زنان پرمشغله در معرض ریسک بالای ابتلا به دیابت

زنان پرمشغله در معرض ریسک بالای ابتلا به دیابت

مطالعات نشان می‌دهد زنانی که ۴۵ ساعت یا بیشتر در هفته کار می‌کنند با حدود ۷۰ درصد ریسک بالا ابتلا به دیابت در مقایسه با مردان یا زنانی که بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، مواجه هستند.

محققان اذعان می‌کنند مردان با ساعت کاری مشابه با چنین خطری مواجه نیستند. درحالیکه این یک مطالعه مشاهده‌ای است، اما محققان اذعان می‌کنند که زنان علاوه بر مشغله شغلی، باید تمامی مسئولیت‌های خانه را هم انجام دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعلاوه ساعات کار طولانی موجب تحریک واکنش فشار مزمن در بدن می‌شود که افزایش ریسک ناهنجاری‌های هورمونی و مقاومت انسولین را به همراه دارد.

جالب اینکه، طول ساعات کاری در هفته با افزایش ریسک بیماری در مردان ارتباطی ندارد.

«مهی گیلبرت اویمت»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات دانشگاه کبک کانادا، در این باره می‌گوید: با در نظر گرفتن افزایش سریع و قابل توجه شیوع دیابت در سراسر جهان، شناسایی فاکتورهای پرخطر قابل اصلاح نظیر ساعات کار طولانی راهکار مهمی در بهبود پیشگیری این بیماری خواهد بود، چراکه می تواند از خود بیماری دیابت و بیماری های مرتبط با دیابت پیشگیری کند.

در این مطالعه، محققان داده های سلامت ۷۰۶۵ کارگر در رده سنی ۳۵ تا ۷۴ سال را به مدت ۱۲ سال تحت نظر داشتند.

شرکت‌کنندگان براساس میزان کار هفتگی به چهار گروه تقسیم شدند: ۳۴-۱۵ ساعت؛ ۴۰-۳۵ ساعت؛ ۴۴-۴۱ ساعت؛ و ۴۵ ساعت یا بیشتر.

نتایج نشان داد کار بیش از حد زیاد در بین زنان با ۶۳ درصد ریسک بالا ابتلا به دیابت در بین زنان در مقایسه با مردان، عمدتا در سنین بالا، مرتبط بود.

برآوردهای جهانی نشان می‌دهد ۴۳۹ میلیون فرد بزرگسال تا سال ۲۰۳۰ با بیماری دیابت زندگی خواهند کرد. در سال ۲۰۱۵، هزینه دیابت به اقتصاد جهانی ۱.۳۱ هزار میلیارد دلار بوده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند