اکسکوینو

سومین قطار باری چین به تهران رسید

تجارت نیوز

معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن با اعلام ورود سومین قطار تجاری چین به تهران، از مذاکرات شرکت راه‌آهن با شرکت‌های خودروساز برای حمل کالا در این مسیر خبر داد.

معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن با اعلام ورود سومین قطار تجاری چین به تهران، از مذاکرات شرکت راه‌آهن با شرکت‌های خودروساز برای حمل کالا در این مسیر خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صداوسیما؛ سید مصطفی داودی با اشاره به اینکه چین از جمله مهم‌ترین شرکای تجاری ایران به شمار می‌رود افزود: با توجه به اینکه سالیانه در مسیر چین به ایران حجم زیادی از کالا جابجا می‌شود، از این رو شرکت راه‌آهن رایزنی‌های خود را برای راه‌اندازی این کریدور جدید از سال ۲۰۱۵ با کشورهای مسیر (چین، قزاقستان و ترکمنستان) آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه تغییر نوع تردد و مسیر برای حمل کالا از سوی صاحبان آن کار ساده‌ای نیست، تصریح کرد: صاحبان کالا درصورتی با چنین اقدامی موافقت می‌کنند که مزیتی برای آن‌ها ایجاد شود، از این‌رو تلاش کردیم تا با ایجاد مزیت‌هایی چون کاهش زمان و رقابتی کردن نرخ حمل بار، صاحبان کالا را به استفاده از این کریدور ریلی ترغیب کنیم.

معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن با تاکید بر اینکه رقابتی کردن نرخ حمل بار الزاما به معنای کاهش نرخ حمل بار نیست تصریح کرد: در این زمینه با سه کشور چین، قزاقستان و ترکمنستان وارد مذاکره شدیم که برای ارزیابی زمان انتقال کالا با قطار نسبت به دیگر انواع حمل‌ونقل، در سال ۲۰۱۶ اولین قطار آزمایشی از شرق چین (منطقه شانگهای) به سمت ایران حرکت کرد.

وی افزود: این قطار آزمایشی فاصله میان چین و ایران را طی ۲۰ روز طی کرد و این زمان یک سوم زمانی بود که کالا به روش‌های دیگر به ایران انتقال داده می‌شد.

داودی با اشاره به اینکه پس از به نتیجه رسیدن طرفین مذاکره برای تعیین نرخ تعرفه، در سال ۲۰۱۷ دومین قطار از مقصد چین راهی ایران شد اظهار داشت: به دنبال تثبیت نرخ تعرفه و زمان حرکت، از ۲۸ و ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۸ با استقبال صاحبان کالا سه قطار تجاری از مبدا چین به سمت ایران حرکت کرد.

وی استقبال صاحبان کالا را نشان‌دهنده درستی مسیر و رقابتی بودن تعرفه دانست و تصریح کرد: همچنین زمان سیر این مسیر بین ۱۱ تا ۱۵ روز از مبادی مختلف در چین بود که قطار ۱۱ هزار کیلومتر مسیر را بین ۴ کشور طی می‌کرد. به عبارتی قطار روزانه ۸۰۰ کیلومتر را می‌پیمود که این سیر بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن گفت: با توجه به تجاری و موفقیت‌آمیز بودن حرکت قطارها در این کریدور (کریدور چین-ایران)، رایزنی‌هایی را با شرکت‌هایی خودروسازی چون سایپا شروع کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا بار شرکت‌های خودروساز و شرکت‌هایی که حجم بالایی از مبادلات را با چین دارند را به مسیر ریلی منتقل کنیم.

داودی با اشاره به مشکلات دیگر روش‌های حمل‌ونقل برای این شرکت‌ها، خاطرنشان کرد: با استفاده از این مسیر کالاهای این شرکت‌ها مستقیما از چین تا ایستگاه‌های مربوط به این شرکت‌ها در محدوده تهران حمل و بسیاری از این مشکلات مرتفع می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مدیران شرکت سایپا، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا ظرف ۲ هفته آینده جلسه سه‌جانبه‌ای را با شرکت آقایان سعید محمدزاده مدیرعامل راه‌آهن، محسن قاسم جهرودی مدیرعامل جدید شرکت سایپا و محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار کنیم و به توافقاتی در زمینه حمل ریلی بارهای این شرکت‌ها برسیم.

وی با اشاره به مزایای حمل‌ونقل ریلی بار از جمله حفاظت از محیط زیست و کاهش هزینه‌ها، مصرف سوخت و تلفات جاده‌ای افزود: علاوه بر این مزایا تمام تلاش شرکت راه‌آهن بر این است که با فعال‌سازی چنین مسیرهایی زمان سیر و حمل کالا را کاهش دهیم و به این ترتیب زمان خواب سرمایه را برای صاحبان کالا به حداقل برسانیم .

معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن، حرکت ۳ قطار در مدت زمان کوتاه از سمت چین به ایران را نویدبخش فعال‌سازی و رونق این مسیر ریلی عنوان کرد و گفت: آخرین قطار باری از سمت چین به ایران طی ۱۵ روز، ۴۱ کانتینر کالا را از چین به ایران حمل کرد که این زمان با احتساب اقدامات گمرکی یک سوم زمان سنتی حمل کالا بود.

وی اظهار داشت: درحال حاضر صاحبان کالا درحال فراهم کردن مقدمات سیر قطارهای دیگر به سمت ایران هستند و امیدواریم که در آینده نزدیک در این مسیر تردد روزانه داشته باشیم.

داودی با بیان اینکه مذاکرات متعدد با کشورهای این مسیر برای ادامه آن به سمت ترکیه در جریان است، افزود: تلاش داریم از مسیر ترکیه این قطار را به سمت اروپا ببریم که در این زمینه جلساتی با مسئولان کشورهای ترکیه و آلمان انجام داده‌ایم.

وی در ادامه به تلاش‌های کشورمان برای فعال‌سازی کریدور جنوب به غرب اشاره کرد و گفت: تلاش داریم تا حجم زیادی از بارهای هندوستان را که درحال حاضر از راه دریایی به مقصد آسیای میانه و اروپا می‌رود به شکل ترکیبی دریایی-ریلی به مسیر این کریدور انتقال دهیم.

وی با تاکید بر اینکه راه‌آهن اهداف بلند مدتی برای ترانزیت کالا در برنامه خود تعریف کرده است، خاطرنشان کرد: وظیفه ما در راه‌آهن ایجاد تسهیلات برای حمل‌ونقل به روش ریلی است ولی استفاده از مسیر ریلی به صاحبان کالا برمی‌گردد.

داودی با ابراز امیدواری برای افزایش ترانزیت ریلی اظهار داشت: امسال ترانزیت ریلی در کشورمان ۵۵ درصد رشد داشته است که یکی از دلایل مهم آن برقراری ارتباطات میان کشورهاست و امیدواریم امسال رقم ترانزیت ریلی کشور را به ۱.۵ میلیون تن برسانیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند