سقوط 15 درصدی صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا

سقوط 15 درصدی صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا

صادرات نفت خام ونزوئلا به آمریکا در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۵ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میانگین سالانه خود در سه دهه اخیر رسید.

صادرات نفت خام ونزوئلا به آمریکا در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۵ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین میانگین سالانه خود در سه دهه اخیر رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمار رفینیتیو آیکان و اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد حجم فروش نفت از سوی شرکت دولتی PDVSA به آمریکا به ۵۰۰ هزار و ۱۳ بشکه در روز کاهش یافت که یک سوم کمتر از پنج سال قبل و پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۸۹ بود.

عدم سرمایه‌گذاری، سوء مدیریت و فرار کارکنان نفتی، تولید نفت ونزوئلا را به پایین‌ترین میزان در ۷۰ سال گذشته رسانده است. طبق آماری که از سوی ونزوئلا به اوپک ارائه شده است، تولید نفت ونزوئلا تحت مدیریت نظامیان، از ژانویه تا نوامبر سال میلادی گذشته به ۱.۵۱۶ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۷ درصد در مقایسه با تولید ۲.۰۷۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷، کاهش داشت. سایر منابع برآورد کمتری از تولید نفت ونزوئلا دارند.

ونزوئلا برای عمل به قراردادهای فروش نفت از جمله پیمان‌های نفت در برابر وام با شرکت‌های روسی و چینی به سختی تلاش می‌کند. درآمد صادراتی ناکافی، مردم ونزوئلا را با ابرتورم و فقدان مایحتاج اساسی روبرو ساخته و موج مهاجرت به خارج را به سه میلیون نفر رسانده است.

آمریکا که بزرگترین بازار صادرات نفت ونزوئلا است، از کاهش صادرات این کشور آسیب دیده است به خصوص از زمانی که تحریم‌ها علیه ونزوئلا و شرکت PDVSA در سال ۲۰۱۷ از سوی دونالد ترامپ، رئیس‎‌جمهور آمریکا وضع شد. دولت ترامپ درصدد است تدابیر جدیدی علیه ونزوئلا وضع کند که ممکن است از ماه جاری به اجرا گذاشته شوند.

بر اساس گزارش رویترز، بزرگترین دریافت کننده نفت ونزوئلا در آمریکا طی سال گذشته واحد پالایشگاهی شرکت سیتگو پترولیوم بود که ۱۷۵ هزار و ۸۷۳ بشکه در روز نفت دریافت کرد و پس از آن شرکت‌های والرو انرژی با ۱۶۶ هزار و ۹۹ بشکه در روز و شورون با ۸۳ هزار و ۴۱ بشکه در روز قرار گرفتند.

افزایش صادرات ونزوئلا به آمریکا در دسامبر که به ۵۳۳ هزار و ۳۵۸ بشکه در روز رسید نیز برای اجتناب از ثبت کاهش سالانه کافی نبود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند