خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا!

دلار

بعد از ساعت‌ها ایستاندن در صف طولانی صرافی‌های مجاز، دلار را حدود ۲۳ هزار و ۸۰۰،۹۰۰ تومان می‌خرند و ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان می‌فروشند. چند ساعت ایستادن در صف با زبان روزه و در روزهای قرمز پایتخت برایشان چیزی نزدیک به یک میلیون‌تومان سود خلق می‌کند.

« چند ساعت در صف بایستی چیزی دور و بر یک میلیون دستت رو می‌گیره. بد نیست اما این سهمیه فقط یک بار در ساله. اگر شک داری می‌تونی نگهش داری، شاید امسال یه وقت دیگه تونستی با همین سهمیه بیشتر از اینا ببری. مثلا پارسال اختلاف دو هزار تومان شد و یه عده چهار میلیون تومان سود کردند»

به گزارش تجارت‌نیوز، این‌ها را یکی از دلالان چهارراه استانبول می‌گوید. آنطور که از گفته‌های او و همکارانش و البته صف‌های طولانی مردم مقابل صرافی‌ها برمی‌آید، سال نو شده و این به معنای فرصتی دوباره برای کسب سودمیلیونی از سهمیه ارزی صرافی‌ها است.

هر فرد می‌تواند سالانه دو هزار و ۳۰۰ دلار از صرافی ملی خرید داشته باشد. این مقدار سهمیه ارزی سالانه هر فرد است که فقط هم یکبار در سال با کارت ملی تعلق می‌گیرد.

زمانی که اختلاف قیمت دلار در صرافی‌های مجاز و صرافی ملی با بازار آزاد زیاد می‌شود، برخی این سهمیه را دریافت می‌کنند و با قیمت بالاتری در بازار آزاد می‌فروشند. اینگونه به قول دلالان چند ساعته چند میلیون سود بی‌دردسر به جیب می‌زنند.

صف برای سود سیاه!

در روزهای داغ تابستان سال گذشته اختلاف قیمت صرافی‌های مجاز و بازار آزاد حدود دو هزار تومان شده بود. بنابراین سودای کسب سود چهارمیلیونی فقط با یک خرید و فروش، موجب شد مردم شب تا صبح را مقابل صرافی‌های بانکی بخوابند.

اما حالا با اینکه اختلاف خرید و فروش چیزی نزدیک به ۵۰۰ تومان روی هر دلار است، آسیب کرونا به کسب کارهایشان و تورم به دخل و خرجشان کاری کرده تا حاضر شوند خطر ابتلا به کرونا در خطرناک‌ترین روزهای تهران را به جان بخرند.

روایت فعالان بازار در گفتگو با تجارت‌نیوز نشان می‌دهد دو روز است که از ساعات اولیه کاری روز می‌گذرد اما هنوز بازار رسما شروع به فعالیت نکرده‌اند و عده زیادی از مردم مقابل صرافی‌های نقاط مختلف پایتخت صفوف طولانی تشکیل می‌دهند. البته ظاهرا شرایط ماه رمضان و خطر کرونا موجب شده تعدادی از افراد صف به سود کمتر هم راضی شوند.

بعضی دلالان ادعا می‌کنند که به خاطر آشنایی با صرافی‌ها می‌توانند خارج از صف سهمیه افراد را بگیرند با این شرط که یا از مشتریان سابق‌شان باشید یا حاضر شوید در فروش سهمیه به دلالان کمی منصفانه‌تر عمل کنید. تعداد دیگری هم که سودای کسب سود را همزمان با ترس از ابتلا به کرونا دارند با واگذاری کارت ملی‌شان به دلالان، مسئولیت معامله را به دلال می‌سپارند و از خیر نیمی از سود می‌گذرند.

 

نظرات