سهم زنان از بازار کار ایران چقدر است؟

سهم زنان از بازار کار ایران چقدر است؟
جدیدترین گزیده‌های آماری مرکز آمار ایران در تابستان 97 حاکی از آن است که از 27 میلیون و 282 هزار نفر جمعیت فعال در بازار کار ایران، سهم زنان پنج میلیون و 417 هزار نفر بوده است. این در حالی است که سهم مردان در این شاخص اقتصادی 21 میلیون و 865 هزار نفر است.

میزان مشارکت زنان در بازار کار یکی از معیارهای اصلی برای سنجش میزان توسعه‌یافتگی اقتصاد کشورهای مختلف است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مفهوم مشارکت اقتصادی بیانگر آن بخش از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر کشور است که یا شاغل هستند یا علی‌رغم بیکاری، در تکاپوی شغل هستند.

در عوض، جمعیت غیرفعال به افرادی گفته می‌شود که نه شاغل هستند و نه در تکاپوی یافتن شغل هستند و بنا به دلایل مختلف از پیدا کردن شغل منصرف شده‌اند.

جدیدترین گزیده‌های آماری مرکز آمار ایران در تابستان ۹۷ حاکی از آن است که از ۲۷ میلیون و ۲۸۲ هزار نفر جمعیت فعال در بازار کار ایران، سهم زنان پنج میلیون و ۴۱۷ هزار نفر بوده است. این در حالی است که سهم مردان در این شاخص اقتصادی ۲۱ میلیون و ۸۶۵ هزار نفر است.

بیان درصدی این سهم زنان و مردان از مشارکت اقتصادی در تابستان ۹۷ بهتر می‌تواند ما را با واقعیت‌های وضعیت بازار کار زنان آشنا کند. در همین زمینه می‌توان اشاره کرد در تابستان سال ۹۷، معادل ۶۵٫۳ درصد از کل مردان ۱۰ ساله و بیشتر در بازار کار فعال بوده‌اند. حال یا شاغل بوده یا در جستوی شغل بوده‌اند. این مقدار برای زنان ۱۶٫۳ درصد است که نشان از اختلاف فاحش آن با میزان مشارکت اقتصادی مردان دارد.

اما در خصوص وضعیت اشتغال زنان در تابستان ۹۷ نیز باید گفت که در این فصل، از ۲۳ میلیون و ۹۵۵ هزار نفر شاغل در کل کشور، معادل چهار میلیون و ۳۴۱ هزار نفر را زنان تشکل می‌دهند که نسبت به سهم بیش از ۱۹ میلیونی مردان بسیار کم است.

گزیده‌های مرکز آمار از تابستان ۹۷ همچنین حاکی از آن است که از سه میلیون و ۳۲۶ هزار نفر بیکار در کل کشور، سهم زنان معادل یک میلیون و ۷۵ هزار نفر بوده است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند