تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هشدارها در مورد سرمایه‌گذاری در اونس جهانی / عوامل تاثیرگذار بر بازار

هشدارها در مورد سرمایه‌گذاری در اونس جهانی / عوامل تاثیرگذار بر بازار

با وجود تحریم‌ها و چالش‌های اقتصادی کشور، برخی از فعالان بازار طلا و ارز به دنبال سرمایه‌گذاری در اونس جهانی طلا هستند. اما این کار چه خطرها و احتیاط‌هایی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در بازارهای جهانی شیوه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در اونس جهانی طلا وجود دارد. برخی از فعالان بازارهای مالی از نوسان‌های اونس جهانی کسب درآمد می‌کنند.

اما با توجه به شیوه دلاری سرمایه‌گذاری در اونس آیا امکان سرمایه‌گذاری در اونس برای فعالان بازار ایران وجود دارد؟

هشدارها در مورد تحریم‌ها

محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره سرمایه‌گذاری در اونس جهانی طلا توضیح داد: در بازار اونس جهانی طلا باید به صورت دلاری وارد شد و سرمایه‌گذاری کرد.

او افزود: با توجه به تحریم‌ها و مشکلات در مراودات اقتصادی ایران، سرمایه‌گذاری مستقیم دلاری در اونس امکان‌پذیر نیست.

نایب رئیس اتحادیه طلا در ادامه توضیح داد که فعالان بازار طلا و ارز در بازارهای داخلی به دلیل تحریم‌ها و مسائل اقتصادی تنها به صورت ریالی امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد.

ضرورت کسب دانش و آگاهی

چارت جهانی اونس طلا در بازارهای جهانی برای سرمایه‌گذاری فعالان بازارهای مالی وجود دارد اما به دلیل برخی از محدودیتی‌های داخلی و همچنین تحریم‌ها، حضور در این بازار برای سرمایه‌گذاران داخلی ممکن نیست.

کارشناسان بازارهای مالی سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی را نیارمند علم و آگاهی زیادی می‌دانند.

آن‌ها معتقدند به دلیل غبرقانونی بودن اینگونه بازارها، شرایط و موقعیت‌های مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری فعالان بازار در ایران وجود دارد.

عوامل تاثیرگذار بر بازار

وحید مسعودی، کارشناس و فعال بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره فرایند سرمایه‌گذاری در بازاراهای جهانی توضبح داد: با توجه به تحریم‌ها و مشکلات به دسترسی به بروکِرها(صرافی‌ها) فعالیت در این بازارها با چالش‌هایی همراه است.

مسعودی ادامه داد در بازار بورس و اوراق بهادار تنها در حالت صعود قیمت‌ها می‌توان سود گرفت اما بازارهای جهانی دوطرفه است و اگر کسب دانش داشته باشد، هم در صعود قیمت‌ها و در نزول قیمت‌ها می‌‌توان کسب سود کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید دارد برای ورود به بازارهای مالی جهانی همچون کریپتو و دیگر بازارها باید با آگاهی قبلی وارد بازار شد. او توانایی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را از مهم‌ترین عوامل موثر در فعالیت درست در بازارها می‌داند.

وحید مسعودی در ادامه اشاره کرد که در بازاراهای مالی جهانی ساعت انتشار اخبار رمهم و تاثیرگذار اهمیت دارد. فعالان بازار باید آگاه باشند که در ساعت اخبار مهم، به دلیل نوسانات زیاد فعالیتی در بازار نداشته باشند.

مسعودی برای سرمایه‌گذاری در طلا (اونس جهانی) عقیده دارد که تمامی سرمایه‌گذاران طلا باید مرتب به اخبار نفت کانادا و دلار آمریکا توجه داشته باشند. همچنین بهترین ساعت برای فعالیت در بازارها را ساعت‌هایی معرفی می‌کند که اخبار و حواشی اثرگذار کم‌تری رخ می‌دهد.

این فعال بازارهای مالی تاکید دارد سرمایه‌گذران علاوه بر قدرت و سواد تحلیل بازار باید از قدرت میدیریت سرمایه برخوردار باشند. او درباره مدیریت سرمایه اینگونه توضیح داد که این موضوع، بحث تئوری بازارهاست که باید فعالان بازار توانایی مدیریت درست ثروت خود و شیوه سرمایه‌گذاری درست را آموزش دیده باشند.

بازیگران بزرک طلا چه نظراتی دارند؟

قیمت این فلز گران بها در حال حاضر بسیار بالاتر از تخمین بانک‌های بزرگ است. متوسط پیش‌بینی این بانک‌ها ۱۷۴۳ تا ۱۷۸۵ دلار تا پایان سال ۲۰۲۲ است. اما اگر تحلیل تکنیکال طلا را مبنا قرار دهیم به یک سناریوی صعودی خواهیم رسید، قیمت طلا از اوایل آوریل با افزایش قابل توجهی روبرو شده است و بیش از ۱۲ درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح از ژانویه رسیده است.

سناریو مثبت می‌تواند به این صورت باشد که قیمت یک اصلاح جزئی تا ema۲۱ روزه که در حال حاضر در ۱۸۵۲ دلار است داشته باشد و سپس از آنجا حمایت شده و تا سطوح ۱۹۵۰ و ۲۰۷۵ حرکت کند.

سناریو نزولی طلا چیست؟

به نظر می رسد قیمت از EMA ۲۱ روزه حمایت نشده، افت خود را ادامه داده و به میانگین متحرک ۲۰۰ روزه که در حال حاضر در سطح حدودا ۱۸۰۳ دلار قرار دارد، بازگردد.

بنابراین در حال حاضر اولین سطح کلیدی، در محدوده ۱۸۵۰ قرار دارد و بعد در سطح ۱۸۰۰.

آخرین اخبار حوزه ارز، طلا و سکه را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند