در همایش تجاری ایران و سوریه چه گذشت؟

قول و قرار سوری‌ها برای بخش‌خصوصی ایران

قول و قرار سوری‌ها برای بخش‌خصوصی ایران

همایش دو جانبه تجاری ایران و سوریه برگزار شد و اولین سند همکاری میان این دو کشور به امضا رسید. امکان دستیابی به حجم تجارت یک میلیارد دلاری، لزوم اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت آزاد و همچنین برچیدن موانع بانکی توصیه‌هایی بود که از سوری‌ها نسبت به اجرای آن تاکید کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همایش تجاری ایران و سوریه در حالی با حضور «سامر الدمس»، رئیس اتاق صنعت سوریه و هیات همراه برگزار شد که غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران غایب این نشست بود.

در همین حال رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران گفت: با توجه به روابط ویژه ایران و سوریه، امکان دستیابی به حجم تجارت یک میلیارد دلاری میان دو طرف چندان دور از انتظار نیست. کمک در بازسازی سوریه و صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشور، اولویت اصلی در توسعه همکاری به شمار می‌آید.

کیوان کاشفی افزود: روابط میان دو کشور ایران و سوریه طی یک سال گذشته وارد مرحله جدیدی از همکاری‌ها شده است. در این مرحله تمرکز بر ارتقای روابط اقتصادی در اولویت همکاری‌های دو طرفه قرار گرفته است، اما با در نظر گرفتن ظرفیت‌های فراوان همکاری اقتصادی متاسفانه حجم مبادلات کنونی به هیچ وجه رضایت بخش نیست.

ضرورت راه‌اندازی تولید مشترک میان «ایران و سوریه»

از سوی دیگر حسن دانایی‌فر، دبیر ستادتوسعه روابط ایران باعراق وسوریه نیز مهمان این نشست بود. دبیر ستادتوسعه روابط ایران باعراق و سوریه به تقویت زیرساخت‌ها برای ارتقا روابط دو جانبه میان ایران و سوریه اشاره کرد و گفت: برای توسعه روابط اقتصادی میان این دو کشور ابتدا باید موانع بانکی برچیده شود. راه‌اندازی خطوط ترانزیت، حمل و نقل دریایی و هوایی نیز از دیگر اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

دانایی‌فر با اشاره به ضعف خطوط پروازی میان ایران و سوریه گفت: علاوه بر خطوط هوایی راه دریایی ما با سوری‌ها وجود دارد اما عملکرد ما در بخش دریایی ضعیف است. در مسیر هوایی نیز تنها در هفته حدود سه خط میان ایران و روسیه تردد وجود دارد که این تعداد رفت و آمدها برای تقویت مناسبت‌های اقتصادی کفایت نمی‌کند.

او اظهار کرد: برای توسعه روابط میان ایران و سوریه هر دو کشور باید اقداماتی را جهت راه‌اندازی تولید مشترک در نظر بگیرند. بنابراین در این شرایط برای افزایش میزان صادرات به سوریه و تامین کالای آنها می‌توان شرکت‌های مشترکی را تاسیس کرد. از اینرو ضروری است برای بخش‌خصوصی دو کشور از جمله اتاق تعاون، اتاق اصناف ایران و شرکت‌های دانش بنیان دفاتری را برای تجار دو کشور راه‌اندازی شود.

سوریه برای بازسازی به بخش‌خصوصی ایران نیاز دارد

عدنان محمود، سفیر سوریه در ایران نیز سومین سخنران این همایش بود. او گفت: این نشست‌ها افزایش سرمایه‌گذاری و تبادلات اقتصادی میان ایران و سوریه را برای آینده نشان می‌دهد. تردیدی نیست که امروز موضوع اقتصاد اولویت و برنامه‌کاری دولت سوریه محسوب می‌شود. برای بازسازی اقتصاد، دولت سوریه به کمک بخش‌خصوصی ایران جهت تولید مشترک و سرمایه‌گذاری در بخش‌های فنی و زیرساختی نیاز دارد.

سفیر سوریه در ایران اظهار کرد: در این بازه زمانی شرایط برای بخش‌خصوصی دو کشور فراهم شده است. همچنین ضروری است که در این نشست‌ها کاستی که در بازار دو کشور وجود دارد، برداشته شود. دو کشور سند راهبردی و همکاری اقتصادی بلند مدت را امضا کردند و این اولین سندی است که دولت سوریه با کشور خارجه به امضا رسانده است.

در عین حال رییس اتاق مشترک ایران و سوریه هم گفت: امروز به عنوان فعالان صنعتی باید زمینه تجاری و صنعتی را میان ایران و سوریه فراهم کنیم.تقویت روابط اقتصادی تنها به گفتن نیست بلکه باید وارد فاز اقدام و عمل شویم. تمام مسئولان عالی رتبه سوریه هم از حضور ایران در خاک سوریه استقبال می‌کنند و امیدواریم امسال شاهد رشد مناسبت‌های اقتصادی میان دو کشور باشیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند