باید مردم را در تصمیم‌گیری و اجرا شریک کرد/ مذاکره با دشمن به معنای تسلیم نیست

باید مردم را در تصمیم‌گیری و اجرا شریک کرد/ مذاکره با دشمن به معنای تسلیم نیست

سخنان رهبر انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم در سال ۱۳۵۶ علیه رژیم ستمشاهی، به صورت زنده پخش شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم در سال ۱۳۵۶ علیه رژیم ستمشاهی، به صورت زنده با مردم آغاز شد.

رهبر انقلاب در این دیدار گفتند که نباید بگذاریم غبار فراموشی در میان این حوادث بزرگ بنشیند، حادثه ۱۹ دی از این قبیل است. این حادثه منشاء یک حرکت سلسله‌ واری شد که همان حرکت هم به پیروزی انقلاب انجامید. حادثه ۱۹ دی و دنباله‌های آن نشانه عمق اعتقادات دینی مردم است.

ایشان گفتند که در اغلب قضایای مهمی که در این صد و پنجاه سال اخیر در کشور ما واقع شده پای یک مرجع دینی در میان است.دشمنان ما با فقه سیاسی و دین سیاسی مخالف هستند.

نظام جمهوری اسلامی مظهر اعتقاد مردم است و ناشی از نگاه انقلابی برخاسته از این به مسائل جاری جهان و کشور است. از این جهت دشمنان ما که در راس استکبار آن آمریکاست با این موضوع مخالف است.

زنده ماندن یاد شهید سلیمانی از مصادیق اشتباه‌‌های محاسباتی دشمن است

ایشان می‌گویند که غیرت دینی اساساً ناشی از بصیرت است که بصیرت شعبه‌ای از عقلانیت است و نشان‌دهنده دینداری است . شخصیت‌هایی که بیشترین غیرت دینی را دارند، اینها غالباً دارای عقلانیت بالا هستند که نمونه آن شخص بزرگ امام است. قیام ۱۹ دی یک ترکیب درخشانی از غیرت و عقلانیت است.

رهبر معظم انقلاب گفتند که هدف طاغوت شکستن قدسیت امام خمینی (ره) بود تا عظمتی که امام خمینی (ره) در چشم مردم داشت و مردم به فرمان او حرکت می‌کردند را بشکنند و از بین ببرند.

ایشان تاکید کردند که اگر مشت محکم مردم به سینه طاغوت نمی‌خورد این کار ادامه پیدا می‌کرد و همچنان مقاله می‌نوشتند.

در همان روزها کارتر در تهران گفت که ایران پهلوی جزیره ثبات است و این یکی از غلط‌ها و اشتباهاتی بود که کردو محاسبه مردم قم محاسبه دشمن را به هم زد. این بخش دیگری از صحبت‌های مقام معظم رهبری در این دیدار بود.

مقام معظم رهبری گفتند که دستگاه محاسباتی دشمن غافل بود و همچنان این اشتباه ادامه دارد. زنده ماندن یاد شهید سلیمانی از دیگر مصادیق اشتباه‌های محاسباتی دشمن استو دشمنان نمی‌تواند حقایق جمهوری اسلامی ایران را دریابند.

ایشان گفتند : پس از حادثه ۱۹ دی جمهوری اسلامی که نظام مردم سالار دینی است برپا شد و به وجود آمد و ۴۳ سال از آن روز می‌گذرد.

غیرت مردم شهادت شخصیت بزرگی مثل شهید سلیمانی را به فرصت تبدیل کرد

حقیقت ملت ایران را جریان تشییع شهید سلیمانی نشان می‌دهد و اینهاست که نشان می‌دهد ملت ایران چه روزگاری را می‌گذارند نظرسنجی‌های بعضی‌ها با قرض و بی غرض انجام می‌دهند نمی‌توانند حقیقت ایران را معلوم کند. این جمله را مقام مظعم رهبری گفتند.

ایشان تاکید کردند که غیرت دینی را حفظ کنید؛زیرا نجات کشور در بزنگاه های مختلف، غیرت دینی ملت ایران بوده است. غیرت دینی است که تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند.

مقام معظم رهبری گفتند: شهادت شهید سلیمانی واقعاً یک حادثه تاریخی و عجیب شد. در شهادت شهید سلیمانی هیچ کس فکر نمی‌کرد که اینجور این حادثه عظمت پیدا کند و خداوند متعال این حادثه برکت دهد تا بتواند غیرت دینی مردم ایران را چشم همه پدید بیاورد. زیر تابوت شهید سلیمانی غیرت مردم پدیدار کرد.

شهادت یک شخصیت بزرگی مثل شهید سلیمانی از نظر دشمن از نظر همه تهدید محسوب می‌شد و این تهدید را غیرت ملت ایران به فرصت تبدیل کرده است این را مقام معظم رهبری گفتند.

حساسیت زدایی از اصول انقلاب یکی از اهداف دشمن است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «حساسیت‌زدایی از اصول و مبانی انقلاب به‌وسیله تبلیغات وسیع در فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه و برجسته‌سازی سخنان افراد کم‌مایه و پر ادعا» را از دیگر برنامه‌های دشمنان دانستند و گفتند: اصول انقلاب از جمله «شکل‌گیری حکومت و جامعه بر اساس هندسه دینی»، «استقلال» و«مبارزه با فساد و بی‌عدالتی» نباید تضعیف شوند.

ایشان در همین زمینه افزودند: «تسلیم نشدن در برابر دشمن مستکبر و زورگو» نیز جزو اصول انقلاب است و اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست، همچنانکه تا کنون تسلیم نشده و از این پس نیز نخواهیم شد.(تسنیم)

رهبر انقلاب، حساسیت‌زدایی از اصول انقلاب را بخشی از جنگ نرم وسیع و متنوع علیه ملت دانستند و با دعوت از اهل فکر و قلم و صاحبان فعالیت‌های اجتماعی و مجازی برای مقابله با این نقشه، افزودند: این تصور که اصول انقلاب برای مردم و آینده سودمند نیست خلاف واقع و بی‌انصافی محض است.

اختلاف سلیقه نباید موجب شود که انسجام ملی از بین برود

ایشان گفتند: در این ۴۳ ساله هرکجا پیشرفتی داشتیم،  در جایی بود که افراد انقلابی با روحیه و مجاهدت وارد میدان شدند و پیش رفتیم. مسئله حفظ وحدت در کشور بسیار مهم است عوامل تفرقه را در کشور باید کم کنیم

اگر اختلاف نظر و سلیقه در جامعه وجود داشته باشد، نباید موجب شود که انسجام ملی از بین برود. این که برخی‌ها باور دارند که تفرقه بیانداز و حکومت کن، اینها قدیمی شده و نباید بگذاریم افراد این اقدامات را انجام دهند. این یادآوری دیگر مقام معظم رهبری در این دیدار بوده است.

مقام معظم رهبری تاکید کردند که امروز جمهوری اسلامی مظهر اسلام و مظهر امت اسلامی است.

ایشان گفتند: در سالگرد شهید سلیمانی و کشورهایی که خیلی از آنها سنی هم بودند تظاهرات عظیم را به وجود آوردند که نباید تصور کرد که امروز ما حق داریم که با مسئله انسجام ملی سطحی برخورد کنیم. همچنین تقویت امید یک مسئله مهم است و تقویت آن بر عهده ما است و با تلاش و حرکت مسئولین کشور محقق می‌شود.

حضور در میان مردم توسط رئیس جمهور باید ادامه یابد

ایشان در توصیه‌ای گفتند که نباید بگذاریم موفقیت‌های جمهوری اسلامی مکتوم بماند.

مقام معظم رهبری گفتند که بعضی‌ها مشکلات کشور را آنچنان بیان می‌کند که انگار هیچ موفقیتی در جمهوری اسلامی اتفاق نیفتاده. بنده در گام دوم انقلاب گفتم که باید موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران را بگوییم.

دولت فعلی ارتباط خوبی با مردم دارد و در میان مردم حضور پیدا می‌کند و باید ادامه پیدا کند. باید وعده‌هایی که به مردم داده می‌شود در موعد خود عمل شود و با ایجاد سازوکاری از نظرات و مشارکت‌های مردمی استفاده شود.

ایشان گفتند که برخی از مردم و صاحب‌نظران شیوه‌هایی را که از سوی مردم برای بخش‌های مختلف کشور به دولتمردان ارائه می‌دهند، مسئولان باید ساز و کاری را پیش بگیرند تا بتوانند از این نظرات را استفاده کنند و مردم را در تصمیم‌سازی دستگاه‌های مسئول کشور شریک کنند.

«از ظرفیت مردمی هم برای نظارت عمومی استفاده کنند مردم فساد و ویژه‌خواری را می‌بینند و ممکن است از چشم مسئولان دور بماند و مسئولان می‌توانند از ظرفیت مردم در این موضوع استفاده کنند.» این نکته پایانی صحبت‌های مقام معظم رهبری در دیدار امروز بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبارسیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند