سهم کشورهای مسلمان در تجارت خارجی میانمار

سهم کشورهای مسلمان در تجارت خارجی میانمار

نگاهی به آمار تجارت خارجی میانمار نشان می‌دهد، کشورهای مسلمان در مجموع سهم زیادی در واردات و صادرات این کشور دارند.

نگاهی به آمار تجارت خارجی کشور میانمار در سایت TRADE MAP حاکی از آن است که کشورهای مسلمان سهمی ۱۱.۱۸ درصدی از واردات این کشور و ۲۴.۲۵ درصدی از صادرات آن را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پی حملات ۲۵ آگوست (سوم شهریور) ارتش میانمار به مسلمانان روهینگیا، دست کم ۴۰۰ نفر کشته شدند و نزدیک به ۱۲۵ هزار روهینگیایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.

در پی این کشتار بی‌رحمانه، رهبر انقلاب ۲۱ شهریور ماه با تاکید بر لزوم ورود و اقدام عملی دولت‌های اسلامی، گفتند: البته منظور از اقدام عملی، لشگرکشی نیست بلکه باید فشار سیاسی، اقتصادی و تجاری خود را بر دولت میانمار افزایش دهند و علیه این جنایات در مجامع جهانی فریاد بکشند.

برخی کارشناسان سیاسی و اقتصادی نیز اعمال فشار اقتصادی و تجاری بر میانمار توسط کشورهای مسلمان را خواستار شده‌اند.

بر این اساس، نگاهی به آمار تجارت خارجی میانمار نشان می‌دهد ۶ کشور مسلمان پاکستان، اندونزی، مالزی، سنگاپور، امارات و عربستان از میان کشورهای مسلمان بیشترین حجم تجارت را با این کشور دارند. ایران، مصر، ترکیه و سایر کشورهای مسلمان یا مبادله تجاری بسیار ناچیز با میانمار دارند یا فاقد مبادله تجاری با این کشور هستند.

در سال ۲۰۱۶ کشور سنگاپور با واردات ۸۹۰.۷ میلیون دلاری (۷.۶ درصد از کل صادرات میانمار) و صادرات ۲ میلیارد و ۲۶۸ میلیون دلاری (۱۴.۴۵ درصد از کل واردات میانمار) بالاترین حجم تجارت را با این کشور در میان کشورهای اسلامی به خود اختصاص داده است.

بعد از سنگاپور، مالزی در میان کشورهای اسلامی، بیشترین حجم تجارت با میانمار را داشته است به طوری که در سال ۲۰۱۶، کشور مالزی ۱۴۴ میلیون دلار واردات (۱.۲۴ درصد از کل صادرات میانمار) و ۶۹۰.۶ میلیون دلار صادرات ( ۴.۴ درصد از کل واردات میانمار) از مبدا و به مقصد میانمار داشته است.

بر این اساس، در سال ۲۰۱۶ شش کشور مسلمان مذکور جمعا یک میلیارد و ۳۷۹ میلیون و ۷۴۳ هزار دلار واردات (۱۱.۱۸ درصد از کل صادرات میانمار) و ۳ میلیارد و ۸.۶ میلیون و ۹۵۲ هزار دلار صادرات (۲۴.۲۵ درصد از کل واردات میانمار) به مقصد و از مبدا میانمار داشته‌اند.

با توجه به اینکه در سال ۲۰۱۶ کل صادرات میانمار ۱۱ میلیارد و ۶۷۲ میلیون و ۷۱۷ هزار دلار بوده است، شش کشور مسلمان مذکور سهمشان در صادرات میانمار ۱۱.۱۸ درصد بوده است.

در همین حال کل واردات میانمار نیز ۱۵ میلیارد و ۶۹۵ میلیون و ۷۳۸ هزار دلار بوده است و بدین‌ترتیب این کشورهای مسلمان سهمشان در واردات میانمار ۲۴.۲۵ درصد بوده است.

به اعتقاد کارشناسان، کشورهای مسلمان می‌توانند به راحتی از طریق مبادلات تجاری خود دولت میانمار را برای توقف نسل‌کشی مسلمانان در این کشور تحت فشار قرار دهند.

 

منبع:

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند