منبع: وزارت اقتصاد و دارایی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند