سهم 74 درصدی تولید ایرانی در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس

سهم 74 درصدی تولید ایرانی در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس

صادق آبادی گفت: در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس؛ نیروی کار ،مهندسی و تولید ایرانی سهم ۷۴ درصدی دارند.

علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به سهم ۷۴ درصدی نیروی کار ، مهندسی و تولید ایرانی در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد واظهار کرد: ۲۶ درصد از این پروژه محصول کار مهندسی و خرید خارجی و راه اندازی این پالایشگاه هم ۱۰۰ درصد ایرانی و بومی بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: مهر امسال واحد تقطیر فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه‌اندازی خواهد شد.

او ادامه داد: در حال حاضر از 28 میلیون لیتر بنزین تولید داخل، 24 میلیون لیتر بنزین یورو5 در فاز اول و فاز دوم اضافه خواهد شد و این رقم به 52 میلیون لیتر خواهد رسید. با راه اندازی فاز سوم ستاره خلیج فارس، 12 میلیون لیتر دیگر به حجم بنزین یورو 5 تولیدی ایران افزوده خواهد شد و تلاش بر این است که روزانه 80 میلیون لیتر بنزین یورو5 تولید کنیم و به هدف 100 میلیون لیتر در روز نزدیک شویم.

صادق آبادی گفت: مصرف کنندگان بنزین باید بدانند چنانچه خودروی آنها از استاندارد یورو4 و 5 برخوردار نباشد در صورت استفاده از بنزین عادی یا یورو 4 و 5 میزان آلایندگی آنها تفاوتی ندارد و عملکرد موتور خودرو تغییری نمی کند.

او افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تامین و رفع نیازهای پتروشیمی داخلی هم کمک شایانی می کند به گونه ای که اگر ستاره خلیج فارس راه اندازی نمی شد پس از اعمال تحریم های احتمالی جدید بر ایران، فروش 240 هزار میلیون لیتر میعانات گازی پارس جنوبی کار دشواری می شد تاثیرات جانبی این پالایشگاه بسیار بیشتر از تولید 88 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 5 است.

گفتنی است هدف ما از تولید مازاد بنزین مصرفی کشور، ذخیره سازی استراتژیک برای کشور است و برای صادرات برنامه ای نداریم.

صادق آبادی به سهم 74 درصدی نیروی کار و مهندسی ایرانی و تولید ایرانی در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد و ادامه داد: 26 درصد از این پروژه محصول کار مهندسی و خرید خارجی و راه اندازی این پالایشگاه هم 100 درصد ایرانی و بومی بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: ارزش تولیدات فرآورده‌های نفتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 24 میلیارد دلار است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند