در دیدار با مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان؛

شمخانی: اجازه نخواهیم داد برخی کشورها روابط ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهند

تجارت نیوز

علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با سپهبد ناصر خان جنجوعا، مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان که به ایران سفر کرده است دیدار و پیرامون همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی میان دو کشور گفت‌وگو کرد.

شمخانی با اشاره به روابط تاریخی و تمدنی و همچنین اشتراکات فراوان فرهنگی و مذهبی میان دو کشور بر اهمیت گسترش مناسبات و همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف و به ویژه مقابله با تهدیدات مشترک تاکید کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شمخانی افزود: فعال کردن ساختارهای همکاری دوجانبه و طراحی سازوکارهای مشترک، متناسب با تغییر مولفه‌های تهدیدزا از جمله اقدامات فوری است که باید از سوی دستگاه‌های ذیربط در دو کشور مورد اهتمام جدی قرار بگیرد.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با انتقاد از راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا که موجب افزایش ناامنی و بی‌ثباتی در جهان می‌شود، خاطر نشان کرد: سیاست مزورانه، دوگانه و اختلاف‌افکنانه آمریکا در قبال کشورهای اسلامی از جمله ایران و پاکستان ایجاب می‌کند تا ضمن هوشیاری و تمهید اقدامات بازدارنده، همکاری میان کشورهای اسلامی علیه آمریکا گسترش یابد.

امیر دریابان شمخانی گفت: پرداختن به مسئله فلسطین به عنوان اولویت اصلی جهان اسلام یک ضرورت است و ائتلاف‌هایی که با هزینه کشورهای اسلامی ایجاد شده بایستی معطوف به تحقق آرمان آزادی قدس شریف باشد.

نماینده مقام معظم رهبری به ضرورت به کارگیری فرصت‌های متعدد همکاری میان دو کشور به ویژه در مسیر حل موضوعات مرتبط با جهان اسلام از جمله رفع محاصره مردم یمن تاکید کرد و افزود: حمایت از انجام گفت‌وگوهای سیاسی میان یمنی‌ها و پایان بمباران و محاصره این کشور و امدادرسانی فوری به مردم خواست کشورهای اسلامی و جامعه جهانی است.

وی با تاکید بر لزوم حفظ و صیانت از امنیت پایدار در مرزها و انجام اقدامات مشترک در موضوعاتی مانند مبارزه با ترانزیت مواد مخدر، قاچاق انسان و سلاح و مبارزه با اشرار خاطرنشان کرد: اجازه نخواهیم داد برخی کشورها با ارسال سلاح و اجاره تروریست برای ایجاد ناامنی در مرزها، روابط میان دو کشور را تحت تاثیر قرار دهند.

ناصر خان جنجوعا مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم هوشیاری کشورهای اسلامی در برابر توطئه‌های خارجی که با هدف افزایش نزاع میان مسلمانان و کشورهای اسلامی دنبال می‌شود، تصریح کرد: پاکستان همکاری‌های امنیتی و اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش خواهد داد.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به جایگاه موثر ایران به عنوان کشوری امن، باثبات و مقتدر در منطقه شرق آسیا اظهار داشت: اسلام آباد از زمینه‌های جدیدی که برای توسعه همکاری‌های مشترک اقتصادی، تجاری و بازرگانی فراهم گردیده استقبال می‌کند و بر تلاش مشترک برای به فعلیت رساندن گام‌های جدید در همکاریهای فی مابین تاکید دارد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند